Magyarországon a munkavállalók 24,3 százaléka nem engedheti meg magának, hogy nyaralni menjen - írja a Telex az Európai Szakszervezetek Szövetsége (ETUC) július végén publikált tanulmánya alapján.
A felmérés a 2022-es adatokat összevetve vizsgálta meg, hogy az egyes EU-tagállamokat mennyire érinti az úgynevezett „nyaralási szegénység”, azaz mennyien vannak azok, akik nem engedhetik meg maguknak a kikapcsolódás ezen formáját. Magyarországon a felmérés szerint 1 455 824 ember volt ebben a helyzetben, 82 ezerrel több, mint egy évvel korábban.
A legrosszabb eredményt Románia produkálta, itt 2022-ben a munkavállalók 35,8 százalék, azaz közel 4,2 millió ember nem engedhette meg magának, hogy nyaralni menjen. A románokat Ciprus és Görögország követte a negatív rangsorban, Magyarország 24,3 százalékkal a negyedik legrosszabb eredményt produkálta. A legjobban Svédország és Finnország teljesített, mindkét északi országban csak 4,7 százalék nem engedheti meg magának a nyaralást.
Természetesen Magyarország teljesítménye sajnos régiós összevetésben is pocsék, Bulgáriában 23 százalék, Szlovákiában 18,9 százalék, Horvátországban pedig 19,4 százalék az érintettek aránya. Ausztriáról és Szlovéniáról itt sem lehet beszélni mint versenytárs, előbbi 5,9, utóbbi 7,9 százalékos eredményt produkált.
Mivel 2022-es adatokról beszélünk, a Telex megjegyzi, hogy Románia kiugróan rossz teljesítménye ellenére azóta egyre több gazdasági mutatóban megelőzte Magyarországot: tavaly például először fordult elő, hogy a vásárlóerő-paritáson számolt érték alapján Romániában jobban kerestek az emberek, mint hazánkban.