baleset;Szicília;vihar;jacht;

Rutinos mentőcsapat dolgozik az ügyön, de sajnos nincs sok remény

- Szicíliai jachttragédia: hat embert keresnek a búvárok

A Bayesian fedélzetén 22 személy tartózkodott – 12 utas és tízfős személyzet –, többségük aludt a szerencsétlenség bekövetkeztekor. 

Kedd reggel újult erővel folytatódtak a Palermóhoz közeli Porticello kikötőben elsüllyedt luxusjacht, a Bayesian hat eltűnt utasának felkutatására tett erőfeszítések. A brit bejegyzésű, 2008-ban épült, eredetileg legalább 14 millió fontot érő, szépségdíjas hajó hétfő reggel került viharba. A tragédiát egy víztölcsér, más néven tromba, egy tornádóhoz hasonló képződmény okozhatta. Ez általában úgy alakul ki, hogy a tengervíz felmelegíti és ezzel felemeli a felette lévő levegőt, ami az erős örvénylés hatására forgásba jön, és csatlakozik a vihart okozó légáramlathoz.

A Bayesian fedélzetén 22 személy tartózkodott – 12 utas és tízfős személyzet –, többségük aludt a tragédia bekövetkeztekor. Az olasz parti őrség a szomszédos jacht kapitányának riasztását követően 15 embert, köztük a személyzet kilenc tagját tudta kimenteni. Egy holttestet találtak, jelenlegi információk szerint a hajó szakácsáét, Ricardo Thomasét.

A tragédia önmagában is hírértékű lett volna, amiért azonban különösen felkeltette a világ figyelmét, az az utaslista, különösen a két legismertebb név, Mike Lynch, a „brit Bill Gatesként” emlegetett technológiai oligarcha és a 70 éves Jonathan Bloomer, a Morgan Stanley International bankház brit elnöke, akiket egyelőre nem találnak. Lynch felesége, Angela Bacares megmenekült, de 18 éves Hannah lánya, aki most kezdené meg tanulmányait az Oxfordi Egyetemen, szintén eltűnt. Az olasz parti őrségen és a tűzoltóságon kívül speciálisan képzett búvárok is a helyszínre érkeztek, ők hozták a felszínre a 2012-ben az ugyancsak az olasz partok közelében elsüllyedt Costa Concordia tengerjáró hajó utasainak a holttesteit.

Valóságos görög tragédiával ér fel, hogy ez a vakáció lett volna az első lépés Mike Lynch számára egy új élet kezdetéhez: az 500 millió fontos vagyonnal rendelkező üzletembert óriási meglepetésre júniusban felmentette a sikkasztás vádja alól az amerikai bíróság. A szegény családból származó Lynch a Cambridge-i Egyetem elvégzése után a jelfeldolgozó elektronika világszerte elismert szakértőjévé küzdötte fel magát. Több, kudarcot vallott startupkísérlet után 1996-ban alapította meg az Autonomy nevet kapott szoftvercéget, amelyet az ezredfordulóra a New York-i és londoni értéktőzsdére is bevezetett. A vállalkozás látszólag túlélte a technológia buborék kipukkadását is, Mike Lynch pedig a legismertebb brit üzletemberek egyikeként nemcsak az OBE, a Brit Birodalom Tisztje kitüntetést kapta meg, de 2011-ben David Cameron kormányfői tanácsadóként is alkalmazta. Ugyanebben az évben került az Autonomy a Hewlett-Packard tulajdonába, 5,3 milliárd fontért, amelyből 620 millió jutott Lynch számlájára. Hamarosan azonban a HP azt állította, hogy furfangos módszerekkel átverték őket, és ötmilliárd fonttal többet fizettek a cég értékénél. Az amerikai igazságügyi minisztérium kiadatási kérelmét követően Lynch attól tartott, hogy 20-25 évi börtönre ítélik, de végül egyévi házi őrizet és 12 évi költséges jogi csatározás után az esküdtszék mind a 15 vádpontban ártatlannak találta. A Bayesian elsüllyedésétől teljesen független szerencsétlenségként Lynch volt munka- és gyanúsított-társát, Stephen Chamberlaint múlt szombaton cambridgeshire-i otthona közelében futás közben elütötte egy autó, és a férfi életét vesztette.

Kedd délelőtt először szólalt meg a szuperjacht kapitánya, James Catfield, aki a Termini Imerese sürgősségi klinikán lábadozik. A La Repubblica napilap, így a brit média is egyetlen mondatát idézi: „Nem számítottunk a történtekre.” Egy, a Sky News-nak nyilatkozó szicíliai újságíró, Piero Messina szerint a hajó végzetéhez hozzájárulhatott, hogy 500 méterre a parttól horgonyzott le, és ez nem volt biztonságos. Más feltételezések szerint az egyensúly elvesztésében szerepet játszhatott a luxusbárka rendkívül magas, 72 méteres árbóca is.

Az eltűntek között van a brit Bill Gatesként emlegetett Mike Lynch és lánya is.

Egy állványon 12 mentőmellényt helyeztek el. Ezeket a gyerekek ingyen használhatják, amíg az adott strandon tartózkodnak.