Vlagyimir Putyin;Julija Navalnaja;

- Rossz ajtón kopogtak

Oroszországban nincs már szabadlábon lévő ellenzéki politikus, aktivista, vagy olyan közéleti személyiség, aki szót emelt a putyini rezsim és az ukrajnai háború ellen. De ez is kevés a Kreml urának. A rezsim módszeresen nyúl utána a külföldi száműzetésre kényszerítetteknek, és a szibériai büntetőtáborokba zárt ellenzékiek számára sem életbiztosítás a börtönrács.

Talán nem függetlenül a Prigozsin lázadás június végi évfordulójától, újra beindult az elnyomási nagyüzem – olyan újságírókat, fotósokat vettek őrizetbe, akik egykoron Alekszej Navalnij korrupcióellenes alapítványának is dolgoztak. Börtönkórházba szállították a szibériai börtöntelepen raboskodó, „hazaárulásért” 25 év szabadságvesztésre ítélt Vlagyimir Kara-Murzát. Állapota ismeretlen, ügyvédje sem látogathatja.

És törvényszerűen bekövetkezett a régóta levegőben lógó lépés is – kiadták az elfogatóparancsot  Julija Navalnaja ellen. Az elrendelt letartóztatást azzal indokolták, hogy a februárban a börtönben elhunyt Alekszej Navalnij külföldi száműzetésben élő özvegye szélsőséges szervezet tagja.

A lépés logikus az elnyomásban leállni nem tudó putyini rezsim részéről: férje halála óta az özvegy lett a Navalnij által kezdett Putyin elleni harc vezetője, a tavaszi elnökválasztáson sikeresen mozgósított is a szimbolikus déli szavazással, és minden erejével azon van, hogy egységesítse a megosztott, immár inkább csak emigrációban létező orosz ellenzéket. Az elfogatóparancs időzítése pedig aligha független attól, hogy az amerikai székhelyű Emberi Jogok Alapítványa múlt héten választotta meg elnökének Navalnajat.

És nincs megállás az elnyomásban. Tegnap az ugyancsak emigrációban működő The Moscow Times orosz ellenzéki portált nyilvánították nemkívánatos szervezetnek.

Rossz ajtón kopogtatnak a békemisszionáriusok. A Kremlnek nem kell béke, Putyint az elnyomás és a háború élteti.