További régiókat ürített ki Oroszország az ukránok kurszki előrenyomulása nyomán. Belgorod régió hatóságai elrendelték egy közvetlenül a határszakasznál fekvő városrész kiürítését. Az ukrán fegyveres erők aktívan tevékenykednek a térségben - közölte Vjacseszlav Gladkov belgorodi kormányzó. A kormányzó szerint az ukrán hadsereg a Krasznaja Jaruga körzet határán tevékenykedik.
A TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint 11 ezer embert helyeztek biztonságba. A régió határos az oroszországi Kurszki területtel, ahová múlt héten kedden hatoltak be az ukrán csapatok. Az orosz polgári védelmi minisztérium szerint a kurszki területen több határ menti falut kiürítettek. 76 ezer embert helyeztek át más területekre. Vlagyimir Putyin hétfőn a Nyugatot okolta az urán előrenyomulásért. A kurszki kormányzóhelyettes szerint a régióban 28 település került ukrán ellenőrzés alá.
Az ukránok mintegy 12 kilométer mélyen haladtak be orosz területre 40 kilométer szélességben.
Az ukránok harci sikereinek gazdasági következményei is vannak Oroszország számára: a rubel csak hétfőn 2,2 százalékkal 90-re gyengült a dollárhoz képest a londoni tőzsdecsoport (LSEG) adatai szerint. A rubel így az augusztus 6-i támadás kezdete óta öt egymást követő kereskedési napon esett, összesen hat százalékot veszített értékéből a dollárral szemben. A kurszki térségben elkövetett támadás láthatóan felkészületlenül érte Oroszországot. Az ukrajnai offenzívát támogató befolyásos orosz katonai bloggerek közül sokan élesen bírálták a hadsereg vezetését. Kifogásolják, hogy a katonai vezetők nem vették észre időben az ukrán előrenyomulást, és öt nap után sem tudták elhárítani azt.
Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) agytröszt szerint a Kreml lekicsinyli a kurszki offenzíva komolyságát.
Az Ukrajnával határos régiót csak a terrorellenes műveletek övezetévé nyilvánították, nem pedig háborús övezetnek, hogy megelőzzék az esetleges pánikot
– állítja az intézet. A katonai művelet stratégiai céljai találgatások tárgyát képezik. Phillips O'Brien, a skóciai St Andrews Egyetem stratégiai tanulmányok professzora Substack blogjában beszámol egy Andrij Zahorodnyuk volt ukrán védelmi miniszterrel folytatott beszélgetésről. Ebből az derült ki, hogy cél lehet az orosz csapatokat más frontokról, különösen Harkiv környékéről való elterelése. De valószínűleg egyfajta pszichológiai hadviselés is állhat a manőver mögött: megmutatni Oroszországnak saját határainak sebezhetőségét, nyomást gyakorolni az orosz katonai vezetésre, és gyengíteni az orosz hadsereg morálját azzal, hogy elveszi tőlük a kezdeményezést.
Nem emelkedett a sugárzás szintje a dél-ukrajnai Enerhodarban, az oroszok által ellenőrzött zaporizzsjai atomerőmű hűtőtornyában azt követően, hogy vasárnap este mostanáig tisztázatlan okokból tűz ütött ki az erőműnél. Volodimir Zelenszkij elnök az oroszokat hibáztatta a tűzesetért.
Tűz ütött ki a Zaporizzsja Atomerőműben, egymást vádolja Oroszország és Ukrajna Már 30 kilométerre benyomult Oroszország területére az ukrán hadsereg Oroszországba ért a háború