felsőoktatás;CEU;

- Végleg bezár a CEU Budapesten

A budapesti kutatóintézetek maradnak, a diplomát nem célzó képzéseket is megtartják.

„Végleg bezár a Közép-európai Egyetem (CEU) Budapesten” - közölte egy, péntek esti Facebook-posztban az Akadémiai Dolgozók Fóruma.

E szerint az egyetemi tanács csütörtökön egy volt hallgatóknak címzett levélben jelezte, hogy kezdeményezni fogja az intézmény licenszének visszavonását. A döntést azzal indokolták, hogy a CEU jó ideje nem vett fel hallgatót a magyar akkreditációjú programokra, ezért nem tud egyetemként működni már a magyar fővárosban. A budapesti kutatóintézetek maradnak és egyéb diplomát nem célzó képzéseiket is megtartják.

Az egyetem tanácsa egy fejlesztési tervet készíttetett a CEU jövőjével kapcsolatban, amely az intézmény végleges távozására tett javaslatot, és bár ez ellen aláírásgyűjtés is indult ellene, nem járt sikerrel. A döntés az egyetem racionalizálását szolgálja, ami tisztán intézményi szempontból érthető, hiszen sem az amerikai, sem a magyar képzés már évek óta nem folyik Budapesten, egy oktatási tevékenységet nem folytató intézmény fenntartása pedig nem észszerű. Az amerikai képzés akkreditációjából már korábban kivették a budapesti helyszínt. Most a magyar képzést papíron is beszüntetik.

Mindez azt jelenti, hogy a CEU befejezi felsőoktatási tevékenységét Magyarországon, sikerrel járt az Orbán-kormány azon törekvése, hogy elűzze az egyetemet Budapestről. 

– hangzik az ADF közleménye.

A szervezet a lépést logikusnak nevezte, aminek önmagában nincs jelentősége, mivel egy, már létező állapothoz igazítja a jogi kereteket.  Az egyetem vezetésének döntése tényleg csak szimbolikus, de egy olyan kormányzati döntést véglegesít, amely nem tűrte meg a konkurenciát és el akarta hallgattatni azokat, akik másként gondolkodnak. A CEU távozása nagy veszteség a hazai felsőoktatás számára - zárták soraikat. 

 A CEU-ra az Orbán-kormány szállt rá politikai okokból, a Soros György elleni hadjárat jegyében  még 2017 elején a felsőoktatási törvény Balog Zoltán volt humánerőforrás-miniszter által benyújtott módosításával. Ez a lex CEU gúnynéven ismert törvénymódosítás azt mondta ki, hogy Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézménynek képzést kell folytatnia az anyaországában is. A CEU esetében ez az Egyesült Államokat jelenti, és bár a felsőoktatási intézmény kötött egy együttműködési megállapodást a Bard College-dzsal képzés indításáról az amerikai székhelyű, a New York államban működő felsőoktatási intézményben, ezt az Orbán-kormány a maga részéről nem volt hajlandó elismerni. Emiatt a CEU decemberben kényszerűségből úgy döntött Budapestről Bécsbe viszi az amerikai akkreditációjú képzéseit, az összes akkori képzése mintegy 80 százalékát. 

Egyébként pedig az Isten mentsen meg az Orbán Viktor utáni Fidesztől, mert az még rosszabb lesz, mint ami most van.