;

slow-életvitel;mindfulness;Anti-határidőnapló Klub;Slow Budapest;

Bánosi Eszter, Horváth-Hollósi Csilla és Krajcsó Nelli

- Lassíts, és tovább élsz!

A gyors dolgoknak iszonyatos környezeti és emberi terhelése van. A kapitalizmus kizsigerel minket, a munkaalapú társadalomban az állandó teljesítménykényszer nyomában szorongás, kiégés és mentális betegségek járnak. Kezelni és megelőzni is segíthet a mai túlpörgött, harsány, villogó ingerekkel teli világ okozta kimerültséget a lassítás, ami időnként belső szabadságot adhat ahhoz, hogy másként értékeljük, jobban elfogadjuk azokat a kereteket, amelyek között élünk, és amelyeken változtatni egymagunk nem tudunk. A lassítás csupán inspiráció, alternatíva, amelyre törekedni lehet. Különben olyan lesz, akár egy újabb projekt, amelyben felőröljük magunkat – figyelmeztetnek beszélgetőtársaim, Krajcsó Nelli mindfulness tréner, a Slow Budapest és az Anti-határidőnapló Klub alapító-vezetője, Horváth-Hollósi Csilla, a Lélektöltés oldal alapítója, aki három éve oktatóként működik közre a klubban és Bánosi Eszter újságíró, mese-szakpedagógus, az Anti-határidőnapló szövegírója, a Rejtekkert oldal alapítója.

– A mai világunk nagyon a teljesítmény oldaláról közelíti meg a dolgokat. Pedig mennyivel többet tudhatnánk egymásról, ha bemutatkozáskor azt mondom el, hogy én szeretek a fűben mezítláb járni, és a bakancslistámon van Izland! Ezeket érdekesebbnek tartom, mint hogy 13 éve dolgozom pénzügyi és HR-területen – kezdi Horváth-Hollósi Csilla, miután arra kértem beszélgetőtár­saimat, meséljenek magukról, a szakmai útjukról.

– A külvilág számára nem értékelhető, amikor csak vagy, és valami örömmel tölt el, de nincs látható eredménye. Nem is ezért csináljuk, hanem a magunk vagy mások örömére – folytatja Bánosi Eszter. – Én pár éve már tudatosan törekszem az egyensúlyra, hogy meg tudjam engedni magamnak azokat a pillanatokat, amelyekben a létezés öröme van a fókuszomban, amit nem kell teljesítményskálán mérni.

– A másik oldalról viszont nagyon is értékelendő a teljesítmény – veszi át a szót Krajcsó Nelli. – Rendkívül fontos és sokszor az tart életben, hogy legyen célod, jó munkád, legyen pénzed. Csak az nem jó, ha van egy feszültség, ami körbeveszi ezeket, de ezt lehet a mindfulnesszel vagy bármilyen önismereti technikával csökkenteni.

Ilyen extrém nyomásban, stresszben, amelyben van az ország, nem biztos, hogy a mindfulness a fontos, vagy hogy ugyanazt tudná jelenteni itthon, mint Dániában. Persze ezért lenne nagy szükség a gyakorlására, de ez egy úri muri, és mint általában az önismeret, költséges luxus. 

Amikor tanítom, látom, hogy mindig mélyebbre megy, mint az emberi sorsok, egyéni történetek: azzal foglalkozunk, ami a közös emberi tapasztalat, mint az érzelmi élet, az alapbeállítottság, vagy az elme működése. Az elme alapvetően boldogtalanságra desztinálja az embert, az állandó pörgés, az „ez nem jó, az nem jó” mindig kimozdít valamerre térben és időben, pusztán mert az elménk úgy gondolja, így tudunk túlélni. Pedig a boldogságot ilyen szinten nem lehet megtalálni, ahhoz kell a tudatosság is – állítja az oktató.

Emberfüggő, kinek milyen kihívása van, min kell dolgoznia akár 10-20 évig, és mi az, ami már egy hét gyakorlástól megváltozik. Van, aki erre rákattan, és mindennap ugyanakkor, ugyanannyit gyakorol, de a szakemberek hangsúlyozzák, ennek ne legyen kötelező feladat jellege. – Nagyon fontos, hogy nem kell tudni chillezni ahhoz, hogy mindfulnesst gyakoroljuk. Ez abban tud segíteni, hogy az életünk bármely pillanatában tudjuk valamilyen tudatossággal jelen lenni. Akkor is, ha a buszon állunk a tömegben, a büdösben, és épp felrobban az agyunk. Ilyenkor nagyon látványos különbséget tud okozni, hogyha valamit nem tudunk megváltoztatni, akkor ne rakjunk még a reakciónkkal felesleges stresszt magunkra. Ettől még nehéz ezeket a helyzeteket átélni, csak így már nem annyira – magyarázza Nelli.

Cered, az északkelet-nógrádi falu az év túlnyomó részében egy csendes, nyugodt település, ám augusztusban festők és szobrászok tűnnek fel a Ceredi Nemzetközi Kortárs Művésztelepen, hogy több héten át alkossanak és inspirálják egymást meg a látogatókat. Az idei ArtPiknik Cered záróeseményére mi is ellátogattunk, hogy megnézzük, huszonkilenc év alatt mivé nőtte ki magát a rendezvény.