;

külügyminiszter;Orbán Viktor;Észtország;orosz-ukrán háború;

Margus Tsahkna

- Az észt külügyminiszter szerint ki lehet mondani, hogy ami az orosz-ukrán háborút illeti, Orbán Viktor a másik oldalon áll

Margus Tsahkna szerint az, amit Orbán Viktor mond, nagyon távol esik attól, amiről az Európában megállapodtak.

Előző főnökéhez, az EU kül-és biztonságpolitikai főképviselőjévé avanzsáló Kaja Kallas volt miniszterelnökhöz hasonlóan Margus Tsahkna észt külügyminiszter sem rajong túlságosan Orbán Viktorért – vette észre a 444 azt az interjút, amelyet a tallini diplomácia vezetője adott a Valisilma nevű lapnak hétfőn. A politikus úgy nyilatkozott, hogy ami az orosz -ukrán háborút illeti, Orbán Viktor elkezdett a másik oldalnak játszani, máshogy cselekszik, mint a nyugat-európai országok többsége, sőt,. azt is ki lehet mondani, hogy a másik oldalon – értsd: Oroszország – oldalán áll. Margus Tsahkna szerint Orbán Viktor a saját magyarországi szavazóihoz beszél, és amit mond, az nagyon távol esik attól, amiről az Európában megállapodtak.

A felvetésre, hogy az EU nem igazán tud fellépni az ellen a Magyarország ellen, amelyik most betölti a szervezet soros elnöki tisztségét, az észt külügyminiszter úgy válaszolt, hogy de igen, az EU még fel tud vagy fel tudna, mégpedig a 7. cikkely szerinti eljárással. Bár ő nem optimista, hogy ez a folyamat valóban Magyarország szavazati jogának a felfüggesztésével fog véget  érni – erről a másik 26-EU-tagorzságot meg kellene győzni –, azt reméli, hogy legalább 21 tagország belemegy abba, hogy folytassák. 

A magyar-észt viszony nem túl szívélyes azóta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök 20224. február 22-én Oroszország megtámadta Ukrajnát. Azután, hogy Orbán Viktor 2023. október 17-én kétoldalú találkozót tartott Vlagyimir Putyinnal egy pekingi konferencián, a volt észt miniszterelnök, Kaja Kallas kijelentette, nagyon kellemetlen volt látnia a találkozóról készült felvételeket. – Hogyan foghat kezet egy háborút indító bűnözővel egy olyan ország vezetője, amelynek olyan történelme van, mint Magyarországnak? – firtatta Kaja Kallas, amire Szijjártó Péter vissza is szólt, Orbán Viktor pedig nyolc hónappal később nem szavazta meg, hogy az Európai Tanács az észt miniszterelnököt jelölje az EU kül-és biztonságpolitikai főképviselőjének.

Lenyilazták őket.