Tatabánya;Pintér Sándor;Belügyminisztérium;Szegedi Csanád;kórházigazgató;Virág József;

Virág József, a Szent Borbála Kórház főigazgatója átveszi megbízási okiratát Takács Péter egészségügyi államtitkártól

- Csalással vádolt igazgatót nevezett ki Pintér Sándor a tatabányai kórház élére

Virág József az OLAF ajánlása alapján indított ügyben Szegedi Csanád volt jobbikos európai parlamenti képviselő bűntársaként érintett.

Társtettesként elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt 2020-ban vádat emelt a Központi Nyomozó Főügyészség Virág József ellen, az ellen az orvos ellen, akit a múlt hónapban Pintér Sándor belügyminiszter a tatabányai kórház igazgatójának nevezett ki – írja a 24.hu.

A lap szerint Virág József július 15-i hatállyal tölti be a Komárom-Esztergom Vármegyei Szent Borbála Kórház igazgatói posztját, miközben mellékesen hetendrendű vádlottja a Szegedi Csanád volt jobbikos európai parlamenti képviselő és bűntársai ellen 2021-ben indult büntetőpernek.

Szegedi Csanád ellen egy 22 vádpontot felsorakoztató büntetőügyben zajlik - és többek közt a most kórházigazgatónak kinevezett Virág József ellen - eljárás. Az elmúlt három évben számos tárgyalást tartottak ebben az ügyben, de még elsőfokú ítélet sem született. A Fővárosi Törvényszék tájékoztatása szerint a tárgyalássorozat ősszel folytatódik.

Az ügyben az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) ajánlása alapján indult nyomozás, szálai több mint egy évtizedre nyúlnak vissza. Miközben 2009 és 2014 között betöltött európai parlamenti képviselősége alatt Szegedi Csanád életében számos változás állt be, azért volt, amin nem változtatott: a vádirat szerint legalábbis a 2009 és 2014 között képviselőként felhasználható támogatási összeg jelentős részét eltulajdonította, jogtalanul szerezhetett meg például utazási költségtérítést. Emellett Szegedi Csanád a Brüsszelbe bejelentett parlamenti asszisztenseit részben fiktív módon foglalkoztathatta – közöttük volt Virág József is, aki ekkor főállásban a Péterfy Sándor utcai kórházban dolgozott. Szegedi Csanád úgy mutatta be Virágot, mint a Jobbik európai parlamenti csoportjának egészségügyi szakértője, a párt budapesti szervezetének kabinetvezetője.

A vádak szerint a volt képviselő részben önállóan, részben parlamenti asszisztenseivel – illetve az ügyletekbe bevont gazdasági társaságok vezetőinek segítségével – tévedésbe ejtette az Európai Parlament illetékes szerveit. Ezzel több, mint 155 millió forint vagyoni hátrányt okozhatott az EP költségvetésének.

Az ügyészség a volt politikust bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével, háromrendbeli folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétségével, továbbá kétrendbeli külföldi gazdálkodó szervezet részére tevékenységet végző, önálló intézkedésre jogosult személy által, üzletszerűen elkövetett vesztegetéssel vádolja. 

A vádhatóság beismerése esetére öt évre küldené börtönbe Szegedit. Ám a volt EP-képviselő ezt nem tette meg, így ha bűnösnek találják, 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetik. Az ügyészség emellé 17 millió forint pénzbüntetést és 78 millió forint vagyonelkobzást indítványozott.

Virág József szintén tagadta az ellene felhozott vádakat. Ő beismerés esetén megúszta volna másfél év felfüggesztett börtönbüntetéssel, de mivel ez sem történt meg, ha bűnösnek találják, akár 3 évre is hűvösre kerülhet. 17 millió forintos vagyonelkobzást is indítványozott vele szemben a vádhatóság, ugyanis nagyjából ekkora juttatásra tett szert jogtalanul.

Virág József érdemben nem reagált a 24.hu kérdéseire, az Országos Kórházi Főigazgatóság és a Pintér Sándor vezette Belügyminisztérium pedig csaknem két hete hallgat.

Hiába állítja a magyar ügyészség, a szakértő szerint jogilag igenis helytálló az Európai Ügyészség nyomozása a nyírmártonfalvai lombkoronasétány ügyében. A konkrét eset felgöngyölítése egyébként itthon alig halad.