Több százezer forintot utaltatott át magának az egyik beosztottjával – egy fiktív megbízási szerződés alapján – 2022-ben a Zala vármegyei Gellénháza jegyzőnője. A bíróság nem jogerősen felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, de továbbra is a hivatalában maradhatott, az ügyet feltáró alkalmazottját viszont fegyelmivel elbocsátották – derül ki a 24.hu cikkéből.
A portál felidézi, hogy a jegyző az egyik beosztottjával a 2022-es országgyűlési választás és a „gyermekvédelmi” népszavazás lebonyolításával összefüggő feladatokra két megbízási szerződést kötött, majd a nagyobb összegű szerződésből a pénz túlnyomó részét visszautaltatta az ügyintézővel a saját bankszámlájára.
A jegyző ezért – egyelőre nem jogerősen – egy év szabadságvesztést kapott két év próbaidőre felfüggesztve, valamint egymillió forint pénzbüntetést is meg kell fizetnie.
Mivel Horváth-Újhelyi Tamara fellebbezett az elsőfokú ítélet ellen, az ügy a Pécsi Ítélőtáblán folytatódik.
A bíróság erről szóló közleménye szerint a jegyzőnő először egy 535 ezer forintról szóló szerződést kötött a beosztottjával a helyi választási iroda tevékenységéből eredő feladatok ellátására. Ennek lejárta után pedig egy újabb megbízási szerződést kötött vele a jegyzőkönyv-vezetői és lebonyolító tevékenység ellátására 60 ezer forintról. Az ügyintézővel – aki az ügy másodrendű vádlottja lett – később közölte, mivel jegyzőként ő a választási iroda vezetője, nem kaphat többet a jogszabályban megállapított díjazásnál, ezért az általa elvégzett plusz munkát úgy kell kifizetni, hogy az ügyintéző visszautalja neki a szerződéses összeg jelentős részét. A jegyző közvetlen beosztottja az ítélet szerint érdemi munkát nem végzett, de a megbízási díjat kiutalták a számlájára. Az utalást követően a jegyzőnő felhívta őt, és arra kérte, hogy a kapott nettó 373 697 forintból 350 ezret utaljon át neki. A beosztottja ezt az előzetesen megbeszéltek szerint meg is tette.
Horváth-Újhelyi Tamara a gellénházi közös önkormányzati hivatalon keresztül összesen tizenegy településen látja el a jegyzői feladatot. A 24.hu által megszerzett dokumentumok alapján
az ügyre a falvak egyikében, Csonkahegyháton egy önkormányzati dolgozó figyelt fel. Ő már nem dolgozik ott, hivatali titok megsértése miatt a gellénházi polgármester, Farkas Imre Józsefné kezdeményezésére az időközben első fokon elítélt jegyző indított ellene fegyelmi eljárást, melynek végén megfosztották a hivatalától.
Az önkormányzati dolgozó – a jegyzőnek címzett levelében – ezt megelőzően sérelmezte, hogy a 2022-es választásokon a helyi választási irodában megbízási szerződéssel külön foglalkoztatott dolgozók díjazásának elosztása aránytalan volt. „Néhány megbízott olyan összegű díjazásban részesült, ami magasan meghaladja bármely másik választáson résztvevő munkatársnak kifizetett (60 000–100 000 forint közötti) összegeket” – panaszolta. A levél alapján a választással összefüggő feladatokért két ügyintéző egyenként 435 ezer forintot kapott, egy harmadik pedig 535 ezer forintot. A Zalaegerszegi Törvényszék ítéletével összevetve az utóbbi – a jegyzőkönyvvezetőnek kiutalt – összeg volt az, amivel a jegyző a költségvetési csalást bizonyítottan elkövette.
A gellénházi polgármester fegyelmi eljárást kezdeményező levele szerint az önkormányzati dolgozó azzal követte el a – kirúgásához vezető – fegyelmi vétséget, hogy az általa aránytalannak tartott szerződésekkel kapcsolatos észrevételét – az összegeket és a kedvezményezetteket nevesítve –
emailben megküldte a tizenegy település összes polgármesterének, valamint közzétette több Messenger-csoportban, amelyeknek hivatali dolgozók, alpolgármesterek és polgármesterek voltak a tagjai.
A 24.hu elérte a kirúgott önkormányzati ügyintézőt is, aki elmondása szerint azóta Ausztriában dolgozik benzinkutasként, és nem is tervez visszatérni a magyar közigazgatásba.
Miután a közös önkormányzati hivatallal együtt dolgozó csonkahegyháti polgármester, Kustán Gyula tudomást szerzett a gyanús ügy részleteiről, feljelentést tett a rendőrségen. Később, miután a feljelentést a Zala Vármegyei Kormányhivatalnak is megküldték, a gellénházi jegyző önfeljelentést is tett, és a vitatott összeget befizette a költségvetésbe. Kustán Gyula a 24.hu-nak azt mondta, Milejszeg polgármesterével, Fonyadt Róberttel közösen már az ügy korai szakaszában kezdeményezték, hogy a jegyzővel szemben méltatlansági eljárást indítsanak, ezt azonban első körben azzal utasították vissza, hogy a rendőrség még nem ismertette a gyanúsítás tényét. Miután a jegyzőnőt meggyanúsították, és az ügy a NAV nyomozóihoz került, már nem volt akadálya az eljárás megindításának.
A méltatlansági eljárás megindításáról szóló döntést a polgármesterek többsége azonban az erről szóló zárt megbeszélésen 2022 októberében leszavazta.
Farkas Imre Józsefné gellénházi polgármester azzal érvelt a jegyzője mellett, hogy „amikor a jegyző sorsáról, az ő méltatlanságáról dönteni kell, nem csupán ezt a cselekményt, hanem az elmúlt négy év közös munkáját kell nézni”, illetve „tulajdonképpen ő szerzett a hivatalnak jó hírnevet, dr. Horváth-Újhelyi Tamara személye az egész hivatali feladatellátásnak a kulcsa”. Ugyanezen az ülésen a polgármesterek a jegyzővel szemben fegyelmi eljárás megindításáról is határoztak ugyan, ám ennek munkajogi következménye rá nézve nem lett.
Horváth-Újhelyi Tamara a portál megkeresésére közölte, a bíróság elsőfokú ítéletének ismeretében megfordult a fejében, hogy lemondjon. „Azért vagyok még jegyző, mert a polgármesterek ragaszkodnak a személyemhez” – jelentette ki.
A Zala Vármegyei Kormányhivatal a történtekre úgy reagált, „a kormányhivatal törvényességi felügyeleti jogköre a polgármester munkáltatói intézkedéseire nem terjed ki, ha a fenti körülményekről hivatalosan tudomást szerez, szakmai segítséget nyújthat a polgármester részére a jogszerű eljárás lefolytatása érdekében”.