hulladék;fémkereskedelem;koncesszió;Mohu Mol;

Problémás a lakossági fémgyűjtés

A Hulladékgazdálkodók Országos Szövetsége (HOSZ) az érintett minisztériumoktól támogatást, a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól pedig intézkedést kért az illegális hulladékkereskedelem visszaszorítása érdekében.

A tagvállalatok jelzései alapján ugyanis a koncessziós rendszer tavaly év közepi indulása óta, elsősorban a határok mentén, megugrott a fémkereskedelmiengedély-köteles anyagok, a vas- és színesfémek, az elektromos és elektronikai hulladékok, illetve a hulladékká vált gépjárművek szabálytalan kereskedelme – írja a Zöld Ipari (Zip) Magazin május-júniusi számának tegnap online is elérhetővé tett „kiadói véleménycikke”. A számos – például környezetvédelmi – előírás betartásával működő fémkereskedők munkáltatók és adót fizetnek – szögezik le.  A szervezet ugyanakkor – nem először – hosszas jogi levezetéssel kétségbe vonja, hogy a hazai hulladékgazdálkodás irányítását tavaly átvevő Mohu Mol jogosan sorolhatja-e a koncesszió alá a kereskedőknél leadott lakossági fémhulladékot.

Márciusban a Párbeszéd-Zöldek a Mohu Mol nekik nyújtott tájékoztatására hivatkozva közölte, hogy tavaly a második félévre az elsőhöz képest a törvényesen begyűjtött fémek mennyisége 32 százalékkal visszaesett. (Egyébként több más visszaforgatható anyag ennél is rosszabb értékeket mutatott.) Júniusban Runtág Tivadar, a Mohu operatív igazgatója lapunkkal még kedvezőtlenebb adatot közölt: eszerint a fémek mennyiségét illetően a tavalyi év második fele, 2022 hasonló időszakához viszonyítva, 67 százalékos visszaesést mutatott. Igaz, az újrafeldolgozási arány 103 százalékon állt. Igaz, az operatív igazgató szerint ezek az értékek nem mérvadók, mivel a koncessziós rendszer indulását követő második félévben a fémtartalmú hulladékokat még a szakirányú törvénybe foglalt, átmeneti szabályok szerint gyűjtötték. 2024 ugyanakkor már itt is növekedést hozott – szögezte le Runtág Tivadar. A Mohu honlapján lapzártánkkor országszerte 127 velük szerződött fémhulladék-átvevőt tartottak nyilván.

Egy szakmai forrásunk szerint a lakossági fémgyűjtők számára a külföldi értékesítés kevésbé jövedelmező az eddig megszokott, törvényes vagy kifehérített rendszerhez képest, ezért tiltakozásokat fontolgatnak. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a tevékenység hagyományosan kapcsolódik a cigánysághoz, ami társadalmi szintű gondokat is okozhat.

Megkeresésünkre a Mohunál a friss HOSZ-közlést egyelőre nem kívánták véleményezni.