férfiak;egészséges életmód;kromoszóma;

A férfi lett a gyengébbik nem, egészségesen is sérülékenyebb

A férfiak élettartama a KSH adatai szerint egészségesen 61 és fél év, a nőké valamivel több mint 64 év – egészségesen. Kiemelt figyelmet kellene fordítani a megfelelő életmódra, különösen a férfiak esetében, akik genetikailag is sérülékenyebbek.

A férfiak élettartama 61,5 év, a nőké 64,1 – egészségesen; legalábbis a KSH adatai szerint. Kiemelt figyelmet kellene fordítani az egészséges életmódra, különösen a férfiak esetében, hiszen ők hajlamosabbak elbagatellizálni a problémákat. Ráadásul életvitelük és kromoszómáik miatt is kevesebb ideig élnek egészségesen, mint a nők. A rossz­indulatú daganatos betegségek Magyarországon különösen súlyos népegészségügyi problémát jelentenek, az összes haláleset közel egynegyedét okozzák, azaz évente 32-33 ezren veszítik el miattuk az életüket, pedig ezek egyharmada megelőzhető lenne szűrővizsgálatokkal. Ennél csak a szív- és érrendszeri betegségek okoznak több halálesetet.

A férfiaknak 45-50 éves kortól kötelező lenne eljárni prosztata- és vastagbélszűrésre, csontsűrűségmérésre, bőr- és laborvizsgálatra, valamint kardiológiai és tüdőszűrésre, hívja fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi Központ. Amerikai adatok szerint a férfiak körében a leggyakoribb halálozási okok a daganatos betegségek, a stroke, a tüdő- és a cukorbetegség, valamint az öngyilkosság. Ezen betegségek nagyrészt megelőzhetők lennének egészségesebb életmóddal (testi, lelki egészség) és a szűrővizsgálatok beiktatásával.

A férfiak nagyobb arányban dohányoznak, fogyasztanak alkoholt, kevesebbet mozognak, ezek pedig mind növelik a daganatok, a légzőszervi és a májbetegségek kialakulásának kockázatát. Ráadásul gyakrabban szenvednek szorongástól, depressziótól és egyéb mentális, pszichés betegségektől.

Mivel ritkábban járnak szűrővizsgálatokra, sokkal később derülnek ki olyan súlyos betegségek, amiken már nem lehet segíteni. Ugyanakkor a férfiak szinte minden amerikai tagállamban nagyobb arányban mondják magukat egészségesnek, mint a nők, és ez a különbség az életkor előrehaladtával még erőteljesebb.

Ráadásul nemcsak az egészségtelen életmód, hanem a férfiak genetikája is felelős a korábban bekövetkező halálukért. Hatvanéves kor felett ugyanis a férfiak egyre gyorsabban veszítik el Y-kromoszómáikat, ami a szívizmok sérüléséhez és a szív működésképtelenségéhez vezethet, ez különösen a dohányzóknál figyelhető meg. A nőknek két X-kromoszómájuk van, a férfiaknak egy X és egy Y. Az embernél és minden emlősnél a ge­nom egyetlen elemén múlik, fiú vagy lány születik: ez az Y-kromoszóma, amely csak a férfiakban van jelen, ez hordozza a férfi ismertetőjegyek kialakulásáért felelős géneket. „A DNS minden sejtünkben mutálódik, ahogy öregszünk. Ez a folyamat a sejtek bizonyos részében az Y-kromoszómák teljes elvesztésével jár. Ennek a tanulmányozása a személyre szabott orvoslás ígéretét rejti, amit ezekhez a speciális mutációknak megfelelően lehet alakítani” – mondta a Virginiai Egyetem Orvosi Karának kutatója, Kenneth Walsh. A tudósok már korábban is megfigyelték, hogy azok a férfiak, akik elveszítik Y-kromoszómáikat, fiatalabban halnak meg vagy olyan, az idősebbekre jellemző betegségekben szenvednek, mint például az Alzheimer-kór.

Ez az új kutatás azonban először szolgál közvetlen bizonyítékokkal arra, hogy az Y-kromoszómák elvesztése károsan hat a férfiak egészségére.

Kenneth Walsh kutató és csoportja a CRISPR-génszerkesztési technológiát egerekben használta, hogy jobban megértsék az Y-kromoszóma-vesztés hatását a vérsejtekben. Azt látták, hogy az Y-veszteség felgyorsította a korfüggő betegségek kialakulását.

A kutatás azt bizonyította, hogy akik Y-kromoszómáik 40 százalékát elvesztették, azok 31 százalékkal nagyobb eséllyel haltak meg érrendszeri problémák következtében, mint azok, akiknél a ­kromoszómaszám rendben volt. A nemet meghatározó Y-kromoszóma 180 millió éves és stabilabb, mint korábbi kutatások alapján vélték: az általa hordozott gének egy része évmilliókat élt már túl, tehát nem valószínű, hogy el fog tűnni.