Mire megy Milák Párizsban? Felállhat-e majd a dobogóra, s persze, annak tetejére úgy, hogy nyolc hónapon keresztül (állítólag) nem is edzett. Tobzódik-e benne olyan mérhetetlen tehetség, hogy neki elegendő lényegesen kevesebbet tréningeznie? Egy olyan sportágban, amelyben a sikerig vezető út embertelenül sok szenvedéssel jár.
Hónapok óta efféle kérdések foglalkoztatják a honi sportkedvelőket Milák Kristóf kapcsán. A három éve Tokióban 200-on első, 100-on második helyet elért pillangóspecialista volt a magyar delegáció egyik első számú aranyesélyese az idei ötkarikás játékokon, egészen addig, amíg bele nem unt a rengeteg munkába, s a tavalyi országos bajnokság után el nem ment szabadságra. Az idei ob-n meglepően fitten, bár a kihagyás jeleit magán viselve tért vissza; majd' két év elteltével szerepelt újfent nemzetközi viadalon, előbb Barcelonában, aztán Monacóban. Utóbbi helyszínen versenycsúccsal nyerte a 100 pillangót (50.75 mp), ami kapásból a negyedik helyet eredményezte számára az idei világranglistán. Egy nappal korábban pedig a világ idei második legjobb idejével (1:53.94 perc) csapott a célba 200-on, megelőzve a szám világbajnoki címvédőjét, a japán Honda Tomorut.
Elképzelhető, hogy egy milliméter pontosságot igényló sportágban, ahol századmásodpercek dönthetnek, Miláknak elég úgy tréningeznie, ahogy azt ő jónak látja? A felkészülés ezen szakaszában mit lehet mondani, Milák milyen esélyekkel áll majd rajtkőre Párizsban?
„Nem kizárt, hogy Kristóf nagyszerű eredményeket fog elérni. Habár olyan híreket hallani, hogy a kihagyás miatt a hosszabb távokon még érződik, hogy állóképesség terén nincs a topon, én mégis azt mondom, 200 pillangón esélyes lehet a címvédésre – kezdte válaszát Selmeci Attila, aki a tokiói ötkarikás játékokig vezényelte Milák edzéseit. A szakember azzal folytatta: ezen a távon Miláknak akkora volt az előnye, hogy az szinte fölfoghatatlan. – Kb. két másodperc! A budapesti vb-n 1:50:34-es világcsúcsot állított fel, Tomoru legjobbja 1:52.70, a francia Leon Marchand-é 1:52.43, úgyhogy ha nem hozza ki magából a legjobbat, akkor is megvédheti címét. 1:51-es eredménye senkinek nincs. Kirstóf monacói ideje biztató, ám nagy kérdés, hogy az olimpiáig hátralévő időben mennyit és hogyan dolgozik. Eleinte még könnyedén lehet faragni az időeredményekből 4-5 tizedet, de a teljesítmény csúcsra járatása közelében századokért kell szenvedni.”
A tréner úgy véli, 100-on lényegesen nagyobb a konkurencia, a 24 éves magyar versenyző nem is járt riválisai előtt sokkal, de az mindenképp jó döntés volt, mondja Selmeci, hogy versenyeken indítják, érezhetően jobban élvezi így a munkát, és javuló eredményei is biztatóak.
„De hogy mire megy majd Párizsban, az még nem tudható. A hétfőn kezdődő vizes Európa-bajnoksággal egy időben rendezik az amerikai és az ausztrál válogatót is, e versenyekkel valamelyest tisztább lesz a kép” – rögzítette a Magyar Úszó Szövetség szakmai alelnöke, az edzőbizottság vezetője.
Fölvetettük neki, Milák esetleges olimpiai sikeressége nem lesz divattá? Mondván: így is lehet eredményt elérni.
Erre Selmeci azt felelte: egy dolog az olimpiai eredményesség, és egy másik, hogy ki mit hoz ki magából? „Milák tehetségét nem lehet vitatni. Mozgása, technikája, vízfekvése alapján fantasztikus tálentum. De még neki is rengeteget kellett dolgozni ahhoz, hogy a csúcsra jusson. Milák korai tinédzser korától kezdve leúszta azt a rengeteg kilométert, hogy randán mondjam: elvégezte azt a rabszolgamunkát, ami elengedhetetlen volt ahhoz, hogy már 17 évesen ifjúsági világrekordot állítson fel, és hogy berobbanjon a felnőttek közé. Ő úgy érzi, most már neki a kevesebb is elég. Talán az ő kvalitásai és a jelenlegi munkamennyisége elegendő lesz a szép eredményekhez. De ahhoz, hogy a szakmai alapvetéseket megváltoztassa, világcsúccsal kellene igazolnia, hogy ő a kevesebb munkával is képes kihozni magából a maximumot."