Olcsóbbá és ez által népszerűbbé válhat az elektronikus fizetés Magyarországon egy új, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kidolgozott szolgáltatás keretében, amely tervek szerint szeptembertől indulna el. Az elmúlt években fokozatosan nőtt az elektronikus – bankkártyás vagy mobiltelefonos – fizetések száma, ám 10 bolti vásárlásból hatot még mindig készpénzzel egyenlítenek ki a jegybank nemrégiben publikált adatai szerint. Sokkal jobb az arány a közüzemi és egyéb számláknál, ahol az elektronikus számlafizetés aránya már most eléri 76 százalékot.
A kiskereskedelemben, főleg a kis boltokban az elektronikus fizetés nagyobb mérvű elterjedését gátolja, hogy a kereskedők drágállják az infrastruktúrát, az általuk fizetett díjakat. A kereskedők visszatérő panasza, hogy kis összegű vásárlások esetében a banki jutalékok, a fizetési terminál (POS) bérleti és szolgáltatási díja elviszi, sőt meghaladja a tranzakción elért pár forintos nyereségüket. Ugyanakkor tisztában vannak azzal, hogy az elektronikus fizetések végső soron, kényelmesebbé, átláthatóbbá tennék a gazdaságot és akár nagyobb forgalmat is generálhatnak.
Az MNB szakértői előremutató változásokat remélnek a szeptembertől induló új fizetési rendszerüktől, amit a már jól működő és bevált azonnali utálási rendszer infrastruktúrájára építenek. Az azonnali átutalások során a számlák közötti pénzmozgás jellemzően 5 másodpercen teljesül, amelynek megvalósulását a mobilbankokon, applikációkon keresztül bárki ellenőrizheti. Amíg a nagy cégek esetében a több milliárdos vagy tízmilliárdos tételek azonnali elszámolásának komoly tétje van, például a kieső kamatbevétel miatt, addig a háztartások esetében nagyon ritkán volt annak jelentősége, hogy egy átutalás 5 percen vagy néhány órán belül teljesül. Viszont az azonnali átutalási rendszer segítségével a nemzetközi bankkártya-társaságokkal (Mastercard, Visa) együttműködve megvalósítható a bonyolult kártyás fizetési rendszereket kikerülő, olcsó azonnali fizetési rendszer. Ez lesz a szeptember elején elinduló qvik. Az új fogalom „Q” betűje a várhatóan egyre nagyobb teret elérő QR-kód alapú fizetési megoldásra, illetve az angol „quick” (gyors) szóra utal.
A jegybank célja az új fizetési rendszerrel, hogy hazai, olcsó és gyors alternatívát nyújtson a kis összegű fizetések esetében a bankkártyákkal és a készpénzzel szemben
– fogalmazott Luspay Miklós, a MNB igazgatója a jegybanki korábbi sajtótájékoztatóján. Azt, hogy a rendszer hazai fejlesztésű és működtetésű a bankrendszer szempontjából plusz biztonsági faktor, az igazgató szerint egyenesen „szuverenitási kérdés”, de bárhogy is nevezzük, az új fizetési rendszer a nagy nemzetközi fizetési rendszerektől függetlenül, azokkal párhuzamosan működik. Így szolgáltatás kiesése esetén akár helyettesíthetik is egymást. A lakosság számára ingyenes lesz, törvényben rögzítették, hogy sem szolgáltatási díjat, sem tranzakciós illetéket (adót) nem szedhetnek a bankok és az állam sem a qvikes tranzakciók után. A kereskedők számára azért lesz előnyös, mert a fizetési infrastruktúra üzemeltetése olcsóbb lesz, mint a kártyás tranzakciók esetében, ezért bíznak abban, hogy az új fizetési mód gyorsan elterjed az országban – mondta Luspay Miklós.
Az MNB a közeljövőben kiad egy ajánlást a bankoknak, hogy egységesen miként kell a mobilbankos applikációkba ezt a szolgáltatást beépíteni. Mivel qvik megkerüli a nagy nemzetközi kártyatársaságokat, emiatt nem bankkártyával, hanem csak mobiltelefonnal lesz használható ez a fizetési mód. Ehhez az kell, hogy az ügyfelek virtualizálják a bankkártyájukat, vagyis a mobiltelefont tegyék képessé elektronikus (NFC) fizetésre. Az NFC technológiával minden korszerűbb okostelefon rendelkezik, ezt a fizetési módot használják ma is sokan, amikor boltokban POS-terminálon keresztül mobiljukkal fizetnek. A másik lehetőség a QR-kódos technológia lesz, amikor is a számla mellé egy QR-kódot generál a kereskedő pénztárgépe, és ezt beolvasva mobiltelefonnal azonnal lehet fizetni, mint korábban a bankkártyás tranzakciókban vagy akár a webáruházakban. Az azonnali átutalási rendszernek köszönhető a tranzakciót követő néhány másodpercen belül a fizetés meg is jelenik a kereskedő számláján. Mind a lakosság, mind kereskedők részéről egyszerű lesz a qvik használata, azokhoz nem kell új applikációkat telepíteni, a bankoknak kell majd saját rendszerüket felkészíteni a qvikes fizetések lebonyolítására.
Miért drága a kártyás fizetés?
A qvik-tranzakciók díja 20-30 százalékkal olcsóbb lehet a kereskedők számára a jelenlegi kártyás tranzakciókkal szemben – mondta Rózsa Richárd, az MBH Bank daily banking üzletfejlesztési vezetője a cég e témában tartott sajtótájékoztatóján. A bankkártyás tranzakciók rendszere az elmúlt 20-30 évben alakult ki, de ma már olyan bonyolulttá, sokszereplőssé a vált a rendszer, hogy egyes bankkártyás tranzakció mögött akár nyolc-tíz szereplő is lehet, s ezek mind jutalékot kérnek, ami drágítja a bankkártyák használatát. A legnagyobb költség a bankkártya-társasági díj (Visa, Mastercard stb), de mobilfizetés esetén a Google, vagy az Apple Pay költségeit is fizetni kell, nem beszélve a számlavezető bankok jutalékáról, illetve azon egyéb szolgáltatók díjairól, akik a különböző céges rendszerek üzemeltetését végzik és tranzakciónként jutalékot kapnak. Ezzel szemben a qvik-ben szereplők száma lényegesen kevesebb ez teszi lehetővé, hogy a lakosság ingyenesen, a kereskedők pedig lényegesen kisebb díjak mellett vegyék azt igénybe.