;

Magyarország;menekültek;lakhatás;Tata;haladék;

Gyerekes családok kerülhetnek az utcára, ha olyanoktól is megvonják a támogatást, akiknek se pénzük, se munkájuk

- Haladékot kaptak a tatai menekültek, de a sorsuk bizonytalan

Az Orbán-kormány döntése nyomán becslések szerint mintegy 3000 menekült, javarészt anya és gyermek veszítette el a lakhatását augusztus 21-től. 

Újabb haladékot kapott huszonegy Tatán elszállásolt Ukrajnából érkezett magyar menekült – tudta meg a Népszava. Nemes János, az Evangélikus Diakónia menekültszolgálatának szociális munkása lapunknak elmondta, anyagi támogatást adtak az érintett menekülteknek, így ki tudták fizetni szállásukat.

Mint arról írtunk, szerda reggel rendőrök érkeztek Tatára, illetve velük együtt a gyámhatóság munkatársa is – utóbbi azért, mert ha utcára kerülnek a menekültek, akkor a gyerekeket el kell helyezni valahol, még úgy is, ha ezzel elszakítják őket a családjuktól. Végül – a Magyar Helsinki Bizottság közbenjárásra – péntekig kaptak haladékot, hogy rendezzék a tartozást.

A kárpátaljai magyar menekültek drámája június közepén kezdődött, amikor kiderült: a nem közvetlenül hadi övezetből érkezőknek augusztus 21-től nem jár lakhatási támogatás. Pál Norbert, a háború elől Magyarországra menekülőkért felelős kormánybiztos ezt a kormánylap Magyar Nemzetnek azzal indokolta, hogy aki az eltelt két évben akart, az talpra tudott állni. Kérdésünkre a kormánybiztos azóta sem válaszolt arra, hogy a magyar albérleti árak ismeretében hogyan tudnának ekkora összeget keresni három-négy gyerekes, többségében családfő nélkül, magukra maradt anyák.

Nemes János a tatai menekültekkel kapcsolatban a Népszavának elmondta: jelenleg is tárgyalnak a szállás tulajdonosával, hogy milyen hosszú távú megoldást találhatnának.

Az Orbán-kormány döntése nyomán becslések szerint mintegy 3000 menekült, javarészt anya és gyermek veszítette el a lakhatását augusztus 21-től. Közülük 120-an Kocson voltak elszállásolva, ők egy éjszakát a község főutcáján töltötte gyerekeikkel miután életbe lépett a vitatott rendelet. Azóta a kocsi menekültek jó része átmeneti szálláshoz jutott: a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vállalta át szeptember 30-ig a szállásdíjukat. Eredetileg Dorogra és Esztergomba kerültek, az utóbbi napokban ugyanakkor információink szerint már más magánszállásokra költöztették őket. Ugyanakkor Bakonyi Anikó, a Magyar Helsinki Bizottság menekültügyi programvezetője arra figyelmeztetett, hogy számos vidéki szálláson – ahol nem volt olyan kiemelt médiajelenlét, mint Kocson – minden jel szerint az utcára kerültek a menekültek. Róluk nem tudni, hogy jelenleg hol tartózkodnak.

A kormányhivatal előtt demonstratív tanévnyitót tartanak.