– Székesfehérváron szinte teljes mértékben eltávolították a választási plakátokat – tájékoztatta lapunkat Bozai István városgondnok. Azoknak a pártoknak, jelölő szervezeteknek, amelyek indultak az európai parlamenti, az önkormányzati vagy a nemzetiségi választáson 30 napjuk volt eltávolítani a közterületre kihelyezett választási plakátokat. Ez a határidő tegnap délután 4 órakor lejárt. A feladat alól – legalábbis egyelőre – mentesültek azok a települések, ahol jogszabálysértés miatt meg kellett ismételni valamelyik választást múlt vasárnap. Ez kilenc települést érintett.
A határidő lejártával, amennyiben a pártok nem szedték le a plakátokat, falragaszokat, az önkormányzatok vehetik kézbe az ügyet, hogy megtisztítsák a közterületeket, majd ennek költségét kiszámlázhatják az érintett jelölő szervezeteknek. Lapunk összesen 29 önkormányzatot keresett meg, megyeszékhelyeket, nagyobb településeket, és budapesti kerületeket is. Arra voltunk kíváncsiak, hogy sikerült-e határidőre leszedni az összes választási plakátot, vagy akadtak olyanok, akik ezt a feladatot nem végezték el.
Hét helyről reagáltak tegnap, de közülük két település csak azt jelezte, hogy a későbbiekben fog válaszolni. Például Békéscsabáról, Tatáról vagy Székesfehérvárról arról tájékoztatott az önkormányzat, hogy lényegében nincsenek már kint választási plakátok. Egyedül Terézváros számolt be arról, hogy még néhol látni ilyeneket, viszont tudomásuk szerint a határidőre ott is eltávolítottak mindent. Mind a terézvárosi, mind a veszprémi önkormányzat arról írt, hogy a mielőtt maguk állnának neki a takarításnak, elsőként felszólítást küldenek a pártoknak, jelölő szervezeteknek. A gyakorlatuk annyiban eltér, hogy míg Terézváros a határidőt röviddel kitolva 1-2 nap haladékot ad az érintetteknek, addig Veszprém már július 9. előtt jelezte, ideje munkához látni. Mint utóbbi helyen írták „A város utcáit járva már gyakorlatilag nem láthatók választási plakátok. Természetesen nem lehet kizárni, hogy egyes helyeken mégis maradt kint választási plakát, ezért a közterület-felügyelet a következő napokban – egyéb munkái mellett – ezt is ellenőrzi.” Ugyanakkor Müller Mihály sajtószóvivő azt is hozzátette, hogy a korábbi választási évek tapasztalatai alapján abban bíznak, hogy a felszólítást követően eltávolítják a plakátokat.
Kreatív újrahasznosítás
Négy, a debreceni testületbe bejutott szervezetet kérdezett a Hajdú-Bihar Vármegyei Hírportál arról, mit kezdenek a már eltávolított plakátokkal. A Fidesz-KDNP, az Összefogás a Cívisvárosért Egyesület, valamint a Civil Fórum Debrecen Egyesület is arról tájékoztatta a portált, hogy újrahasznosítják a leszedett plakátokat. Utóbbi egyesület nem csak a plakátokat, de minden tartozékot igyekszik hasznossá tenni, a plakáttartókat például egy amatőr rádiós szervezetnek adják, míg a molinókért egy debreceni vállalkozó jelentkezett be, akik bevásárlószatyrokat készít majd belőle. A Mi Hazánk pedig azt mondta, hogy a 2022-es választási plakátokat használták újra, és a jövőben is ezeket kívánják használni, csak új papírt nyomtatnak rá.