;

oktatás;mobiltelefon;PDSZ;Belügyminisztérium;

- Bőszen lapít Pintér Sándor tárcája, kié a felelősség akkor, ha az iskolában elkobzott mobilok megsérülnek

Az egyik iskolába naponta új borítékokat kell vinniük a diákoknak, hogy a tanárok elkobozhassák a mobiltelefonjaikat.

Van olyan iskola, ahol reggelente bélelt borítékban kell leadniuk a mobiltelefonjaikat a diákoknak, míg egy másik helyen dobozokat gyártanak erre a célra. De van olyan iskola is, ahol bőröndökbe rakják majd a mobilokat - erről tájékoztatta az RTL Híradót a Pedaógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet. 

A borítékok esetében - mivel zárhatónak kell lenniük - ez azt jelenti, hogy minden napra vetetnek a gyerekekkel egy új borítékot, amire rá kell majd írni a nevüket. Az RTL Híradó számításai szerint 

70 forintos borítékokkal számolva ez egy tanévre 12 390 forintos pluszköltséget jelent majd a szülőknek.

Miközben a porosz házmester-típusú kormányrendeletben még azt sem tisztázták, hogy egy-egy leadott mobiltelefon sérülése-meghibásodása esetén kit terhel majd a felelősség, Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár a végrehajtás terén kibontakozó fejetlenséget megpróbálta úgy prezentálni a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, hogy a kormányzat „nagy mozgásteret adott” az intézményeknek ebben - azaz mindenki oldja meg, ahogy tudja. Bozai Ákos, az Adom Diákmozgalom elnöke szerint ennek megfelelően még nem is tisztázott mindenhol, miképp fogják kivitelezni a dolgot.

Mindemellett Lakatos Ádám, a diákszervezet egy másik aktivistája szerint simán kijátszható a rendelkezés: egy diák érkezhet akár 2-3 telefonnal is az iskolába, ebben az esetben az egyiket leadja, a másik vele marad. De természetesen egyéb módszerek is léteznek a rendelkezés megkerülésére, például, ha egy földszinti ablakon keresztül beadják valahova a telefont, és a tanterembe érkezve átveszik.

Arról, hogy a sérült telefonokért mégis ki vállalja majd a felelősséget, az RTL Híradó megkérdezte a Pintér Sándor vezette Belügyminisztériumot, de választ nem kapott.

Az Orbán-kormány döntése nyomán becslések szerint mintegy 3000 menekült, javarészt anya és gyermek veszítette el a lakhatását augusztus 21-től.