Liszt;agrárium;élelmiszeripar;áremelkedés;malomipar;

- Kétszámjegyű lisztáremelés várható szeptemberben

Raskó György agrárközgazdász szerint azonban nem lehet emelgetni csak úgy az árat, pláne úgy, hogy „elfogyott a nép pénze”. 

A búzatermés mennyiségével nincsen baj, a beltartalmával viszont annál inkább, hiszen az ötmillió tonnából csupán 20-25 százaléknyi a jó minőségű termény - mondta el a Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke a Világgazdaságnak.

Lakatos Zoltán - aki egyben a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója - arról is beszélt, hogy már tavaly voltak problémák a termés minőségi megoszlásával, ám normális körülmények közt 65 százalék volt a jó minőségű kenyérgabona, a maradék a takarmánybúza paramétereit érte el. 

Egy hónapja még hetven, most azonban már nyolcvanezer forintért lehet eladni egy tonna jó minőségű búzát. Mindez azt jelenti, hogy szeptember elsejétől  a malomipari cégeknek árat kell emelni. A cégvezető a drágulás mértékét tíz százalékosra teszi, vagyis egy kilogramm liszt 15 forinttal többe fog kerülni. Erre szükség lesz a vállalatok működőképességének fenntartása, valamint a fejlesztések megvalósítása érdekében - vélekedik Lakatos Zoltán.

Nem lehet csak úgy emelgetni a liszt árát, amikor liszt korlátlan mennyiségben olcsón megvásárolható külföldön - reagált Facebook-oldalán a megjelentekre Raskó György agrárközgazdász. Hozzátette, ezen túlmenően „a népnek elfogyott a pénze, már most sem tudja megfizetni sok alapvető élelmiszer árát, a lisztét sem fogja. Szóval nem lesz nagy lisztáremelés Magyarországon, legalábbis az idén. A búza nemzetközi tőzsdei jegyzései alacsonyabbak most, mint voltak tavaly ilyenkor.”

Egy törvénymódosítás miatt megúszhatják a csoportos létszámleépítést, ráadásul még végkielégítésre sem kell költeniük.