;;

merénylet;Egyesült Államok;Donald Trump;nemzetközi reakciók;

- Joe Biden: Mindenkinek el kell ítélnie a Donald Trump elleni merényletet

Érkeznek a reakciók az amerikai exelnök elleni merényletre az Egyesült Államok és a világ vezető politikusaitól is. Robert Fico szlovák kormányfő párhuzamot vont az ellene végrehajtott május 15-i merénylettel, de az Orbán-kormány és a holland Geert Wilders is azonnal politikai haszonszerzésre használta fel az incidenst.

Mindenkinek el kell ítélnie a történteket! - reagált Joe Biden amerikai elnök arra, hogy merényletkísérlet szakította félbe Donald Trump republikánus elnökjelölt Pennsylvania állambeli választási gyűlését szombaton.

A hivatalban lévő államfő újságírók előtt, Delaware állambeli otthonában tett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy erőszaknak nincs helye Amerikában. Egyúttal köszönetet mondott a titkosszolgálat embereinek a gyors beavatkozásért. Joe Biden azt is közölte, hogy szeretne beszélni Donald Trumppal, lehetőleg még helyi idő szerint szombat este. Hozzátette, a történtek részleteivel kapcsolatban információkat vár a hatóságoktól.

Kamala Harris alelnök közleményben reagált a történtekre. Jelezte, megkönnyebbült, amikor megtudta, hogy Trump nem sérült meg súlyosan. „Imádkozunk érte, a családjáért és mindazokért, akiket ez az értelmetlen lövöldözés megsebesített és érintett” - fogalmazott a CNN szerint. Az amerikai alelnök megköszönte az elsősegélynyújtók munkáját, és leszögezte, az efféle erőszaknak nincs helye. „Mindannyian el kell ítéljük ezt az undorító cselekedetet, és meg kell tennünk a részünket annak érdekében, hogy mindez ne vezessen még több erőszakhoz” - írta.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke mély megdöbbenésének adott hangot a történtek miatt az X-en. Donald Trumpnak gyors felépülést kívánt, a támadásban meggyilkolt áldozat családjának pedig részvétét fejezte ki. Demokráciában nincs helye politikai erőszaknak - szögezte le.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szintén az X-en emelte fel a szavát a merényletkísérlet ellen, mint írta, sokkolta a támadás, mélyen elítélte a merényletkísérletet. A főképviselő közölte, politikusok elleni elfogadhatatlan erőszakos cselekményeknek vagyunk tanúi.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szintén a merényletkísérlet miatti döbbenetéről írt az X-en. Elítéli a támadást, gondolatai az érintettekkel vannak - jelezte. „A politikai erőszaknak nincs helye demokráciáinkban. A NATO-szövetségeseknek össze kell fogniuk szabadságunk és értékeink védelmében” - fogalmazott.

Olaf Scholz német kancellár szintén arra figyelmeztetett, hogy az ilyen erőszakos cselekmények veszélyeztetik a demokráciát. A támadást aljasnak minősítette, Trumpnak mielőbbi felépülést kívánt, gondolatai a merénylet halálos áldozatával is vannak - jelezte.

Emmanuel Macron francia elnök szintén mielőbbi felépülést kívánt Donald Trumpnak. „Egy aktivista meghalt és többen megsérültek, ez tragédia demokráciáink számára. Franciaország osztozik az amerikai nép sokkjában és felháborodásában” - fogalmazott.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is az X-en reagált a történtekre. Úgy fogalmazott, megdöbbenve értesült a történtekről. Az ilyen erőszaknak nincs igazolása, és nincs helye sehol a világon, az erőszaknak soha nem szabad győzedelmeskednie - közölte. Hozzátette, megkönnyebbült, amikor megtudta, hogy Donald Trump biztonságban van, mielőbbi felépülést kívánt neki. Részvétét fejezte ki a megölt aktivista hozzátartozóinak.

Simon Harris ír miniszterelnök a történteket úgy kommentálta: ijesztő és helytelen, amit Pennsylvaniában láttunk. Megnyugtató, hogy Donald Trump biztonságban van és túlélte a merényletet. Szintén szolidaritását fejezte ki a merénylet halálos áldozatával és sérültjeivel.

Karl Nehammer osztrák kancellár szintén döbbenetének adott hangot a támadás miatt, Trumpnak gyors felépülést kívánt, gondolatai az áldozatokkal vannak - szögezte le, hozzátéve, nincs helye társadalmainkban a politikai erőszaknak.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök is üzent a támadás után: „Gondolataim és imáim Donald Trump elnökkel vannak ezekben a sötét órákban” - fogalmazott az X-en.

Az Orbán-kormány azonnal arra használta fel a merényletet, hogy politikai tőkét kovácsoljon magának belőle. Szijjártó Péter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában állt neki a következő fejtegetésnek: „A patrióta, békepárti politikusokkal szemben manapság már a gyilkossági merényleteket is elkövetnek. Hálát adunk a Jóistennek, hogy ez a gyilkossági kísérlet sikertelen maradt. (...) Ez egy újabb figyelmeztető jel, egy újabb bizonyosság arra, hogy a békepárti politikusokkal szemben a poltikai véleményük miatt még a gyilkossági kísérletektől sem riadnak vissza.” A miniszter 444 által idézett közlése szerint „aki eddig kételkedett volna, mára biztos lehet afelől, hogy egy durva világban élünk. Egy olyan világban, ahol a békepárti, patrióta politikusokkal szemben a véleményük, az álláspontjuk miatt a legdurvább, a legkegyetlenebb eszközökhöz nyúlnak”. Mint ismert, az Orbán-kormány kitartóan békepártiságnak nevezi azt az általuk képviselt álláspontot, mely szerint a nyugati világnak Ukrajnát magára kellene hagynia Vlagyimir Putyin Oroszországának katonai agressziójával szemben.

Szijjártó Péter egyébként nem az egyedüli keselyűként kezdett el körözni a merényletkísérlet felett, Geert Wilders, a tavalyi holland parlamenti választáson győztes Szabadságpárt (PVV) elnöke ugyanis nyíltan a „baloldalt tette felelőssé azért, ami a pennsylvaniai Butlerben történt. „Nem marad következmények nélkül az a gyűlöletbeszéd, amelyet a baloldali politikusok és a média terjeszt arról, hogy a jobboldali politikusok rasszisták, nácik” – írta.

Írt Robert Fico szlovák kormányfő is, mégpedig azt, hogy a pennsylvaniai merénylő, Thomas Matthew Crooks mintha másolta volna azt a merényletet, amelyben őt vették célba 2024.május 15-én a pozsonyi kormány kihelyezett ülése után Nyitrabányán. A politikus azzal vádolta Donald Trump ellenfeleit, hogy megpróbálták elhallgattatni a volt republikánus elnököt, és amikor ez nem sikerült, addig hergelték a közvélemányt, amíg egy „vesztes” fegyvert nem ragadott. „És most hallani fogunk hallani beszédeket, mekkora szükség van békére, megbocsátásra, kiengesztelődésre” – fűzte hozzá. 

Thomas Matthew Crooks regisztrált republikánus szavazó volt.