A korábban teljesen ismeretlen Donor Zrt.-ben a tavalyi beszámoló szerint 2023 végén 6534 milliárd forintnyi vagyon volt. A gazdasági portál, a G7 eleinte azt gyanította, hogy ez elírás lehet, végül azonban arra jutott, hogy nem az, a zrt.-ben ugyanis a cégbírósághoz leadott iratok szerint az egyedüli tulajdonos 2023. december 19-én 4532 milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre. Az összeg betűvel leírva is szerepel („négybillió-ötszázharminckétmilliárd-tizenötmillió”), ami alapján már gyanítani lehet, hogy nem elütésről van szó.
A cég egyetlen tulajdonosa elvileg be is fizette ezt a pénzt, ügyvéd által ellenjegyzett dokumentum szerint „a pénzbeli vagyoni hozzájárulást annak a társaság részére történő rendelkezésre bocsátásával teljes mértékben” teljesítette. A befizetést a vállalat vezérigazgatója szintén ügyvéd által ellenjegyzett iratban megerősítette. A zrt.-t 2023 november végén alapították, egy zuglói ikerház egyik felébe van bejegyezve az M3-as autópálya bevezetője mellett. Bevételei, kiadásai, sőt, a jelek szerint alkalmazottai sincsenek.
A cégnek elviekben 2002 milliárd forintnyi tartozása is van, de ez is a tulajdonoshoz köthető, vagyis ha minden igaz, van egy cég, amelybe a tulajdonosa tavaly év végén különböző formában több mint 6500 milliárd forintot tett be.
A rejtélyes vállalkozónak nem a Donor Zrt. az egyetlen érdekeltsége. A Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. nagyon hasonló felépítésű, a tavaly év végi tőkeemelés 5099 milliárd forint volt, amit itt is kiírtak betűvel, azaz elviekben szintén nem elírás. Ennek a cégnek 1857 milliárd forintnyi tartozása van, ami ugyanúgy a tulajdonos felé áll fenn.
A cégbíróság mindkét vállalat esetében be is jegyezte a hihetetlen mértékű tőkeemeléseket, vagyis a két vállalatban együttesen közel 13,5 ezer milliárd forintnyi vagyon halmozódott fel az egyedüli részvényesen keresztül. Összehasonlításképpen: Mészáros Lőrinc vagyonát a legutóbb ennek bő 7 százalékára, 990 milliárd forintra becsülték.
A teljes összeget elvileg mindkét vállalat esetében brazil állampapírokba fektették, ám a G7 szerint itt van egy kis bökkenő. Ugyanis 12 év múlva kifutó brazil dollárkötvényekről van szó, ilyen pedig elvileg nincs.
És hogy ki ez a titokzatos magyar milliárdos? A lap szerint a két cég egyetlen részvényese egy korábban ismeretlen, Máltán élő magyar üzletember, bizonyos T. János György. Máltai érdekeltsége is van, amely veszteséges, ám az üzletember neve éppen ezzel a máltai céggel már szerepelt a 13,4 millió dokumentumot tartalmazó offshore-befektetésekről szóló adatbázisban, az úgynevezett Paradise-iratokban.
A lap kereste T. János Györgyöt, de nem kapott választ a kérdéseire. Keresta a portál a céges iratokat ellenjegyző ügyvédet is, de ő szintén csak annyit reagált, hogy ügyvédi titoktartás miatt nem válaszolhat a kérdésekre.