Németország;szélsőjobb;Ausztria;Törökország;felháborodás;futball-Eb 2024;

Diplomácia botrány lett a török gólörömből, bekérették az ankarai német és a berlini török nagykövetet is

Merih Demiral büszke törökként mutatta a szélsőjobb kedvenc gesztusát. 

Elég nagy feszültséget okoz Németország és Törökország között az a gólöröm, amelyre a török hátvéd, Merih Demiral ragadtatta magát a kis-ázsiai ország válogatottjának Ausztria ellen 2-1-re megnyert Európa-bajnoki nyolcaddöntőjében. A futballista a keddi lipcsei meccsen Szürke Farkasok nevű szélsőjobboldali szervezet és az ultranacionalista párt, a Nemzeti Mozgalom Pártjára (MHP) kedvenc gesztusát idézve farkasfejet – álló mutató- és kisujjat a hüvelyk-, a középső és a gyűrűsujj egymáshoz érintése közben – formált mindkét kezével  az egyik gólja után, amire Németországban kitört a felháborodás, Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter például az X-en azt írta, a török szélsőjobb szimbólumainak nincs semmi keresnivalójuk a német labdarúgó-stadionokban. Erre és a hasonló bírálatokra válaszul szerdán Ankarában bekérették a német nagykövetet, csütörtökön pedig a berlini külügyminisztérium kérette be a török misszióvezetőt. „Beszéltünk vele erről a témáról” – olvasható német külügyi tárca szűkszavú tájékoztatásában, amelyet a dpa német hírügynökség és a ZDF idézett.

A törökök egyébként Merih Demirel két góljával győzték le az osztrákokat. Nem világos, hogy a török hátvéd tudott-e róla, de Ausztriában a farkasfej-gesztus 2019 óta be van tiltva, azok, akik nyilvánosan használják, akár 4000 eurós – átszámítva több mint másfél millió forintos – pénzbírságot is kaphatnak. Németországban – ahol becslések szerint hétmillió török vagy török származású ember él – hasonló tilalom nincs hatályban. 

Miközben az UEFA vizsgálatot indított a történtek miatt, maga Merih Demiral – a szaúdi al-Ahli hátvédje – úgy nyilatkozott, a nagyon büszke arra, hogy török, és ezt fejezte ki a gesztussal. Ami az MHP-t illeti,  németországi csoportja folyamatos rendőrségi megfigyelés alatt áll, nem mellesleg azonban  együttműködő partnere a török elnök, Recep Tayyip Erdogan pártjának, a konzervatív igazság és Fejlődésnek (AKP).

A török elnök egyébként bejelentette, hogy a válogatott továbbjutása miatt lemondja a hétvégére tervezett azeri útját és Berlinbe utazik a helyszínen nézni  a Törökország-Hollandia Európa-bajnoki negyeddöntőt. Döntését azzal indokolta, hogy szeretne támogatást nyújtani honfitársainak. Érkezése óriási felháborodást okozott a Németországban élő kurdok körében, akik annak a reményüknek adtak hangot, hogy a vendéglátók nem gördítenek vörös szőnyeget Recep Tayyip Erdogan elé.