;

Oroszország;Ukrajna;támadás;csapda;orosz-ukrán háború;

Ukrán támadás által evakuált civilek a Kurszki területen

- Ukrajna bekerítéssel próbálkozik, csapdát állítana az oroszoknak

Egy második hídra is csapást mért az ukrán hadsereg az orosz Kurszki területen. Az ukrán előrenyomulást megállították az oroszok, de az ellenséges erők kiszorításához többszörös túlerőre lesz szükségük.

Két napon belül a második hídat rombolta le az ukrán hadsereg a Szejm folyón, az orosz Kurszki területen, ahová erői augusztus 6-án nyomultak be. Az elfoglalt Szudzsa kisvárostól mintegy 60 kilométerre nyugatra, Zvannoje falunál lévő hídra szombaton mértek légicsapást. Erről Mikola Olescsuk, az ukrán légierő parancsnoka videofelvételt tett közzé a Facebookon. Csapásaik célja, tette hozzá, „megfosztani az ellenséget az utánpótlási lehetőségektől”. Előző nap az ukránok a közeli Gluskovo településnél (az ukrán határtól 11 kilométerre északra) lerombolták már a Szejm egy hídját.

Roman Alehin orosz katonai blogger, a kurszki kormányzó tanácsadója akkor úgy vélekedett, hogy a gluskovói híd lerombolása arra utal, hogy az ukrán erők át akarják venni az ellenőrzést a régió Szejm folyó által elválasztott déli része felett. A térségben három hídja van a folyónak, a harmadik Karizs falunál. Denisz Popovics ukrán hírmagyarázó a FREEDOM TV-ben azt mondta, ha azt is járhatatlanná teszik, 2500 orosz katonát keríthetnek be. A kurszki régió dél-nyugati csücskében lévő térséget ugyanis észak felől a folyó, nyugat és dél felől az ukrán határ, kelet felől pedig az ukrán erők által eddig elfoglalt terület határolja.

Médiabeszámolók szerint az orosz erők a napokban több irányban megállították az ukrán katonák további előrenyomulási kísérleteit. A meglepetésszerű támadás kezdete óta azonban már közel két hét telt el, s Moszkva még mindig nem tudott a visszaveréséhez elegendő erőt átcsoportosítani. A Financial Times szerint a Kreml az egész országból és a front kevésbé aktív részeiről igyekszik egységeket átirányítani, nagy számban frissen behívott sorkatonákat is bevetve, holott az a törvények szerint csak négy hónapi kiképzés után lenne megengedett.

„Az emberek rettegnek. Elárasztanak minket a kérések, alig tudunk velük lépést tartani (...) az ország egész területéről mozgósítják a sorköteleseket” – mondta a brit lapnak Ivan Csuvilajev, a Go by the Forest orosz civil szervezet szóvivője, amely a sorozás elkerülésében segít a hozzá fordulóknak. Szavait alátámasztja a Washington Post értesülése, miszerint az ukrán támadás első tíz napjában fogságba esett 320 orosz katonából több mint 250 sorállományú volt, 80 százalékban fiatalok.

A Szejm folyó Zvannoje falunál lévő hídjára szombaton mért csapást az ukrán légierő

Az AFU előrenyomulásának megállítására elsőként a belügyi erők határőrcsapatait, a csecsen Ahmat alakulatot és a moszkvai, leningrádi katonai körzetekből kivont gépesített lövészegységeket küldték a régióba. Elemzők és orosz katonai bloggerek szerint a Kreml több zászlóaljat az ukrajnai front harkivi, luhanszki és zaporizzsjai szakaszáról helyezett át. Litván közlés szerint a kalinyingrádi térségből is átvezényeltek katonákat, a Vazsnije Isztorii tényfeltáró portál pedig úgy tudja, a légi és űrerők bázisairól május-júniusban összeállított ideiglenes gépesített lövészezredet is oda irányították. Nem vontak el erőket ugyanakkor a donyecki fronton harcoló orosz egységektől, amelyek ott rendületlenül folytatják előrenyomulásukat. Vlagyimir Putyin orosz elnök mindebből ítélve fontosabbnak tartja a Donyecki terület egészének elfoglalását a kurszki ukrán támadás visszaverésénél. Az amerikai Wall Street Journal szombati cikkében azt írta, hogy Moszkva eddig mintegy ötezer katonát dobott át a Kurszki területre, a támadás visszaveréséhez azonban négyszer ennyire lenne szüksége.

Közzétették tegnap a fehérorosz elnök Rosszija-1 televíziónak adott múlt heti interjúját, amelyben a Meduza ismertetése szerint Alekszandr Lukasenko azt mondta, hogy az ország hadseregének csaknem egyharmadát az ukrán határra vezényelte. Lépését indokolva azt állította, hogy Ukrajna újra „több mint 120 ezer katonát telepített a fehérorosz határra”, és további egységek áthelyezésébe is kezdett. Szavait nem lehet független forrásból ellenőrizni.

Hatalmas hitelt nyújt a magyar vezetés Észak-Macedónia új kormányának, amelyet a szinte szövetségesének számító párt, a Nikola Gruevszki-féle VMRO-DPMN vezet. Senki sem cáfolja, hogy ezzel a magyar miniszterelnök a maga európai súlyát igyekszik növelni.