abortusztörvény;szívhang;Meichl Frida;független film;

Közösségi finanszírozásból valósítaná meg egy katolikus iskola teherbe esett diákjának történetéről szóló rövidfilmjét a Metropolitan Egyetem végzőse

Meichl Frida a szabad döntés fontosságát hangsúlyozza alkotásában és a Népszavának adott interjújában is. 

Volt modell, Corvinus-hallgató, most a Metropolitan Egyetemen mesterdiplomázik. Hogy alakult ez az út?

14-15 éves lehettem, amikor Lakatos Márk egyszer egy bemutatón megkérdezte, van-e kedvem a modellkedéshez. Miután igent mondtam, megadta néhány jó ügynökség kontaktját, felvettek és egy-két évvel később Milánóban és Párizsban és a magyarországi Marie Claire Fashion Week-en is kifutóra léphettem. 19 évesen viszont választanom kellett az egyetem és a modellkedés között, és az előbbi mellett döntöttem. Már kis gyerekkorom óta rajzoltam storyboardokat – persze nem tudva, hogy ezek azok – így kommunikáció-médiatudomány szakon tanultam a Budapesti Corvinus Egyetemen. Harmadévben készítettem el az első vizsgafilmemet. A Covid miatt limitált körülmények között kellett dolgoznunk, én voltam az operatőr, a vágó, a rendező, a forgatókönyvíró, a kellékes, a sminkes, sőt még egy telefonhívásban szinkronizálok is egy hangot. De végül elkészült a Légy férfi című film. A tanárom javasolta, hogy mesterszakon errefelé menjek tovább. Ám közben zajlott a Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltása, és azt éreztem, hogy nem tudok egyetérteni azzal az ideológiával, ami ott kialakulóban van. Ezután találtam rá a Budapesti Metropolitan Egyetem televíziós mesterszakára.

Követte az SZFE-egyetemfoglalást?

Előtte nem volt sok kapcsolatom színművészetisekkel, de a Corvinuson alakult egy csoport, eljöttek hozzánk néhányan, meséltek arról, hogy hogyan tudunk segíteni akár a demonstrációkon való önkénteskedéssel, akár különböző kimutatásokkal. Én például csináltam statisztikát – volt ilyen tantárgyunk a Corvinuson - , összeszedtem az összes olyan alapítványt, céget, amelyek támogatják az SZFE ügyét, és amelyek támogatók lehetnének.

Volt közéleti érdeklődése a Vas utcai egyetemfoglalás előtt is?

Első általánostól hatodikig egy katolikus iskolába jártam. Ott az ember a szeretet és az elfogadás helyett mindenfajta gyűlöletet megkapott. Folyamatosan azt verték belénk, hogy aki ezt csinálja, az bűnös, aki azt csinálja, az bűnös, ez is a pokolban fog elégni, az is a tisztítótűzbe jut.

Már akkor kezdett kialakulni bennem a lázadó gondolat: aki másképp gondolkodik, mint mi, az attól még nem rossz ember. Természetesen nem voltam tisztában azzal, hogy mi a liberalizmus, de tudtam, hogy mindenkit el fogok fogadni, aki más, és mindenkit támogatni akarok, akit egy rendszer el akar nyomni azért, mert másképp gondolkodik.

Mennyire volt ott egyedül a „lázadásával”?

Magányosnak éreztem magam. Voltak barátaim, de mi voltunk kisebbségben. Volt például egy szabály, amely szerint nem vihettünk magunkkal uzsonnát és büfé sem volt az iskolában. Előfordult, hogy elájultunk napközben az éhségtől. Néha titokban vittem magammal csokiszeletet. Egyszer egy barátnőmmel kimentünk a WC-be, hogy megfelezzük - ami végülis a bibliai felebaráti szeretet megtestesülése. Egy társunk meglátott és beköpött minket egy apácának, aki szigorúan számon kérte a szabályszegést. Ott a szabály mindig felülírta a józan észt és az emberséget. Azután 12 éves koromban átmentem az Eötvös Gimnáziumba, ahol megnyílt egy másik világ. De az az énem ott is megmaradt, aki ha azt látta, hogy valakit bántanak, azonnal cselekedett.

Innen az ihlet a filmjéhez?

A katolikus iskolában volt egy lány, aki terhes lett, és ahogy ezt megtudta az igazgatónő, kirúgták. Gondolkodni kezdtem: hogy van az, hogyha valaki házasság előtt szexszel az bűn, de ha valaki teherbe esik, az jó, az abortusz bűn, ha valaki házasság előtt esik teherbe, az szintén bűn? És hol van ilyenkor a felebaráti szeretet, és az, hogy segítsük az elesetteket?

Mit gondol a szívhang rendeletről?

Erkölcstelennek tartom. Van ismerősöm, aki kényszerhelyzetben volt és át kellett élnie. Borzalmakról mesélt. Ráadásul ha egy 18 év alatti szeretne abortuszra menni, akkor szülői beleegyezésre is szükség van. A filmben is létrejön a helyzet: a szülők vallásosak, és az abortuszt bűnnek tartva rá akarják kényszeríteni a gyerekükre, hogy tartsa meg a magzatot. Nagyon érzékeny kérdés, hogy egy 18 év alatti mennyire rendelkezhet saját magáról, de azt gondolom, hogy mindenkinek meg kell adni a szabad döntés jogát.

Mennyire tudja elfogadni a kifejezetten abortusz ellenes véleményeket?

Van ilyen a baráti körben, meghallgattam őt is. Sok interjút olvastam papokkal, akik szerint a fogantatással kezdődik az élet. Volt a Corvinuson egy tanárom, aki jezsuita szerzetes. Olvasta a forgatókönyvet, adott tanácsokat. Kifejezetten akartam olyan emberrel is konzultálni, aki a katolikus értékrendet képviseli. A filmemben nincs kimondva, hogy ilyen helyzetben mi a jó döntés.

A fő üzenet a szabad döntés lehetősége, az, hogy a főszereplőben végül tudatosul, hogy joga van dönteni a saját sorsáról.

Meg tudta győzni szerzetes barátját?

Nagyon szeretem a kulturált vitákat, épp ezt hiányolom sokszor a magyar politikai kultúrából, közéletből. Fantasztikus, amikor két teljesen ellentétes véleménnyel rendelkező ember meg tudja hallgatni egymás álláspontját, fontolóra veszik azt, hogy hátha a másiknak igaza van. Vagy nem is kell, hogy cél legyen az, hogy meggyőzzék egymást, elvégre azzal tágul az ember világképe, ha meghallgatja a másikat. Úgy érzem, a generációnkban el is indult egy tendencia, igyekszünk kitörni az információs buborékunkból, mert van igényünk az árnyaltabb gondolkodásra.

Hogyan fogadták az egyetemen a filmötletet?

Abszolút jól, a METU-n nagyon nyitott gondolkodásúak a tanáraim. Balogh Zsolt a konzulensem, Gárdos Péter segített nagyon-nagyon sokat a forgatókönyv fejlesztésében, és Szervét Tiborral - aki színészosztályt tanít - is sokat dolgoztunk rajta. Problémát a rendkívül szűkös pénzügyi keret jelent. Százezer forint ugyanis egy diplomafilmre teljesen irreális. Én ezt a 20-25 perces filmet szeretném megcsinálni, nem szeretnék kompromisszumokat kötni, emiatt határoztam el, hogy megpróbálom megvalósítani az egyetem keretein kívül.

A Nemzeti Filmintézetnél nem pályázott?

De, televíziós rövidfilm kategóriában adtuk be a pályázatot a vesztesek nyugalmával, mert azt éreztem, hogy témája miatt nem biztos, hogy előszeretettel támogatnának. Így is lett, nem támogattak. A FilmJUS 2023. évi forgatókönyvírásra és/vagy -fejlesztésre vonatkozó pályázatán nyertünk támogatást a forgatókönyv végleges verziójának elkészítésére. Ekkor döntöttem úgy, hogy megpróbáljuk a közösségi finanszírozást.

Elképesztő színészi gárda fémjelzi a filmet. Hogy tudta megnyerni őket?

Amikor elkezdtem írni a forgatókönyvet, Szőke Abigél arca jelent meg előttem főszereplőként. Instagramon ráírtam, hogy szia, itt és itt vagyok rendező hallgató, csinálnék egy filmet, elküldhetem-e neked a forgatókönyvet. Igent mondott, átküldtem, és azt válaszolta, hogy tetszik neki, és nagyon-nagyon szívesen venne benne részt. Ezután az összes többi színész esetében így történt. Mindegyiküktől nagyon pozitív reakciókat kaptam, amire nagyon büszke vagyok, mert ez egyfajta visszaigazolás a számomra. László Zsolt írt is néhány bekezdést arról, hogy mi a véleménye, és elkezdte kifejteni, mennyire egyetért az üzenetével.

Névjegy

Meichl Frida, író/rendező

A Budapesti Metropolitan Egyetem Televíziós Műsorkészítő mesterszakának végzős, rendező szakos hallgatója. Légy férfi! című első kisjátékfilmje 2021-ben bekerült a Németországban megrendezett QUEER-Streifen Regensburg filmfesztivál versenyprogramjába.

Kapnak gázsit a filmért?

Nem. Mindannyian ingyen vállalták el.

Mennyi pénznek kell összegyűlnie?

Három millió forintnak.

Meddig tart a kampány?

Az adjukössze.hu-n 90 naposak a kampányok, a miénk május 31-n indult el, tehát augusztus végéig. De lehet hosszabbítani.

Sok szó esik arról, hogy milyen jó lenne, ha a kultúra tudna kicsit függetlenedni az állami finanszírozástól. Ez lehet ilyen megoldás?

Örülnék, ha így lenne, mert mindenfajta olyan út, ami kicsit megbonthatja a Nemzeti Filmintézet egyeduralmát, jót tenne.

Legyünk optimisták, összegyűlik a pénz. Mikor lesz látható a film?

Hét forgatási napot tervezünk. Ha a színészegyeztetés sikeres, akkor ősszel forgatnánk le, télen megcsinálnánk az utómunkát, és nagyjából jövő tavaszra el tudunk készülni.

Fiatal rendezőként van önben azzal kapcsolatos szorongás, hogy milyen Udvaros Dorottyát színészvezetni?

Vele próbálni még nem volt lehetőségem, de Szőke Abigél - László Zsolt jeleneteket próbáltunk már össze. Picit meg voltam rettenve, hogy egy ennyire elismert felnőtt színészt nekem kell instruálnom, és én a 24 éves kis hülye mondok neki valamit. Ám olyan szakmai alázattal dolgozott, ami nekem is meghökkentő tapasztalat volt. Nehéz volt elhinni, amikor Zsolti tőlem kérdezte: Frida, ez most jó volt? 

Infó

Regnum Marianum

Alkotók:

Meichl Frida, író/rendező

Nyoszoli Ákos, operatőr

Szereplők:

Szőke Abigél

Gellért Dorottya

Udvaros Dorottya

Csoma Judit

László Zsolt

Szandtner Anna

Brezovszky Dániel György

Urbanovits Krisztina

Berki Szofi

Zsótér Sándor

Támogatni az adjukossze.hu oldalon keresztül lehet.