politika;Fidesz;ellenzék;Magyarország;Mikecz Dániel;TISZA Párt;önkormányzati választás 2024;EP-választás 2024;

Mi az isten lesz még itt?

Egyelőre mindenki értelmezni próbálja a vasárnapi választás eredményeit. Egy biztos: a TISZA Párt földindulásszerű eredménye jelzi, hogy új korszak kezdődött a belpolitikában. Videóinterjú Mikecz Dániel politológussal.

A politológus szerint Magyar Péter üstökösi felemelkedése ugyan magában hordozza a gyors bukás lehetőségét is, de egyelőre nem úgy tűnik, mintha a lendület alábbhagyna. Sőt, még további választók húzhatnak ahhoz a párthoz, amely szűk három hónap alatt, nulla forint állami támogatással, egyetlen plakát és hirdetés nélkül szerzett több mint 1,3 millió szavazatot.

Nagy kérdés – emlékeztetett Mikecz Dániel –, hogyan alakul a TISZA Párt jövője, meddig tarthat a Magyar Péter-féle one man show. Örök dilemma, hogyan lehet eljutni a Fidesz által uralt falvakba, de az itt élők jelentős hányadát sikerült már megszólítania az új pártnak. Bár a győztes kormányoldalon a választások óta senki sem beszél a fenyegető atomháború eshetőségéről, az öröm nem őszinte.

A Fidesz-nyilvánosságának alakítói természetesen találhatnak rengeteg olyan számot az adattengerben, amely őket igazolja, de olybá tűnik, hogy új stratégia kell. Ráadásul a gazdasági helyzet miatt osztogatásra sincsen lehetőség, a nukleáris apokalipszissel való riogatásnak megvannak a maga korlátai. A DK– MSZP– Párbeszéd szövetség a vártnál sokkal gyengébben szerepelt: egyszámjegű eredményt tudott csak felmutatni, ami komoly visszaesést jelent a korábbiakhoz képest. A legizgalmasabb csata Győr mellett Budapesten bontakozott ki, ahol Karácsony Gergely néhány száz szavazattal verte meg az utolsó napokban kormánypárti támogatással megtolt Vitézy Dávidot.

Nem mellesleg – hívta fel a figyelmet a politológus – a főpolgármesterre így is kellően kemény öt év vár: szinte kiszámíthatatlan, mi fog történni a Fővárosi Közgyűlésben, ahol 10-10 képviselője lesz a Fidesznek és a Tisza Pártnak – és akkor még nem is beszéltünk a DK-MSZP-Párbeszéd szövetségről, a Kutyapártról, valamint az LMP-ről, hiszen nekik ugyancsak lesz képviselőjük a testületben. Mindez pedig előrevetítheti, milyen politikai felállás alakulhat ki 2026-ban az Országgyűlésben.