Szombaton több százezren tüntettek a szélsőjobb ellen Franciaországban. Párizsban és mintegy 200 másik nagyvárosban és településen az emberek a szakszervezetek és más szervezetek felhívásának eleget téve tiltakoztak Marine Le Pen jobboldali populista pártja, a Nemzeti Tömörülés (RN) ellen. A politikai erő messze a legjobban szerepelt az európai parlamenti választáson, több mint 31 százalékot szerzett. Ezután Emmanuel Macron elnök feloszlatta a parlamentet, s előrehozott választást írt ki, aminek Le Pen pártja a favoritja.
A RN előretörése azonban egyre jobban felébreszti, mobiliálja a francia társadalmat. A szombati megmozduláson a szervezők szerint országszerte mintegy 640 ezren vettek részt, csak a fővárosban, Párizsban 250 ezren jelentek meg a CGT szakszervezet szerint. A párizsi rendőrség ezzel szemben 75 ezresre becsülte a tömeget. A szakszervezet azt közölte, hogy összesen 182 rendezvényre került sor, többek között olyan városokban, mint Marseille, Rennes, Lille, Bordeaux, Reims, Nantes, Bayonne, Toulon és Valenciennes.
A megmozdulások lebonyolítását országszerte mintegy 21 ezer rendőr biztosította. A tüntetések nagyrészt békésen zajlottak. Csak Nantes-ban és Rennes-ben vetettek be könnygázt. Párizsban több önkormányzati épületet megrongáltak, és maszkos tüntetők betörtek egy bankfiókba. Néhány rendőrt üvegekkel dobáltak meg.
A tüntetéseken számos ismert baloldali politikus vett részt. „Vagy a szélsőjobb jön, vagy mi " - mondta Mathilde Panot, az Elégedetlen Franciaország (LFI) francia baloldali populista párt, az Elégedetlen Franciaország (LFI) vezetője.
A baloldali pártok pénteken jelentették be, hogy szövetségben indulnak a voksláson. „Nem kell RN-re szavazni ahhoz, hogy szeressük Franciaországot” és „Soha többé” – ezek a feliratok voltak olvashatóak a transzparenseken Marseille-ben.
Az egységes baloldal nem esélytelen, hiszen a legutolsó felmérések szerint csak egy-két százalékkal marad el Le Pen pártja mögött, Franciaországban azonban kétfordulós a választás, és a két felvonás között az egyéni választókörzetekben az egyes jelöltek igyekeznek szövetséget kötni a harmadik helyen végzettekkel.
Ezért jelentős az a választási megállapodás, amelyet Éric Ciotti, a jobbközép Republikánusok időközben a pártból kizárt elnöke kötött a Nemzeti Tömörüléssel a választási együttműködésről. Igaz, a megállapodás sorsa most kérdéses a jobbközép pártnál kialakult kaotikus helyzet miatt. A második fordulót július 7-én rendezik majd meg. Az azonban megállapítható, hogy a RN jelöltjeinek több esélyük van a szövetségkötésre. Sokak számára azonban valóságos rémálommal ér fel, hogy a jobboldali populista párt adja a következő kormányfő személyét. Marine Le Pen közölte, ha a RN megnyeri a voksolást, nem ő, hanem Jordan Bardella, a párt fiatal elnöke lesz a miniszterelnök.
A jobboldali veszély azonban sokakat megmozdított. Még Francois Hollande volt francia elnök is bejelentette indulását a parlamenti választásokon. Azért döntött így, mert – mint mondta - "a súlyosabb, mint valaha". A szélsőjobboldali veszély fennáll, tette hozzá.