– Ömlenek az állami milliárdok a kormánypárti újságírók képzésére – írja a hvg360 a Nemzeti Tehetséggondozó Nonprofit Kft.-t (NTGN) év elejei tulajdonoscseréjéről, amelyet eddig nem vertek nagydobra. A cikk szerint a Magyar Kultúráért Alapítványnak (MKA) a hetekben publikált éves beszámolójából nemcsak az derül ki, hogy eladta a mára több száz médiaterméket maga alá gyűrő Közép-európai Sajtó és Média Alapítványnak (KESMA), hanem az is, hogy a Demeter Szilárd kuratóriumi elnökletével működő MKA-dokumentum szerint „2023-ban fokozottan jelentkeztek a gazdasági és finanszírozási nehézségek”.
Az NTGN kezdettől fogva csak újságírókat, médiaipari szakembereket képzett, azonban a fenntartása eddig csillagászati összegeket emésztett fel. Az újságírókat és úgynevezett médiaszakembereket képző inrtézményt 2017-ben az állam alapította, majd 2021-ben kikerült az állami vagyonból, és megkapta az MKA. Amíg közvetlen állami finanszírozású volt, addig – a Szabad Európa hírportál egy korábbi cikke szerint – három év alatt 2 milliárd forint közpénzt fordítottak az újságíróképzésre. 2021 óta további 4,5 milliárd forint támogatást kapott a tehetséggondozó az MKA-n keresztül, és miután eredendően annak a vagyona is az államtól származott, gyakorlatilag az adófizetők pénzét ontották az újdondászok kiokosítására.
A tranzakció közvetett oka azonban nem csak a pénz lehetett, hiszen az MKA sok tízmilliárdos vagyon felett rendelkezik, és az éves bevétele is jelentős, tavaly például meghaladta az 1,3 milliárd forintot. Ugyanakkor friss mérlegbeszámolója szerint a KESMA 2023-ban több mint 1,2 milliárd forint veszteséget halmozott fel. Azonban a hvg360 felidézett egy évekkel ezelőtti kormányszóvivői nyilatkozatot, amely szerint a KESMA nemzetstratégiai jelentőségű, mert segítségével sikerül elérni, hogy „a magyar sajtó közel 50 százaléka a kormány álláspontját közvetítse”.
EP-jelentés: A KESMA a bizonyíték, hogy a független magyar médiát felszámolják és rákényszerítik az Orbán-kormány szolgálatáraA cikk megjegyzi, kétségtelen, az újságíróképzés észszerűbben illeszkedik a KESMA portfóliójába, mint az MKA-éba. A Magyar Hang pedig már a múlt ősszel arról írt, hogy a tehetséggondozónál Rogán Antal irányvonala győzedelmeskedik Demeter Szilárdé felett. NTGN-en jelenleg tíz szakirányon zajlik a tanítás, köztük tévés és rádiós újságírókat, valamint operatőröket és vágókat is képeznek. Szakonként mindössze 4–8 főt vesznek fel a jellemzően egy éven át tartó kurzusokra. A képzések jogilag nem minősülnek sem egyetemi, sem OKJ-s képzésnek, az intézmény maga állít ki egy egyedi oklevelet a szakirányok elvégzéséről, de tanulói közül a legtöbben helyi online portáloknál vagy rádióknál, illetve az MTVA ideológiailag mérsékeltebb platformjainál, mint az M4 Sportnál vagy az M5 kulturális csatornánál kaptak lehetőséget dolgozni.
Átvette a Pesti Srácok stábját a MediaworksLiszkay Gábor lett a kormánypárti médiagólem, a KESMA elnöke