;

KSH;ipari termelés;

- Folytatódik a mélyrepülés, júniusban 8,2 százalékkal csökkent az ipari termelés

Csak két alág kibocsátása nőtt.

Júniusban az ipari termelés 8,2 százalékkal maradt el az előző évi teljesítménytől, ám az eltérő munkanaphatástól megtisztítva a visszaesés már csak 3,7 százalék – derül ki a KSH adataiból.

A két adat közötti jelentős eltérést az okozta, hogy idén júniusban két munkanappal kevesebb volt. Az éves visszaesés ellenére májushoz képest 0,5 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene, ám még korai lenne a fordulatban bízni. A KSH első becslése még nem tartalmaz részletes ágazati adatokat, de közleményéből kiderül, hogy a feldolgozóipari ágazatok közül szinte mindegyikben csökkent a termelés, csak két nem túl meghatározó alágazatban mértek élénkülést: a vegyi anyag termékgyártásban, illetve a fafeldolgozás, papír- és nyomdaiparban. Az év első felében átlagosan 3,3 százalékkal volt kisebb az ipar termelése, mint egy évvel korábban.

A magyar kormány nem akar átváltani szolgáltatás központú gazdaságra – ezt Orbán Viktor miniszterelnök mondta július végén Tusványoson. A kijelentés önmagában egy hatalmas tévedés, hisz a szolgáltatások adták a tavalyi GDP 57 százalékát és csak 18 százalékát az ipar. A szolgáltatószektor fontos, de meg kell őrizni a termelőközpont jellegét Magyarországnak, mert a hazai munkaerő csak itt találhat száz százalékos foglalkoztatást – érvelt Orbán Viktor.

Nos ez a "termelőközpont" az év első felében 3,3 százalékkal zsugorodott, és mivel a külpiacokon sem jobb a helyzet javulás nem, hanem éppenséggel romlás vagy elbocsátások várhatóak. A magyar autó- és akkumulátoripar ezer szállal kapcsolódik a német autóiparhoz, amelyről most kiderült, hogy tavaly a német autógyárak kétharmados kapacitással működtek az e-autók visszaeső kereslete miatt – ezt Stefan Bratzel iparági szakértő a Bergisch Gladbach-i Centre of Automotive Management nyilatkozta a dpa hírügynökségnek. A német autógyárak sorozatban csökkentették termelésüket, a megszüntették a harmadik műszakokat sőt már gyárbezárás is felmerült az magyar kitettséggel rendelkező Audi esetében is.

Hasonlóan látja Virovácz Péter, az ING Bank elemzője, aki arra emlékeztet, hogy a koronavírus válság előtti szintekhez képest a német ipari kibocsátás még mindig 10 százalékos mínuszban van. Ráadásul az amerikai és a kínai gazdaságok gyengélkedése sem abba az irányba mutat, hogy a német vagy épp az euróövezeti ipar épp egy áttörés küszöbén állna, emiatt a magyar ipar kilátásai sem fényesek. A magyar belpiacra termelő szektorok kilátásai sem biztatóak. A májusi adatok alapján a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok belföldi rendelésállománya 7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ez az exportrendelések esetében egyébként közel 25 százalékos elmaradást mutat, emiatt az év végéig nem várható javulás, az ipar idén markánsan visszafogja a gazdasági növekedést – tette hozzá az elemző. 

Ez derül ki egy kedden társadalmi vitára bocsátott rendelettervezetből.