;

infláció;július;élelmiszerárak;2024;

- Júliusban 4,1 százalékra emelkedett az infláció, néhány alapvető élelmiszer brutálisan drágult

Ahogy az utolsó fék is eltűnt, a kereskedelem azonnal árat emelt. 

4,1 százalékra emelkedett a 2024 júliusában az infláció Magyarországon. Mivel júniusban már  3,7 százalékon állt meg a drágulás üteme, az elemzők előre jelezték, hogy júliusban gyorsulni fog, ekkora ugrásra azonban nem igazán számított senki. A KSH adatai szerinti 4,1 százalékos emelkedés azt jelenti, hogy az infláció kilépett a jegybank 2-4 százalékos toleranciasávjából. Ez az, ami meglephette az elemzőket.

Az Orbán-kormány július elejével kivezette a kötelező akciózást az élelmiszerboltokban, emiatt néhány alapvető élelmiszer brutálisan drágult: a fogyasztói árak egyetlen hónap alatt – vagyis 2024 júniusához képest – 0,7 százalékkal emelkedtek, ami erőteljes drágulásnak mondható. Ezen belül az élelmiszerek átlagosan 0,6 százalékkal emelkedtek, de a liszt 38,1, a cukor 13,9, az étolaj 9,0, a tej 6,8, a tojás 4,3, a baromfihús 3,0, a sertéshús 2,5 százalékkal került többe, mint az előző hónapban.

Ezek azok a termékkörök, amelyek árát korábban az korlátozással, majd a kötelező akciózással tartotta mesterségesen nyomott áron az Orbán-kormány.

Ahogy az utolsó fék is eltűnt, a kereskedelem azonnal árat emelt. 

– feltehetőleg azért, mert korábban ezen a termékeken veszteséget szenvedtek el a kormányzati beavatkozás miatt. Az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) ára 5,0 százalékkal csökkent, ezen csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára átlagosan 1,2 százalékkal nőtt.

A szolgáltatások 1,1, ezen belül az üdülési szolgáltatások 12,3, a postai szolgáltatások 5,0 százalékkal drágultak. A háztartási energiáért 0,8, ezen belül a vezetékes gázért 1,6 százalékkal kevesebbet kellett fizetni – bár ennek a mutatónak semmi köze a valóssághoz, hisz a valóságban lassan két éve európai gázválság miatt megemelt árakat fizeti a lakosság – vagyis semmilyen árcsökkenés nem következett be – ezt csak KSH pontatlan statisztikai módszertana méri. Az inflációt fűtötték még az üzemanyagok is, amelyek egyetlen hónap alatt 3,8 százalékkal drágultak az olajárak emelkedésének és a forint gyengélkedésnek köszönhetően.

Miközben a 12 havi infláció 4,1 százalékra gyorsult, a nyugdíjas árindex is ugyanekkora volt. Az élelmiszerek egy év alatt 2,7 százalékkal drágultak, a szolgáltatások viszont 9,1 százalékkal. Ezen belül a lakbér 11,7, a testápolási szolgáltatások 10,3, az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás 10,1, a járműjavítás és -karbantartás 10 százalékkal lett drágább 2023 júliusa óta. A ruházkodás, a szeszes italok, dohányáruk 4,2-4,2 százalékkal kerülnek többe, a tartós fogyasztási cikkek ára viszont 0,5 százalékkal csökkent 2023 azonos havához mérten. Ez utóbbin belül a használt személygépkocsik ára 7,4 százalékkal csökkent, az új személygépkocsiké viszont 6,3 emelkedett. A gyógyszer, gyógyáruk 6,5, a járműüzemanyagok 6,0 százalékkal drágultak egy év alatt.  

Hiába ösztönözték a fogyasztást, a kiskereskedelem júniusi teljesítménye elmaradt a várttól, így a gazdasági növekedést is alig segíti.