;

rekord;adomány;visszalépés;Joe Biden;Demokrata Párt;

- Ömlik a pénz a demokratákhoz Joe Biden visszalépése után

Minden eddigi adományozói rekord megdőlhet. Egy nagyon tekintélyes politikus kivételével a Demokrata Párt egy emberként állt Kamala Harris alelnök mögé.

Szélesre nyíltak az adományozói pénztárcák azután, hogy Joe Biden, az Egyesült Államok 46. elnöke vasárnap bejelentette, hogy nem indul újra egy második ciklusért, és az alelnökét, Kamala Harrist támogatja a 2024. november 5-én tartandó amerikai elnökválasztáson. Csak a Demokrata Párthoz közeli politikai akciócsoport, a ActBlue körülbelül  60 millió dollárt gyűjtött a visszalépés bejelentése utáni 9 órában, ami nem csak ennek a kampánynak a rekordja, ha ilyen lendülettel folytatódik, 24 óra alatt megdönthet minden eddigi adományozói csúcsot is. 

Joe Biden hetek óta elég masszív nyomás alatt állt, hogy lépjen vissza, mert egyszerűen túl öreg, és nem keltette egy vezető politikus benyomását a republikánus ellenfél, Donald Trumppal szemben a június 27-i első elnökjelölti vitában. Bár az amerikai elnök sokáig kitartott amellett, hogy 81 évesen még újrázni akar, végül engedett a Demokrata Párton belüli többségi akarat előtt. Ehhez a lökést a Reuters tudomása szerint egy belső közvéleménykutatás adta meg neki, amelynek a tanúsága szerint nemcsak a hat billegő szövetségi államban – Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pennsylvania és Wisconsin – hanem  Minnesotában és Virginiában is kezd összeomlani a népszerűsége, vagyis ott, ahol a demokratáknak hagyományos esetben nem kellene intenzív kampányt folytatniuk.

Azután, hogy a Joe Biden Kamala Harrist nevezte meg elnökjelölti utódául, a Demokrata Párt egy emberként biztosította támogatásáról az alelnököt. Így tett a többi között a Demokrata Párt összes szövetségi állami szervezetének elnöke, Gretchen Whitmer michigani, Gavin Newsom kaliforniai, Roy Cooper észak-karolinai és Josh Shapiro pennsylvaniai kormányzó, Pete Buttigieg közlekedési miniszter, két befolyásos szenátor, a New York-i Kirsten Gillibrand és a massachusettsi Elizabeth Warren, a Clinton-házaspár, de Alexandria Ocasio-Cortez New York-i képviselőnő és Adam Schiff kaliforniai képviselő is.

Az egyedüli nagy hiányzó – szellőztette meg a The New York Times – Barack Obama volt elnök, aki az amerikai lap forrásai szerint két okból nem állt ki még Kamala Harris mellett. Az egyik, hogy olyan tekintélyes,  visszavonult államférfinak akar tűnni, aki már nem ártja bele magát a pártpolitikába, a másik pedig, hogy azt akarta, a vasárnap még az egykori alelnökéről, Joe Bidenről szóljon. Rajta kívül nem nyilatkozott Nancy Pelosi volt képviselőházi elnök sem, aki korábban nyíltan visszalépésre szólította fel Joe Bident.

Kamala Harris – aki vasárnap azt írta, megtiszteltetés, hogy megkapta Joe Biden támogatását – hivatalosan még nem demokrata elnökjelölt, ehhez az kell, hogy az augusztus 19-22-i chicagói pártkongresszuson a delegáltak többsége mellette tegye le a voksát. Ettől függetlenül az amerikai szövetségi választási bizottság (FEC) szabályai szerint használhatja azt a pénzt, amely a Demokrata Párt kampányára gyűlik össze. 

Ami Kamala Harris esélyeit illeti Donald Trump ellen, a Reuters/Ipsos július 13-i – tehát a Donald Trump elleni merénylet után készült – felmérése szerint a két politikus fej fej mellett, 44-44 százalékon állt. Azóta Kamala Harris kis hátrányba került, a The New York Times legalábbis vasárnap összesíteytte a közvélemény-kutatásokat, amelyekből az derül ki, hogy Donald Trump két százalékponttal, 48-cal 46 ellenében vezet Kamala Harris előtt. 

Alelnökét, Kamala Harrist támogatja a 2024. november 5-i amerikai elnökválasztáson.