A most kezdődött európai uniós csúcstalálkozón a tagállamok vezetőinek lehetőségük lesz további biztonsági megállapodásokat aláírni Ukrajnával, és ezáltal azt az üzenetet küldik az ország népének, hogy az EU addig fogja támogatni Ukrajnát, ameddig csak szükséges – jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke csütörtökön, amikor a brüsszeli tanácskozásra érkezett. Az uniós tagállamok vezetőit tömörítő testület elnöke az eseményen résztvevő Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel közös sajtónyilatkozatban üdvözölte a csatlakozási tárgyalások minapi megkezdését Ukrajnával.
Az említett biztonsági egyezmények megkötésére nem is kellett sokáig várni a Reuters beszámolója szerint. – Az Európai Unió és két tagállama, Litvánia és Észtország biztonsági megállapodást írt alá Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel a csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozón. A Reuters által megtekintett tervezet szerint az EU-val kötött megállapodás rögzíti a blokk elkötelezettségét Ukrajnának a biztonság- és védelempolitika kilenc területén – beleértve a fegyverszállítást, a katonai kiképzést, a védelmi ipari együttműködést és az aknamentesítést – segíti Ukrajnát.
A londoni székhelyű hírügynökség szerint a most aláírt dokumentumokhoz hasonló megállapodásokat kötött már eddig az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország. Uniós tisztségviselők szerint a megállapodások nem azonosak a NATO-tagországok közötti kölcsönös védelmi egyezménnyel, de azokban rögzítik, hogy az aláírók Ukrajnát fegyverekkel és egyéb segélyekkel látják el saját biztonságának erősítésére és minden jövőbeli invázió elrettentésére.
Kedden megkezdődnek a csatlakozási tárgyalások UkrajnávalVolodimir Zelenszkij szerint Kijevnek még több katonai és pénzügyi támogatásra van a szüksége az Oroszország által ellene indított háborúban. Fontos döntésnek nevezte, hogy az EU a zárolt orosz vagyonból származó jövedelmet Ukrajnának ajánlotta fel, és a G7-országokkal dolgoznak még egy további 50 milliárd eurós csomagon is. Az ukrán elnök történelmi eredménynek nevezte az uniós tagsági tárgyalások hivatalos megkezdését Ukrajnával. A háborúról szólva kiemelte: „Rengeteg sebesültünk és halottunk van a csatatéren, az állampolgárok pedig szenvednek. Nem akarjuk, hogy ez a háború évekig tartson.” Zelenszkij felszólította a nemzetközi közösséget, hogy terjesszenek elő egy közös béketervet, amelyről egy második békecsúcsot tartana.
Ötvenmilliárd dolláros hitelt kap Ukrajna, ezt a külföldön zárolt orosz pénzeszközök kamataiból fedezikÁttörés nem volt a svájci békekonferencián, de Magyarország is aláírta, hogy a háborúnak csak úgy lehet vége, ha Ukrajna nem veszít területet