romaszervezetek;

- A remény hall meg utoljára

Az országos roma nemzetiségi választáson tarolt a kormánypárti Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz). Ennek a szervezetnek az elnöke Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos, fideszes parlamenti képviselő. Elsöprő győzelem született. A CiKöSz a mandátumok csaknem háromnegyedét megszerezte az ősszel felálló új Országos Roma Önkormányzatban (ORÖ).

A romák eleve nem nagyon mennek el szavazni, ha mégis elmennek, akkor a baloldalra szavaznak – a rendszerváltás után sokáig ezek a képzetek uralták a magyarországi cigányság választási részvételéről és politikai hovatartozásáról szóló közbeszédet.

Az ezredfordulón azonban készült egy kutatás, amelynek adatait elemezve Ladányi János – a tavaly elhunyt kiváló szociológus – kimutatta, hogy a romák választási hajlandósága valamennyivel még magasabb is, mint a hasonlóan szegény nem romáké. Megdőlt a másik tétel is. A felmérésből éppen az ellenkezője derült ki annak, amiről addig közmegegyezés volt: a romák körében a jobboldali Fidesz lényegesen nagyobb népszerűségnek örvend, mint a baloldali MSZP.

A vizsgálat eredménye feltehetően döntő szerepet játszott abban, hogy a 2002-es parlamenti választás előtt a Fidesz szövetséget kötött azzal a Farkas Flórián-féle Lungo Drommal, amelynek kongresszusán korábban vastaps fogadta Horn Gyula szocialista miniszterelnököt.

A szövetségkötés politikai kockázatokkal járt. Széles körben terjedt az a vélekedés, hogy az átlagszavazó megbünteti azokat, akik – Ladányi János szóhasználatával – „túlságosan pártolják a cigányokat”. Ennek valóságtartalmát viszont nehéz lett volna kutatásokkal alátámasztani vagy cáfolni. A Fidesz vállalta a kockázatot, és – ha 2002-ben és 2006-ban még nem is – hosszabb távon igaza lett.

Az ORÖ-ben kialakult arányok alkalmazkodtak a politikai széljáráshoz, rendre olyan szervezetek kerültek többségbe, amelyek jó kapcsolatokat ápoltak az adott kormánnyal. 2010 után úgy tűnt, a Fidesz nemcsak a nagypolitikában, hanem az ORÖ-ben is bebetonozza magát.

Aztán a Farkas Flórián körüli korrupciós botrányok zavart okoztak a gépezetben. A kínossá vált Lungo Drom helyett a kormány új szövetségesek után nézett, amelyek azonban kevéssé bizonyultak kiszámítható partnernek. Még az a csúfság is megesett, hogy a roma parlamenti szószólói választáson leszavazták a Fidesz jelöltjét. A kormány drasztikus eszközökhöz nyúlt, bírósági és adóhatósági eljárásokkal, a költségvetési támogatások elvonásával bedöntötte az ORÖ-t. Közben Sztojka Attila vezetésével nekilátott saját szervezetet gründolni: ez a CiKöSz.

A cigányság közismert problémáihoz képest a Fidesz elenyészően kevés pénzt fordít romaprogramokra, de nem is áll közvetlen érdekében, hogy többet költsön. Jóval egyszerűbb kifizetni azokat a szervezeteket, amelyek menetrendszerűen szállítják az egzisztenciális félelemben tartott emberek olcsón megvásárolható szavazatait. Az pedig végképp nem érdeke a Fidesznek, hogy elősegítse a hatalomtól független, erős roma önszerveződés létrejöttét.

Ha valaki látja a kiutat, szóljon.