MSZP;önkormányzat;Balaton;Molnár Zsolt;

Molnár Zsolt: Legyen saját önkormányzata és főpolgármestere a Balatonnak

Új közigazgatási egység létrehozatalára tesz javaslatot az MSZP párigazgatója, ennek egyik fontos szerve a Balatoni Közgyűlés lenne.

Új közigazgatási egység létrehozatalára tesz javaslatot Molnár Zsolt, az MSZP párigazgatója. Ez a „Balaton Térség Önkormányzata” nevet viselné.

A politikus hétfői sajtótájékoztatóján kiemelte, hazánk és a Kárpát-medence legnagyobb tava, a Balaton egyedülálló nemzeti kincs, amely az ország számára kiemelkedő idegenforgalmi bevételt hoz. A tó partján 41 településen, 11 városban közel 140 ezer ember él életvitelszerűen. Hosszú idő óta vita zajlik arról – folytatta –, hogy a Balaton térsége elsősorban lakóhely, a jövő nemzedékei számára megőrzendő természeti kincs, vagy pedig a turizmusnak kell prioritást élveznie. Ezek a szempontok szerinte közös nevezőre hozhatók, ehhez azonban egységes érdekérvényesítésre van szükség.

A Balaton térsége azonban jelenleg három vármegyére tagozódik, így nincs olyan közigazgatási szerv, amely egységbe forrasztaná a térség érdekérvényesítő képességét.

Molnár Zsolt közölte,

az új közigazgatási egység a három vármegye fölött, vármegyei jogosítványokkal rendelkező területi önkormányzatként jöhetne létre, amelynek egyik fontos szerve a Balatoni Közgyűlés lenne. A közgyűlés tagjai a 41 település polgármesterei lennének. A közel 140 ezer térségi lakos pedig egy balatoni főpolgármestert is választhatna, aki vezetné a Balatoni Közgyűlést.

Hozzátette, a települési önkormányzatok hatáskörei így nem csökkennének, hanem többletjogosítványokhoz juthatnának. A Balatoni Közgyűlés megkaphatná azokat a fejlesztési forrásokat, amelyeket vármegyék, valamint a Balaton Fejlesztési Tanács, továbbá kiegészítő forrásokkal is tudna gazdálkodni. Molnár Zsolt szerint az idegenforgalomból származó áfabevételek egyharmadát is megkaphatnák. Ezáltal pedig egy komoly mozgástérre tehetne szert a Balaton térsége.

– A jelenlegi szabályozást vizsgálva megállapítható, hogy három vármegye elkülönítetten hoz döntéseket a területfejlesztéssel, területrendezéssel, vidékfejlesztéssel, valamint a turizmussal kapcsolatosan, továbbá sok olyan kérdésben Budapesten hoznak döntést, amelyekről a helyieknek kellene döntenie

– hangsúlyozta.

A részletesen kidolgozott javaslatcsomag szerinte számos olyan kérdésben megoldást hozna, amely a Balaton térségének az érdekeit szolgálná:

  • ide kerülhetne a Balatoni Hajózási Zrt. tulajdonrésze,

  • itt lehetne dönteni a kiemelt övezetté nyilvánításról,

  • vétójogot kaphatna a közgyűlés a kiemelt állami beruházásokkal kapcsolatosan,

  • létre kellene hozni egy térségi rendészetet is, amely a települési önkormányzatoknak segítene rendészeti kérdésekben,

  • a döntések során pedig a kettős többség elvét is érvényesíteni kellene.

Az MSZP pártigazgatója közölte, Budapesten korábban már működött ilyen kétszintű közigazgatási rendszer, így a jelenlegi javaslat is jól beilleszthető az Alaptörvénybe és jogrendszerbe.

Molnár Zsolt a javaslatcsomaggal kapcsolatosan megkeresi a parlamenti pártokat, valamint a térség 41 polgármesterét is annak érdekében, hogy a 2029-es önkormányzati választások után, a helyi és az országos érdekek összehangolásán dolgozó új közigazgatási egység megkezdhesse a működését.