;

Dunaújváros;Magyar Zoltán;DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség;acélipar;vasgyártás;Liberty Steel;

- Garanciákat most sem kaptak, továbbra is bizonytalanságban vannak a Dunai Vasmű dolgozói

A bérmegállapodásban rögzített 150 ezer forintos bónuszt még mindig nem kapták meg, holott ezt július közepéig utalnia kellett volna a Liberty Dunaújvárosnak. 

Konkrétumként annyit ígért Thomas Gangl, a Dunai Vasművet irányító Liberty Steel Group európai üzletágának vezérigazgatója, hogy az augusztusi fizetéseknél történt legutóbbi késések többet nem ismétlődnek meg – foglalta össze a szerdai megbeszélések eredményét lapunknak Magyar Zoltán, a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke.

Ahogy korábban beszámoltunk róla, az érdekvédelem szerdán ült le tárgyalni az indiai hátterű acélipari óriás kontinensért felelős első emberével. A dolgozók jelezték, hogy immár garanciákat szeretnének kapni, hiszen a bérmegállapodásban rögzített 150 ezer forintos bónuszt még mindig nem kapták meg, holott ezt július közepéig utalnia kellett volna a Liberty Dunaújvárosnak. Ilyen garanciákat azonban Thomas Gangl nem tudott adni, csupán azt hangsúlyozta – amit a társaság részéről rendre megtesznek -, hogy az acélipar, s azon belül is az európai gyártók rendkívül nehéz időszakot élnek meg, éppen ezért minden szereplő számára a túlélés a cél.

A megbeszélésen a társaság részéről azt jelezték: a vállalat szén-dioxid kvóta értékesítéséből a várt pénzek a napokban befuthatnak, s akkor az első dolog lesz a 150 ezer forintos bónuszok átutalása. Magyar Zoltán úgy vélte, ha ez megvalósul, akkor valóban érdemi forrás érkezik a vasműhöz, és így valószínűleg a szeptemberben esedékes bérekkel sem lesz baj.

Arra a felvetésünkre, hogy a távolabbi jövő, a vasmű termelést érintő kérdések szóba kerülte-e, Magyar Zoltán elmondta, hogy a válaszok alapján az alapanyagbeszerzés folyamatban van. A tervek alapján Oroszországból és Indonéziából vennének vasbugát, és akkor a hengerelést el lehetne kezdeni. Ehhez annyit fűzött hozzá:

a másik, a folyékony forrás, az acélgyártás elindítása teljesen lehetetlennek tűnik.

Így Thomas Gangl ehhez kapcsolódó azon kijelentése sem érte váratlanul a dolgozókat, hogy ezen a területen dolgozó munkatársak változatlanul állásidőn maradnak. Magyar hozzátette: jelenleg elküldeni senkit sem akarnak, ám sajnos érezhetően nem is tartanak vissza senkit, ha menni akar. Egyetlen, alighanem biztosan betartó ígéretként azt hangzott el, hogy az acélipari óriás európai ügyekért felelős vezetője havonta Magyarországra érkezik és tovább tárgyalnak.  

2024 első negyedévében nagyot ugrott a magyar állandósság mutató: a költségvetés magas hiánya miatt az Orbán-kormány ismét hitelek felvételére kényszerült, emiatt a tavaly év végi 73,5 százalékról, a bruttó hazai termék (GDP) 76 százalékára ugrott a mutató.