;

napelem;MET;

Az egykori ülepítőmedencébe most 33 ezer napelemet telepítettek

- Folytatódik a napelemboom

Tegnap, tikkasztó hőségben, átadták a MET immár második kabai, 23,4 megawattos (MW), 13 ezer háztartás ellátására képes napelemparkját. A MET Kabai II. Solar Park több mint 33 ezer napeleme 31 hektáron terül el. A generálkivitelezést az Extor Energy Zrt. végezte – tudtuk meg. A beruházási összeget nem közölték. A hazai hátterű, svájci központú, főképp energiakereskedelemmel foglalkozó csoport első, 43 MW-s telepét 2021-ben adták át a hajdúsági városban.

Az ünnepségen Clive Turton, a MET Csoport megújulóeszközök-üzletágának ügyvezető elnöke a folyamatosan emelkedő hazai napelemfelhasználásra hívta fel a figyelmet: az áramrendszer egyensúlyáért felelős, állami Mavir legfrissebb adatai szerint, míg a hazai erőművek beépített teljesítőképességének 33 százalékát, addig az áramfelhasználás immár közel ötödét napelemek adják.

A napenergia olcsó, nagy mennyiségben hozzáférhető, teljes mértékben fenntartható és jelentősen hozzájárul az európai, illetve világszintű energiaátmenethez - hangsúlyozta. A MET ebben nap- és szélenergia-, valamint akkumulátoros fejlesztésekkel vesz részt – tette hozzá az ausztrál származású elnök.

Magyarországi naperőmű Top-10 (MW)

Mezőcsáti naperőmű 250

Szolnok, Lumen Park 138

Inárcsi park 132

Kaposvári park 100

Buzsáki park 77

Szászberek, Lumen park 68

Tázlári park 63

Gerjeni park 48,5-51

Kiskunhalasi park 48

Söjtöri park 45

Forrás: Wikipédia

Szegi Emma, Kaba Fidesz-KDNP-s polgármestere már csak annak tükrében is üdvözölte a náluk megtelepülő befektetőt, hogy a kabai cukorgyár 2006-os bezárása óta bevételeik a kieső iparűzési adó miatt ötödével lecsökkentek és az iparterület is kihasználatlanul áll.

A napelemparkokat az egykori cukorgyár ülepítőmedencéjén alakították ki – tájékoztatta lapunkat Bogsch Berta projektmenedzser. A második ütem megépítését az első telephez épített, a hálózati csatlakozást biztosító alállomás még megmaradt lehetőségei biztosították. Míg a Kaba I-es ütem még részesül a korábbi, KÁT elnevezésű, állami támogatási rendszerben, addig Kaba II már teljes egészében piaci áron értékesíti az áramát – közölte Bogsch Berta. A telep tervezett élettartama 30 év.

Kabára nyolc éve, megfelelő napelemes telephely után kutatva bukkant a MET – tudtuk meg Molnár Gábortól, a csoport megújulóeszközök-üzletágának projektfejlesztési és műszaki igazgatójától, a napelemparkokat tulajdonló, MET-hátterű Oberon Solar Park Kft. ügyvezetőjétől. A MET jelenleg Magyarországon 250 MW-nyi napelemet működtet, Kabán kívül az általuk üzemeltetett Dunamenti Erőmű mellett, valamint Gerjenen, Söjtörön és Buzsákon. Ezen túlmenően a csoport Spanyolországban egy 50 MW-s naperőművet, Bulgáriában pedig 102 MW szélerőművet üzemeltet. Céljuk 2026-ra Európa-szerte 2000 MW megújuló alapú áramtermelő kialakítása. Ezek közül 800 MW már előkészítés alatt áll. Bár a magyarországi piacot is figyelik, a terveik között jelenleg inkább olasz, román vagy bolgár elképzelések szerepelnek. Emögött ugyanakkor elsősorban nem megtérülési okok állnak, hanem 2030 előtt Magyarországon nem remélhetnek új hálózati csatlakozási engedélyt.

Felvetésünkre az igazgató kétségtelennek nevezte a napelemek elmúlt évek alatti, nagyon gyors hazai elterjedését. Ennek hatása az áramtőzsdén is megmutatkozik, ahol egy-egy verőfényes napon a túlkínálat folytán az árak akár le is nullázódhatnak, sőt az eladók az átvétel fejében még fizethetnek is a vevőknek. A MET ugyanakkor nemcsak a viszonylag olcsó, saját, zöldmezős kivitelezés miatt biztos napelemparkjai megtérülésében, hanem mert térítés ellenében részt vesznek az úgynevezett rendszerszabályozásban, vagyis a Mavir a pillanatnyi, országos kereslet-kínálat függvényében telepeiket ki- és visszakapcsolhatja. Magyarországon szélerőműépítési lehetőségeket is vizsgálnak, mivel ezek az egységek a napelemekkel együtt jóval kiegyensúlyozottabb termelési görbét nyújtanak – fogalmazott Molnár Gábor. (A kormány ugyanakkor 2029 előtt nem ad ki ilyen engedélyeket.)

Tízezermilliárdos árbevétel

A MET Csoport árbevétele 2023-ban 24,5 milliárd euróra (mintegy 10 ezermilliárd forintra) rúgott – közölte az esemény kapcsán a cég. A svájci központú vállalat gázforgalma 88 milliárd köbmétert tett ki, míg áramból 68 terawattórát értékesítettek. (Előbbi a hazai fogyasztás nyolcszorosa, utóbbi körülbelül másfélszerese.)

Töretlen a felfutás

Július végéig a Magyarországon telepített napelemek összmérete megközelítette a 6600 MW-t – derül ki a Mavir legfrissebb adataiból. Ez a három évvel ezelőtti szint több mint kétszerese. Az arányok érzékeltetése végett, a szint a Paksi Atomerőmű jelenlegi teljesítményének több mint háromszorosa, illetve az összes egyéb típusú hazai erőmű áramtermelési képességének mintegy fele. Bár a napelemek csak az időjárás függvényében termelnek, az év közepén a hazai áramigények immár ötödét az ipari, vagyis 50 kW-nál nagyobb egységek elégítették ki. Háztartási napelemből augusztus elsején közel 278 ezer üzemelt, összesen 2542 MW-tal.

Probléma egy szál se.