;

orosz gáz;orosz olaj;Volodimir Zelenszkij;

- Energiatrollok

Elnézést, értem, hogy olaj meg minden, de egész véletlenül nem gázra tetszett gondolni? - a jelek szerint Galina Osztalovec, a Novinyi.Live nevű ukrán hírportál újságírója ezt a biztonsági kérdést mulasztotta el feltenni múlt hét végi beszélgetésük során Mihajlo Podoljaknak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadójának. Ha pedig erre történetesen az a válasz, hogy a kutyafáját, tényleg, gáz, nem olaj, ejnye, a lónak is négy lába van, mégis megbotlik, akkor péntek délután elkerülhettünk volna egy, fél Európán végigsöprő, turbulens káanyázást. Hogy pontosan mi hangzott el vagy mi se, nem tudni. Mindenesetre hamar ott virított a HVG-n, hogy január elsejétől Kijev elzárja az orosz olajat rajtuk keresztül a magyarok, a szlovákok és a csehek felé továbbító Barátság-vezetéket. Pedig az interjúban ezen kívül Podoljak csak azt az ismert tényt taglalta, miszerint Kijev január 1-től az akkor kifutó orosz-ukrán gáztovábbítási megállapodást nem hosszabbítja meg. Gázt. Nem olajat. Ráadásul szakértők szerint ez utóbbi is csak jogi izmozás és fűtőanyag-forgalmazásuk várhatóan orosz-ukrán szerződés nélkül se szűnik meg. De főjön emiatt az osztrákok és a szlovákok feje, hisz mi az orosz gáz zömét három éve délről kapjuk.

Podoljak kijelentése azért hatott mégis hihetően, mert Kijev olajügyben se tétlen. Orbán Viktor július eleji látogatása előtt néhány nappal ugyanis Zelenszkij megtiltotta a Lukoil nevű orosz cég olajának rajtuk keresztüli továbbítását. Mivel a hazai és a – szintén molos – szlovák finomító legismertebb beszállítójának kitiltását a magyar olajcég nem kommentálta, vad, egyszersmind alapvető tárgyi hiányosságokról tanúskodó, „szakmai” rémhírek kaptak szárnyra. Ezeket a magyar kormány se hűtötte: miközben Gulyás Gergely szeptemberre üzemanyaghiánnyal riogatott, Szijjártó Péter üveghangon követelte Brüsszeltől Kijev megbüntetését. Mígnem augusztusban kiszivárgott, hogy a Mol nem is rendelt olajat a Lukoiltól, a többi eladó pedig nem tiltólistás, tehát a szállítások meg se inogtak. Más kérdés, hogy ha Kijev gyötrelme átérezhető – miért is járuljanak hozzá az orosz olaj és gáz továbbításával saját bombázásuk pénzellátásához -, akkor, jogászkodás meg bizonytalankodás helyett, mi okból nem zárják el a csapokat és kész. Remélve, hogy a mégoly szemérmes Mol a háttérben azért tevékeny, egy ilyen, kemény kijevi lépés a hazai üzemanyagellátást se döntené romba.

Miközben az ukrán nyilatkozatra péntek délután újraindult az össznépi ajvékolás, a – nem mellesleg Szentpéterváron tárgyaló - Szijjártótól a Molon, Pozsonyon, Prágán és Moszkván át Brüsszelig mindenki értetlenségét fejezte ki. Hogy aztán néhány percre rá Podoljak egy másik csatornán már nyilvánvalónak nevezze, hogy a Barátságot a szerződések 2029-es lejártáig nem zárják el.

Miközben energiaellátásunk felett naponta százezernyi, tisztességes szakember őrködik, a csúcsokon ülők úgy szórakoznak a közművekkel meg a lakosság félelmeivel, mint a rosszcsont óvodások.

Így az, hogy jön az olaj és a gáz is, engem cseppet se nyugtat meg.