;

utazás;forintárfolyam;valutaváltás;

Az OTP ügyfelei ingyen vehetnek fel pénzt a külföldi leánybankoknál

- Innen már nem gyengül a forint

A következő hetekben valószínűleg nem éri nagy meglepetés a külföldre indulókat, a forint árfolyama megmaradhat a jelenlegi szinteken.

Hétfőn az eurót 391-393 forinton jegyezték, az elmúlt hetekben az uniós közös deviza 390-398 forintos sávban ingadozott. A magyar fizetőeszköz az elmúlt hónapokban egyértelműen gyengült, hiszen egy évvel ezelőtt még csak 375 forintot kértek egy euróért, s még 2023 végén is "csak" 382 forinton jegyezték. A hazai deviza nyár elejére érte el a jelenlegi szintjét és a várakozások szerint az árfolyam itt stabilizálódhat. Vagyis azok jártak jól, akik tavasszal váltottak pénzt a nyári külföldi útjukhoz. Akik ezt elmulasztották, azoknak annyi maradt, hogy nekik legalább nem nagyon kell izgulniuk az árfolyamkockázat miatt. Elemzők szerint ugyanis az év eleji 380 forintos árfolyam volt inkább a kivétel. Akkor sokkal magasabb volt a MNB alapkamata, ami erősítette a forintot és a nemzetközi piac is támogatóbb volt abban az értelemben, hogy hatalmas volt magyar külkereskedelmi mérleg többlete, illetve a piacok gyors amerikai kamatcsökkentésre számítottak. Ez utóbbi végül elmaradt.

- Nem egyszerű pontos előrejelzést adni egy-két hónapra előre, hiszen az árfolyamot mindkét irányba kilendítheti bármilyen politikai vagy gazdasági hír. Ezzel együtt állíthatjuk, hogy a jelenlegi euró-forint árfolyamszint – a 390 forint feletti euró – sem felül-, sem alulértékeltnek nem mondható – nyilatkozta lapunknak Árokszállási Zoltán, az MBH Bank elemzési igazgatója. Nem zárta ki, hogy ha a forint erősödik, akkor az euró árfolyama lemehet egészen 385 forintig, de azt gondolja, onnan már nehéz lenne tovább erősödni. Az MBH Bank az inflációban az év elejéhez képest kedvezőbb képet lát és ha nagyon elkezdene erősödni a forint, akkor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) akár fel is bátorodhat és csökkentheti az alapkamatát, azzal megakadályozva a további erősödést. Vagyis az érvek a jelentősebb forinterősödés ellen szólnak.  Ugyanakkor - ahogy az elemzési igazgató mondta - a gyengülés ellen is tudnak érvelni, hisz a forint árfolyamát támogatja a külkereskedelem többlete, azaz a devizabeáramlás támaszt ad a forintnak. Az MNB sem érdekelt a túlzott forintgyengülésében, így ha 400 forint feletti, tartósan tovább gyengülő árfolyam veszélyeztetne, akkor óvatosabbá válna, kevésbé tudná csökkenteni a kamatokat, ami végső soron támogatná a forintot. Ezért azt gondolják, hogy az átmenetileg romló nemzetközi hangulatban az euró ára akár 400 forintot is érintheti, de a következő hetekben, hónapokban tartósan nem számítanak ennyire gyenge forintra. Az elemző szerint az év végére a jelenlegihez közeli, 392,5 forintos euró várható, míg 2025-ben enyhe erősödést várnak, így jelenleg 390 forintos éves átlagos euróárfolyammal számolnak 2025-re.

Valuta vagy bankkártya?

Örök dilemma a külföldre utazók számára, hogy váltsanak-e, illetve tervezett költéseikhez képest mennyi valutát vegyenek. A magyarok többsége Horvátországba, Olaszországba utazik – ezekben az országokban szinte száz százalékban meg lehet oldani a készpénzmentes utazást. Újságíróink tapasztalata szerint hasonló a helyzet azokban a balkáni országokban amelyek az eurózónán kívül esnek. Montenegróban szinte minden turisták által látogatott helyen lehet kártyát használni, de még Boszniában is hasonló tapasztalatokat szereztünk, ezért nem érdemes nagy mennyiségű készpénzzel utazni. Ez utóbbi kitétel különösen igaz az idehaza piacvezető OTP ügyfeleire, akik a bank külföldi automatáiból jutalékmentesen vehetnek fel forintszámlájukról helyi valutát, a valutaváltóknál jóval kedvezőbb devizaátváltási árfolyamon. Az OTP a régió szinten minden országában jelen van.  

Magyarországon nem csak a legegyszerűbb betanított munkák miatt van szükség vendégmunkásokra. Az EU-n kívüli külföldi diplomás munkavállalók aránya az informatikában 4,5 százalék.