;

Európai Unió;Közel-Kelet;Konzervatív Párt;választási kampány;David Cameron;Egyesült Királyság;parlamenti választások;orosz-ukrán háború;EP-választás 2024;Európai Konzervatívok és Reformerek;

 Lord Cameron hangsúlyozta: „Nincs kétsége afelől, hogy végül Oroszország el fogja veszíteni a háborút, Ukrajna pedig győzni fog”

- „Nem emlékszünk a jelenleginél veszélyesebb, bizonytalanabb világra”

A globális műszerfalon piros fények villognak. A világ ma veszélyesebb, bizonytalanabb, sérülékenyebb, mint ahogyan legtöbbünk valaha is tapasztalta, és nagyon is sokat számít itthon is, ami külföldön történik - jellemezte az Egyesült Királyság előtt tornyosuló kihívásokat a külföldi tudósítókkal folytatott beszélgetését felvezetve David Cameron brit külügyminiszter.

A Londonba akkreditált újságírókat tömörítő Külföldi Tudósítók Szövetségének 136 éves fennállása óta soha nem gyűltek össze annyian egy sajtótájékoztatóra, mint csütörtök reggel, amikor bravúrnak számító meghívással Lord Cameron of Chipping Norton volt a vendég. Ahogy a mezei tudósítók nem jutnak manapság egy brit külügyminiszter közelébe, úgy maga a politikai süllyesztőből múlt év november 13-án visszahívott volt kormányfő is méltányolta, hogy egyszerre sok tucat ország médiája előtt fejthette ki a szigetország külpolitikai és nemzetvédelmi prioritásait a július 4-i parlamenti választást megelőző időszakban. ".

A brit diplomácia vezetője részletesen szólt a kormány nemzetközi felelősségvállalásáról, melynek fontos része, hogy nemrég bejelentette, 2030-ra a GDP 2,5 százalékát költi védelemre. Hozzátette, a Munkáspárt mindeddig nem kötelezte el magát erre a kiadási tételre, így ez a téma világos választóvonal a két vezető párt között. Ha a toryk hatalmon maradnának, ennek az évtizednek a végére az Egyesült Királyság Európa legjelentősebb fegyverszállítójává válna - mondta.

Az Ukrajna- és Oroszország-politika a sajtóbeszélgetés vezérfonala volt. Lord Cameron immár nem pusztán úgy fogalmazott, hogy London "addig támogatja Kijevet, ameddig szükséges", hanem hogy "mindent kész megtenni Putyin törvénytelen háborújának befejezése érdekében". A 2022 júniusában útjára indított Interflex program keretében immár 40 ezer ukrán katona kapott brit kiképzést. Az Egyesült Királyság kész 242 millió fontot költeni Ukrajna kritikus energetikai infrastruktúrájának helyreállítására. Cameron hangsúlyozta: "Nincs kétsége afelől, hogy végül Oroszország el fogja veszíteni a háborút, Ukrajna pedig győzni fog". Hozzátette: "Soha nem beszél azokról a feltételekről, amelyeket a kormány a rendelkezésre bocsátott fegyverek használatához fűz, de mind a nemzetközi jog, mind a józan ész azt diktálják, hogy Ukrajnának joga van az önvédelemre és fegyverei használatára saját országában, akkor is, amikor orosz katonák sorakoznak fel a határon, készen az ország megszállására."

Ami a Közel-Keletet illeti - mondta -, az Egyesült Királyság határozottan kiáll Izrael joga mellett, hogy megvédje magát és biztonságban élhessen, egyben folytatólagos támogatást nyújt ahhoz, hogy a segélyszállítmányok eljuthassanak Gázában a konfliktus által érintett palesztinokhoz.

Lord Cameron elkerülhetetlenül kapott kérdéseket a Brexitről, hiszen 2010-ben kezdődött kormányfőségéről az uniós kilépésről tartott, 2016 június 23-i elvesztett népszavazás miatt kellett lemondania. Határozottan vállalta most is, hogy nem tehetett mást, minthogy átadja a stafétabotot, miután az ő politikája az Európai Unióban maradásra irányult.

Nagyon boldog viszont, hogy újabb esélyt kapott a kormányzati munkára. A külügyek irányítója szerint Rishi Sunak kormányfői tevékenysége idején javult az Európai Unióhoz fűződő viszony. A tory vezető kifejezetten jó, szoros együttműködést épített ki például Ursula von der Leyennel, ami a Brexit nyomán megnehezült északír kereskedelmet, brit árucikkek szállítását rendező ún. windsori keretegyezményben is megnyilvánult. Bár nem kívánta kommentálni az európai parlamenti választások kimenetelét, örömének adott hangot az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) jó szereplése miatt. A brit Konzervatívok korábban meghatározó fontosságúak voltak ebben a pártcsaládban.

Lord Cameron a tájékoztatóról egy kampányeseményre igyekezett, de nem volt hajlandó találgatásokba bocsátkozni a választás kimenetelével kapcsolatban, vagy akár kommentálni a Konzervatívok katasztrofális helyzetét a közvélemény-kutatásokban. "Még minden lehetséges" - jegyezte meg, hiszen csak az a vélemény számít, amit a választópolgárok három hét múlva a szavazófülkékben fogalmaznak majd meg.

Érthető Ursula von der Leyen azon törekvése, amely szerint az olasz miniszterelnököt valamilyen formában be kell vonni a fontos uniós döntések meghozatalába.