Európai Unió;Ukrajna;Orbán Viktor;EU-csúcs;Ursula von der Leyen;biztonsági megállapodás;

Ursula von der Leyen újrázhat az Európai Bizottság élén

Az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozóján Antonio Costa portugál exkormányfőt az Európai Tanács elnökének, Kaja Kallas észt miniszterelnököt pedig az EU vezető diplomatájának jelölik

Az EU-tagországok vezetői Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság leköszönő elnöke mandátumának ötéves meghosszabbítását javasolják - jelentette be Charles Michel, az Európai Tanács elnöke csütörtökön Brüsszelben.

Charles Michel a tagállamok állam-, illetve kormányfői az Európai Tanács (ET) élére António Costa volt portugál miniszterelnököt választották meg. Az uniós vezetők Kaja Kallas észt miniszterelnököt jelölik az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének - tájékoztatott az ET elnöke.

Ukrajna támogatásáról, a közel-keleti helyzetről és védelmük megerősítéséről tárgyaltak csütörtökön Brüsszelben az Európai Unió állam- és kormányfői, a késő esti órákra hagyva a várva várt megállapodást a közösségi intézmények vezető tisztségeiről.

A találkozóra meghívott Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és az EU vezetői hosszútávú biztonsági megállapodást írtak alá, amely kiegészíti azokat a kétoldalú egyezményeket, amelyeket Kijev a nyugati szövetségeseivel kötött mostanáig. A megállapodás meghatározza az Ukrajnát támogató uniós kötelezettségvállalások körét, de nem rögzíti a katonai segítségnyújtás pénzügyi mértékét vagy mennyiségét. A dokumentum szerint

jövőbeni agresszió esetén az EU és Ukrajna 24 órán belül konzultálni fog Ukrajna szükségleteiről, és gyorsan meghatározza a következő lépéseket.

A dokumentum kilenc védelempolitikai területet határoz meg, amelyeken az EU támogathatja Ukrajnát. Ezek többek között fegyverszállítások, katonai kiképzés, védelmi ipari együttműködés és aknamentesítés. Az ülésen elmondott beszédében Volodimir Zelenszkij hangsúlyozta, hogy meg kell védeni az ukrán városokat az orosz bombáktól, amelyhez nagy hatótávolságú fegyverekre és modern légvédelemre van leginkább szükség.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke tájékoztatta az állam- és kormányfőket,

hogy az Európai Uniónak a következő évtizedben 500 milliárd eurót kellene befektetnie védelme megerősítésére. 

A brüsszeli testület még nem tett javaslatot rá, hogy az EU honnan vegye ehhez a pénzt, de a takarékos országok - mint Németország és Hollandia - elvetik a közös hitelfelvétel lehetőségét.

A csúcsra érkező vezetők körbeudvarolták Giorgia Melonit, miután az olasz kormányfő előzőleg tiltakozott amiatt, hogy kihagyták az EU vezető tisztségeinek elosztásáról szóló előzetes tárgyalásokból. Az EU vezetői a brüsszeli tanácskozáson terveztek megállapodni arról, hogy újabb öt évre Ursula von der Leyent jelölik az Európai Bizottság élére, Antonio Costa portugál exkormányfőt az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács elnökének, Kaja Kallas észt miniszterelnököt pedig az EU kül-és biztonságpolitikai főképviselőjének diplomatájának. A hármas csomagot a kereszténydemokraták, a szocialisták és a liberálisok rakták össze, ami haragra gerjesztette a júniusi választásokon megerősödött euroszkeptikusok európai pártcsaládját irányító Giorgia Melonit.

Bár a jelölések jóváhagyásához elég volt a vezetők többsége, aggodalmat keltett, hogy a közösség harmadik legnagyobb és alapító tagállama ellenvéleményt fogalmazhat meg. Donald Tusk lengyel miniszterelnök azt mondta, az előzetes hárompárti egyeztetések a folyamat megkönnyítését szolgálták.

Orbán Viktor érkezésekor arról beszélt újságíróknak, hogy az Ursula von der Leyent jelölő pártcsaládok „szégyenletes megállapodást” hoztak létre, ami pimaszság az európai választókkal szemben, akik többségében a jobboldalra szavaztak. Arról nem szólt, hogy a jobbközép Európai Néppártot – amelyen most számon kéri, hogy miért nem fog össze a szélsőjobboldali erőkkel – a választások előtt még baloldalinak minősítette. A magyar kormányfő megerősítette, hogy nem támogatja a bizottsági elnök újrajelölését.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója - aki elkísérte Orbán Viktort a csúcsra - újságíróknak, köztünk lapunk tudósítójának megerősítette, hogy a Fidesz egy európai parlamenti frakció létrehozásán dolgozik. Erről először a Népszava adott hírt. Orbán nem volt hajlandó beszélni a pártcsoport összetételéről, de azt mondta, hogy az nem földrajzi alapon fog szerveződni, tehát nem csupán a közép- és keleti európai régió országainak pártjait invitálják a blokkba. Szerinte a frakció megalakul a nem hivatalos július 4-i határidőig.