államosítás;Spar; NER;üzletláncok;

Háború vagy béke?

Közel 14 ezer embernek ad munkát az ötödik legnagyobb magyarországi foglalkoztató, amelynek jelmondata hazája nyelvén így hangzik: „Door Eendrachtig Samenwerken Profiteren Allen Regelmatig”. A kezdőbetűket összeolvasva a DE SPAR betűszót kapjuk, amiben nem nehéz a fenyőfa holland elnevezését, a SPAR-t felfedezni; ez az üzletlánc logója is. (A bolthálózat számos országban DESPAR néven működik.) Az idézett jelmondat akár az Európai Unióé is lehetne: „A közös együttműködésből mindenki hasznot húz.”

A NER korifeusai azonban korántsem így gondolják. Karvaly szemüket, az együttműködés szellemét teljesen mellőzve, a magyarországi SPAR egy részére vetették. Államosítanának. Az ötlet korántsem friss, több kormányzati cikluson átívelő. Orbán Viktor miniszterelnök 2016-ban az akkor még baráti Lengyelországban – mindmáig rejtély, hogy miért pont ott – így fakadt ki: „Négy olyan terület létezik, ahol muszáj elérni, hogy a hazai tőke a nemzetközi fölé nőjön. Ezek a média, a bankok, az energia és a kiskereskedelmi hálózat. Hárommal megvagyunk, a negyedikbe beletörött a fogunk. Kénytelenek vagyunk ezért új ötleteken dolgozni. Sajnos a kereskedelmi hálózatok furfangosabbak nálunk. Még néhány év, és ezt a célt is teljesítjük.” Bár az azóta eltelt nyolc esztendőben sem derült fény arra, hogy a kereskedelmi üzletláncok tulajdonosai miben furfangosabbak a derekukat beadó Vodafonénál, az egykori MKB Bankénál, a Yettelénél; hogy a Budapest Airport koncessziósairól, vagy az Aegon (ma már Alfa) biztosítót az államnak eladó – majd a tulajdon nagy részét az állam kérésére visszavásárló – Vienna Insurance-ról ne is beszéljünk.

A furfang leleményes ravaszságot jelent. A béke angyalaként páváskodó magyar kormánynál viszont háborút (pert). S ha már ravaszság, ez inkább a fenyőfásokat jellemezte. Ausztriai vezérigazgatójuk tavasszal belengette, hogy ha a magyar kormány piaczavaró törekvéseivel (különadók) felrúgja az uniós normákat, akkor kivonul Magyarországról; egyes résztulajdonjogokat át is helyeztek Svájcba. A napokban pedig még elkapták Brüsszelben a leköszönő Európai Bizottság alelnökét, hogy panaszt emeljenek a kizárólag a nagyokat és a külföldieket sújtó, a versenyjogokkal szembemenő magyarországi törvényekkel szemben. Időközben a közismerten békepárti Orbán személyesen indított pereket a SPAR véleményét közlő médiumok ellen, ám ezeket sorra el is veszítette. Ami azért elég jelentős a NER másfél évtizedes történetében.

Mint jeleztük, sok külföldi cégtulajdonos – igaz, jó pénzért – engedett az állami nyomásnak: sorra adták el tulajdonukat, a piactorzító intézkedéseket pedig lenyelték. A SPAR nem ilyen! Ragaszkodik az alkotmányos joghoz: a magántulajdonos egyenlő jogokkal bír az állammal szemben. Az élet azonban nem áll meg. A valóságos háború árnyékában Észak-Pesten nem akárkik kezdik meg terjeszkedésüket. Ők azok, akik igazán tudják, hogy mi merre, hány méter. Az ambiciózus orosz Mere diszkont-üzletlánc Káposztásmegyeren a SPAR egykori helyén nyitja meg első hazai üzletét.