Munkáspárt;brit választás;toryk;adóemelés;Sunday Times;Rishi Sunak;

Katasztrófa előtt a toryk

Jobban járnának, ha nem követnék figyelemmel a felméréseket. Becslések szerint a választás után a 2019-es 364 képviselő helyett 72-en alkothatják az új frakciót.

Kritikus hét kezdődött a július 4-i választás előtti brit választási kampányban. A 2010 óta hatalmon lévő Konzervatívok a várható vereség mértékét igyekeznek mérsékelni. Az ellenzéki Munkáspárt ugyan két új közvélemény-kutatás szerint minimálisan vesztett tartósan több mint 20 százalékpontos fölényéből, de nagy bakit kellene elkövetnie ahhoz, hogy elveszítse a választást. A toryk a következő napokban újabb kedvező híreket várnak a kampány vezető témájával, a gazdasággal kapcsolatban. Szerdán kerül nyilvánosságra az inflációs adat, amely a tavalyi 10 százalékos csúcs után már két százalékhoz közelít. Míg a kormánypárt szerint a javuló teljesítmény is azt mutatja, hogy a szavazópolgároknak továbbra is Rishi Sunakot kellene támogatniuk, a Munkáspárt pénzügyminiszter-jelöltje, Rachel Reeves nem győzi eléggé hangsúlyozni: a toryk által az elmúlt években bevezetett rekord adóemelések megsemmisítő hatást gyakoroltak a háztartásokra.

A kormányfő ragaszkodik ahhoz az elméletéhez, hogy a Munkáspárt hatalomra kerülése esetén minden család 2000 fontot veszít az - következetesen tagadott - adóemelések miatt. A hétvégén új elemmel bővítette fegyvertárát. A The Sunday Timesnak adott átfogó, nagyon személyes beszélgetésben elmagyarázza, a hindu vallásban létező dharma fogalmát, ami nagyjából azt jelenti, hogy „a kötelességed teljesítése számít, nem a kimenetel. Azért végzed a dolgod, mert ez a helyes, és el kell vonatkoztatnod az eredménytől". A kérdező, Caroline Wheeler arról faggatta, nem érzi-e frusztráltnak magát, amiért érezhetően nem kap elismerést a választópolgároktól a gazdaság rendbetételéért Liz Truss 49 napos katasztrofális regnálása után a Downing Street 10.-ben. A nagy visszhangot kapott cikket kommentálók megjegyezték, ritka az a modern politikus, aki belemegy hittel összefüggő témákba. Felejthetetlen Alastair Campbell, Tony Blair kommunikációs gurujának megjegyzése: „we don't do God”, azaz nem foglalkoznak Istennel. Amikor ez a tanács elhangzott, a Munkáspárt az 1997-es választáson elért földcsuszamlásszerű győzelem küszöbén állt.

Rishi Sunak viszont valóban csak földöntúli erőkben bízhat. Már múlt hét közepén azzal a ténnyel szembesült, hogy a Nigel Farage akcióba lendülésével hirtelen megválaszthatóvá vált Reform UK párt, ha csak egy felmérés és mindössze egyetlen ponttal is, de megelőzte a Konzervatívokat a pártok népszerűségi listáján. Egy újabb, a Surviton által elvégzett, a megbízhatóbbnak tekintett, úgynevezett MRP módszert követő felmérés szerint a kormánypárt történelmének legsúlyosabb veresége előtt áll. A Boris Johnson vezette toryk 2019-ben elért 364 képviselői helyéből, ami mára amúgy is hússzal csökkent, csak 72 maradna meg. A 80 fős többség helyett a Munkáspárt 456 mandátuma 262 fős fölényt jelentene. 22 ezer személy megkérdezése alapján az a kép alakult ki, hogy ismert és részben már korábbi vezetőválasztásokon is szerencsét próbált konzervatív politikusok - Penny Mordaunt, az alsóház kormánypárti vezetője, Grant Shapps védelmi miniszter, Robert Jenrick, a bevándorlási politika miatt lemondott belügyminisztériumi államtitkár - közül egyik sem jut be a parlamentbe, ahol a két legmagasabb tisztséget viselő miniszternek, Jeremy Hunt pénzügy-, és James Cleverly belügyminiszternek sem jut majd hely.

Az eddig a harmadik legnagyobb westminsteri frakciót alkotó Skót Nacionalisták is várhatóan sok helyet vesztenek a Munkáspárt javára Nicola Sturgeon visszavonulása után, a pártban kialakult pénzügyi visszaélések és éles ellentétek miatt. Képviselőik számát várhatóan 56-ra megduplázva lekörözik őket a Liberális Demokraták. Vezetőjük, Sir Ed Davey az egészségügyi ellátás radikális reformjára tett ígéretei mellett elsősorban látványos vízi mutatványaival hívja fel magára a figyelmet. Becslések szerint akár hét választókörzetben is, - köztük a Farage által megcélzott kelet-angliai Clactonban - arathatnak a Reform UK jelöltjei. Farage pártjának vészes előretörése kapcsán immár a toryk fele szeretne valamiféle szövetségre lépni a tőlük jobbra elhelyezkedő populista erővel. Furcsa módon míg Farage népszerűségi mutatója csak 16 százalékos, politikai programja (bevándorlás csökkentése, alacsony adózás, közszolgáltatások és a törvényes rend helyreállítása) rokonszenves a mérsékelttől a szélsőjobb felé elhajló konzervatív párttagság számára.