;

Európai Bizottság;vízum;Pintér Sándor;Nemzeti Kártya;

- Pintér Sándor azt ígéri az Európai Bizottságnak, nem kivételeznek a könnyített vízumot igénylő orosz és belarusz állampolgárokkal

Ha kizáró tényező merül fel, a kérelmet automatikusan elutasítják. 

Magyarország részéről a Nemzeti Kártya iránti kérelem elbírálása esetén ugyanazon migrációs és biztonsági szűrésekre kerül sor, mint más tartózkodási engedélyek esetében - fogalmazott Pintér Sándor abban a levélben, amit az Európai Bizottság belügyi biztosának, Ylva Johanssonnak címzett. A dokumentumot Bóka János uniós miniszter hozta nyilvánosságra. 

Mint korábban mi is hírt adtunk róla, az uniós testület biztosa Pintér Sándortól kért tájékoztatást, miért kaphatnak vízumkönnyítést Magyarországtól az orosz és belarusz állampolgárok.

A tárcavezető azt hangoztatta, hogy a Nemzeti Kártya kiállítása a vonatkozó európai uniós előírások figyelembevételével és a felmerülő biztonsági kockázatok megfelelő mérlegelésével történik. E tekintetben az Európai Bizottság által mindeddig nem kifogásolt magyar szabályozás és gyakorlat nem változott - magyarázta Pintér Sándor. Kiemelte, hogy Magyarország továbbra is nagy jelentőséget tulajdonít mind saját nemzetbiztonsága, valamint a schengeni övezet biztonságának megvédelmezésének. 

Az Indexen megjelent a teljes változat, amiben az áll, hogy a döntésre az aktuális gazdasági helyzethez igazítva a munkaerőpiaci és versenyképességi szempontok miatt került sor. Mindez nem érinti az orosz és belarusz állampolgárok nemzet- és közbiztonsági átvilágítását, ezt a protokollt a kormány a korábbival megegyező szinten tartja, s ezen állampolgárok számossága pedig nem jelent nagyobb kockázatot, mint a többi tagállamban. Ha kizáró tényező merül fel, akkor a kérelmet automatikusan elutasítják. 

Egyebekben kitér arra is, hogy a kormány nem számít több belaursz és orosz állampolgár jelentkezésére, mint amennyi vízumot már korábban kiadtak. 

Sokan kétségeiknek adtak hangot azzal kapcsolatban, hogy a Nemzeti Kártya-program kiterjesztésével az Orbán-kormány gyakorlatilag kiskaput nyitott az orosz és belorusz kémek előtt a schengeni övezetbe. A döntés miatt aggodalmát fejezte ki többek között Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője, valamint a balti államok is, az Európai Bizottság pedig vizsgálatot indított. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter erre reagálva „gyerekes hazugságot” és „újraindult balti propaganda-hadjáratot” emlegetett.

Persze ez is több tízmillió forintos uniós forrásból épült.