;

USA;elnökválasztás;visszalépés;Joe Biden;

- Itt a vége, az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden bejelentette, hogy visszalép az újbóli jelöltségtől

Alelnökét, Kamala Harrist támogatja a 2024. november 5-i amerikai elnökválasztáson.

Visszalép az elnökjelöltségtől Joe Biden, az Egyesült Államok 46. elnöke. A politikus erről vasárnap maga tetet bejelentést, hozzáfűzve, országa és a Demokrata Párt érdekében döntött így,  és alelnökét, Kamala Harrist támogatja a 2024. november 5-i amerikai elnökválasztáson.

A politikust a Demokrata Párt több tekintélyes alakja is visszalépésre szólította fel a szereplése után a republikánus elnökjelölt Donald Trumppal szemben az első elnökjelölti vitában. Most vasárnap valószínűleg a Delaware állambeli Rehobothban fekvő otthonában írta meg a visszalépésről szóló levelet, a többi között azt ígérve, hogy a jövő hét második felében televíziós beszédet tart és részletezi a döntése okait. Az amerikai elnök nemrég kapta el a Covid-19-fertőzést, enyhe tüneteket mutat. 

Van, aki nem várna az elnökválasztás napjáig, a visszalépésről szóló bejelentés után legalábbis Mike Johnson republikánus képviselőházi elnök azonnal elkezdte követelni, hogy Joe Biden mondjon is le. – Ha nem alkalmas arra, hogy újra elinduljon az elnökválasztáson, arra sem alkalmas, hogy elnök legyen – idézte az NBC News Mike Johnson érveit. A politikus szerint a visszalépéssel Joe Biden egyszerűen érvénytelenítette azoknak a demokrata szavazóknak a voksait, akik jóvoltából a Demokrata Párt újra őt jelölte az elnöki tisztségre. 

A június 27-i elnökjelölti vitában a CNN felmérése szerint a nézők 67 százaléka Donald Trumpot látta győztesének úgy is,. hogy a volt republikánus elnök többször hazudott, a kérdésekre jellemzően nem a témába vágó választ adott, a gazdasági kérdésekben pedig nem lehettek érdemi ércei Joe Bidennel szemben. A hivatalban lévő elnök egyszerűen egy túlságosan idős ember benyomását keltette: a hangja időnként akadozott, gondolatmeneteiben néha elvesztette a fonalat, és nehézséget jelentett számára az is, hogy világosan kifejtse az álláspontját. Bár a felszólítások ellenére  eleinte ragaszkodott ahhoz, hogy ő marad a Demokrata Párt elnökjelöltje a 2024. november 5-i elnökválasztáson – először úgy nyilatkozott, hogy csak Isten, aztán azt mondta, hogy az orvosai beszélhetik le az indulásról – végül a leginkább a Demokrata Párton belüli nyomásra dönthetett. 

Ami Istent illeti, azt kezdettől fogva rebesgették, hogy ha valaki meggyőzheti a visszalépésről, az a felesége, Jill Biden lesz. Csak találgatunk, de ezt támaszhatja alá, hogy szivárgó információk szerint a szóló döntése az elmúlt 48 órában született meg, vagyis azóta, hogy Joe Biden Rehobothba utazott gyógyulni. Bejelentését nem előzte meg személyes találkozó sem a kampánystábjával, sem fehér házi tisztviselőkkel. Nem világos, hogy pontosan hány órakor, de Joe Biden telefonon beszélt Kamala Harrisszel – értesült később a CNN.

Joe Biden bejelentése után a CNN-nek telefonon sikerült megszólaltatnia Donald Trumpot, aki úgy nyilatkozott, az Egyesült Államok történetének legrosszabb elnöke lépett vissza. Az újrázni készülő republikánus elnökjelölt korábban beszélt arról is, hogy Kamala Harrist könnyebb lenne legyőznie Joe Bidennél. 

Úgy tudni, Kamala Harris nem fog megjelenni a nyilvánosság előtt Joe Biden jövő hétre ígért televíziós beszédéig. Az, hogy Joe Biden őt támogatja, nem jelenti automatikusan azt, hogy ő is a demokrata elnökjelölt, az elnökjelöltséghez ugyanis  a demokrata küldöttek jóváhagyására is szükség van. Ezt az alelnök a 2024. augusztus 19-22. között Chicagóban tartandó demokrata pártkongresszuson nyerheti el. Ha a Demokrata Párt valóban mellette teszi le a voksát, Hillary Clinton után Kamala Harris a második nő lesz az Egyesült Államok történetében, akit elnöknek jelölnek. A Clinton-házaspár – Hillary Clinton volt külügyminiszter és first lady, illetve a férje, Bill Clinton volt elnök – vasárnap közleményben biztosította támogatásáról Kamala Harrist. 

Az amerikai szövetségi választási bizottság (FEC) szabályai szerint bárki lesz is a demokrata elnökjelölt, megkaphatja azt a pénzt, amelyet eddig Joe Biden újraválasztására gyűlt össze. az összeg június vége felé már 240 millió körülire rúgott, beleértve azt a 95 és fél millió dollárt, amely a Biden-kampány számláján volt. 

Joe Biden 2021. január 21-én iktatták be a hivatalába, akkor, 78 évesen és 61 naposan az Egyesült Államok történetének legidősebb elnökeként. Azt a Donald Trumpot győzte le, aki most újra kihívta a Fehér Ház elnyeréséért. Donald Trump a maga 2016-os beiktatásakor 70 éves és 220 napos volt, ami a második helyre elég a listán. Az életkor nem volt akadálya annak, hogy 2020-ban ők kapják a legtöbb szavazatot, amelyet jelöltek valaha szereztek amerikai elnökválasztáson. Joe Biden 81 268 924 vokssal nyert, Donald Trump 74 216 154-et kapott, mögöttük messze lemaradva Barack Obama a harmadik, akit 2008-ban 69 498 516 szavazattal választottak meg amerikai elnöknek. Joe Biden 8 éven át az ő alelnöke volt. 

Az Egyesült Államok történetében 1968 óta nem fordult elő, hogy hivatalban lévő elnök visszalép az elnökválasztástól. Akkor Lyndon B. Johnson – az 1963-ban merénylet áldozatául esett John F. Kennedy alelnöke és utódja – jelentette be, hogy nem indul újra, de ő hónapokkal korábban szólt a megméretés előtt, mint most Joe Biden.

Szerbia lesz Európa legfőbb ellátója az akkumulátorgyártás egyik legfőbb összetevőjéből. Évi 10-12 milliárd eurós üzletről van szó, a szerb készletek a kontinens lítiumszükségletének 90 százalékát fedezhetnék. Sokan attól tartanak, hogy Németország ennek fejében elnézi a belgrádi kormány antidemokratikus intézkedéseit.