;

kampány;szakma;politikusok;programozás;

- A Rubik-paradoxon

A Rubik kocka halkan csörög, amikor elforgatjuk. Az egymásnak feszülő műanyag alkatrészek hangja mindenkinek mást idéz. Nekem a vizes kavicsok összekoccanását, amikor sétálok a tengerparton. Kinek mit. Mindenesetre a kocka hangja nem függ attól, hogy szabályosan készre forgatjuk-e az oldalakat, vagy csak összevissza tekergetjük a kockát. A hang ugyanaz.

A számítógép használata is ebbe a sémába illik. Nem lehet megkülönböztetni a Tetrist játszó felhasználó és a szoftverfejlesztő géphasználatának látható jegyeit. Mostanság mindenki számítógépet használ, valójában szoftvereket működtet. A Tetris felhasználó egy játékszoftvert, a programozó számos rendszert, fordítót, szerkesztőt indít el, amikor a képernyő elé ül. A ventilátor zúgása, a monitor fénye ugyanaz.

Az már nagyon régi közhely, hogy az írógép kopogása hasonló életrajz vagy bevásárlólista írásakor. Az írógépműszerész szakmunkás. Ma inkább úgy mondanánk, hogy irodagép-műszerész. A maga idejében nagyon progresszív szakma volt: vetekedett a varrógép szerelőével. Meglehet, hogy varrógépszerelő nem is volt külön, hanem kötő- és varrógépszerelőnek nevezték hajdan a varrás gépesített eszközének tudorát.

A szakma nagy érték. A szakismeret megszerzése komoly lehetőség egy fiatal embernek, arról nem is beszélve, hogy 

„mindenki tudja: munka és szakmunka, szakmunka és szakmunkás nélkül nincs jövő”. Csendes, szívmelengető kijelentés, még akkor is, ha politikai szólamként hangzott el miniszterelnök úr kampánykörútján, fiatal szakmunkások előtt.

Az már kevésbé lelkesítő, hogy ennek kapcsán felmerült: “reszkethetnek az irodisták, a jogászok, a fogalmazók és a programozók”. A felsorolt foglalkozások művelői nem gondolnám, hogy hajlamosabbak a reszketésre, mint a kovácsok, a pilóták és az operaénekesek. Azért ezt a három foglalkozás soroltam fel, mert miért is ne. A jogászok és a programozók mint várható reszkető közönség, valószínűleg hasonlóan megalapozottan kerültek egy mondatba.

Arról nem is beszélve, hogy itt van némi ellentmondás. Gondolom, a jogászok és a programozók gondolati szinten nem tartoznak a szakmunkát végzők csoportjába. Merthogy nem szakmunkások. Nincs szakmájuk. A foglakozásuk műveléséhez hasznos és szükséges végzettséget nem a szakmák között sorolják fel.

Az ilyesmi egyrészt nem fontos, másrészt közmegegyezésen alapuló különbség. Nem jól körülhatárolható definícióra alapozzuk a megkülönböztetést, hanem felsorolással határozzuk meg, hogy egy ismeretanyag vizsgákkal alátámasztott, elismert megszerzése mint végzettség a szakmák közé tartozik, vagy sem.

Mint közismert, politikus lehet példának okáért írógépműszerész és jogász is. Akár miniszterelnök is kikerülhet közülük. Ezt a tételt a szimpla történelmi valósággal bizonyíthatjuk.

Az ellentmondás ott is tettenérhető, hogy a jogász ugyan nem, de a programozó bizony szakma. Na nem azért, mert csavarhúzó kell hozzá - mert nem kell -, hanem azért, mert a szoftverfejlesztés, amely mint tevékenység tartalmazza a programozást is, a szakképesítések között szerepel.

A programozó amúgy gyakran felsőfokú végzettségű szakember, de a szakképesítés megszerzéséhez nem szükséges felsőfokú végzettség. Programozó bárki lehet. Hasznos a logikus, következetes gondolkodás, de még fontosabb a praxis, a megszerzett tapasztalat, az eredményes munka. A programozás szakma. Persze tudomány is, meg matematika is, valóban minőségi szellemi tevékenység. A termék, a program a szerzői jog hatálya alá esik, mint egy vers vagy tárcanovella. Az belátható, hogy verset mindenki tud írni, csak az nem biztos, hogy érdemes elolvasni.

Itt szorgalmasan rovom a sorokat, pedig csak arról van szó, hogy egy politikai tartalom nem túl szerencsésen veti össze a szakképzést és a felsőfokú képzést, némi tévedéssel fűszerezve. A kampány helyes, pontos érveit nem érdemes összevetni az üres, csak úgy odavetett gondolatokkal. De hát pörgött a kampány, és nem az volt a cél, hogy az oldalak a helyükre kerüljenek.

Láttunk már ilyet: előfordult, hogy magyar oktatási miniszter nyilvánosan sokallta a felsőfokú balneológiai képzésen résztvevő egyetemi hallgatók számát, különös tekintettel arra, hogy Magyarországnak nincs tengere. Tengere ugyan nincs, de fürdője meglehetősen sok van - a miniszter pedig megtanulhatta, mivel is foglalkozik a balneológus.

Nem hiszem, hogy lenne jelentősége a programozás szakmai besorolásának. Paradox módon nem érzékelhető a különbség a hozzáértő rendezés és az üres Rubik kocka csörgetés között. Ebből csak annyi következik, hogy valamennyire a programozással is be lehet fürödni.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.