;

Budapest;Karácsony Gergely;demokrácia;diktatúra;külpolitika;belpolitika;nemzetközi konferencia;

Karácsony Gergely főpolgármester mondja majd a nyitóbeszédet

- Jön a a legnagyobb magyarországi külpolitikai konferencia, az USA, Kína, Oroszország, az EU és a demokrácia kontra diktatúra is témája az 2024-es Budapest Fórumnak

Szeptember 18-án és 19-én ismert nemzetközi előadókkal rendezik meg az immár negyedik konferenciát, amelynek egyik szervezője a fővárosi önkormányzat. Az előadók között lesz David Pressman amerikai nagykövet, Mikuláš Dzurinda volt szlovák kormányfő és a néhai Alekszej Navalnij egyik volt munkatársa.

Oroszországtól Ukrajnán át az Egyesült Államokig érkeznek nemzetközi hírű szakértők és politikusok a legnagyobb magyarországi külpolitikai konferenciára az idén szeptember 18-án és 19-én megrendezendő immár negyedik Budapest Fórumon – derült ki a lapunkhoz is eljuttatott közleményből. Az eseményt Budapest Főváros Önkormányzata, a Political Capital és a CEU Demokrácia Intézet szervezi. A konferenciát Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere nyitja meg.

– Milyen külpolitikai hatásai lesznek a 2024-es amerikai elnökválasztásnak? Mi történne a világban, ha Kína megszállná Tajvant? Utópiának számít-e az orosz demokrácia? Milyen kihívásai és lehetőségei vannak az EU bővítésének, a magyar EU-elnökségnek? – a többi között ezekre a kérdésekre próbálnak meg válaszolni majd a kétnapos konferencia résztvevő. Mivel a 2024-es év a választásokról szól, a konferencia fókuszában idén a választások állnak.

A rendezvény egyik beszédét David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete tartja, hozzá kapcsolódva az amerikai az Istituto Affari Internazionali igazgatója, Nathalie Tocci nemzetközi kapcsolatok szakértő. Először tart magyar eseményen beszédet Vladimir Milov, volt orosz energiaügyi miniszterhelyettes, akit nyolc évre ítélt az orosz bíróság azzal a váddal, hogy Navalnij munkatársaként hamis információkat terjesztett a Kreml ukrajnai inváziójában résztvevő orosz fegyveres erőkről. Oroszország ukrajnai háborújának kilátásairól szóló beszélgetésen Oleksandra Azarkhina korábbi ukrán közösségi, terület- és infrastruktúra-fejlesztési miniszterhelyettes is részt vesz.

Populizmus, tekintélyelvűség, diktatúra témában tart nyitóelőadást Mikuláš Dzurinda, Szlovákia volt miniszterelnöke és a Néppárt agytrösztje, a Martens Center jelenlegi vezetője. A klímaválságra, annak gazdasági, politikai kihívásaira is kitér a konferencia, téma lesz a globális nemek közötti szakadék, az Európai Unió szerepe a jogállamiság, a demokratikus értékek erősítése, a külső gazdasági és politikai kihívások kezelése. Magyar nyelvű és tematikájú panel is lesz, amely a művészet és politikai hatalom viszonyát vizsgálja.

Ellenkező esetben nyilvánosságra hozzák bizonyítékaikat.