Egy kifinomult kémprogrammal vették célba ismeretlenek a német zöldpárti EP-képviselő telefonját, két héttel a választások előtt, azonban sikerült meghiúsítani a támadást – írja a Politico.
A NER-rel szemben kritikus megnyilvánulásairól ismert Daniel Freund azt nyilatkozta, hogy mivel telefonját mindenhová magával viszi, teljes megfigyelés alá került volna.
A csali egy e-mail formában érkezett, ami állítólag a Kijevi Nemzetközi Egyetem egyik hallgatójától érkezett, aki egy, Ukrajna uniós csatlakozási esélyeiről szóló szemináriumot tervezett. Ebben felkérték a képviselőt, hogy írjon egy rövid üzenetet, amelye a hallgatókkal is megoszthat. Mindehhez egy linkre kellett volna rákattintania, amit Freund nem tett meg. Ha ezt teszi, akkor a kémprogram sikeresen települt volna az eszközén. Ez a kémprogram nem más lett volna, mint az izraeli Candiru nevű cég egyik terméke. A Torontói Egyetemhez tartozó, kiberbiztonsággal foglalkozó Citizen Lab 2021-ben közzétett tanulmánya szerint a Candiru Magyarországon is jelen lehet a megfigyelőszoftver. Kizárólag kormányzati cégek számára értékesítik, a fejlesztő szerint lkövethetetlen.
Elfogadták a PEGA-jelentést: Több uniós ország megsértette az emberi jogokat a kémprogramok alkalmazásával Pegasus-ügy: itt a jelentéstervezet, Magyarországon durva visszaélések történtekSemmiféle arra utaló jel vagy bizonyíték nincs arra vonatkozóan, hogy ki állhat az incidens mögött, Daniel Freund azonban azt gyanítja, a legvalószínűbb, hogy Magyarország áll a háttérben. Az ügyben megszólalt az a nő is, akinek a nevében érkezett a levél. Ő valóban az adott intézményben tanul, de azt állította, nem tudja, kicsoda Daniel Freund, így az e-mail sem tőle származik.
Nem Daniel Freund lenne az első európai parlamenti képviselő, akit az elmúlt hónapokban megcéloztak valamilyen kémszoftverrel. Nathalie Loiseau és Elena Yoncheva európai parlamenti képviselő, valamint egy európai tisztviselő telefonján ugyancsak megfigyelésre alkalmas szoftvereket észleltek.