;

Oroszország;nukleáris fegyverek;

- Moszkva a Nyugatot okolja, amiért változtatni kell az orosz nukleáris doktrínán

Nagyban dolgoznak már a módosításokon, de még a munka elején járnak. 

Az Egyesült Államok és nyugati szövetségeseinek fenyegetésével, az ukrajnai háború eszkalálásával és Moszkva jogos biztonsági igényeinek semmibevétele miatt kell kiigazítani az orosz nukleáris doktrínát.

Minderről a Kreml szóvivője beazélt egy szerdai nyilatkozatában a Reuters beszámolója szerint. Dmitrij Peszkov azt hangoztatta, hogy a Nyugat elutasította a párbeszédet Oroszországgal, támadást indított biztonsági érdekei ellen, miközben egy „forró” háborút szított Ukrajnában. „Az Egyesült Államok a feszültségkeltés nagymestere” - fogalmazott.

Egyúttal jelezte, a nukleáris doktrína felülvizsgálata korai szakaszban van, alaposan elemzik a jelenlegi feszültségeket és ez a munka fogja majd a változások alapját képezni. Oroszország jelenleg hatályos nukleáris doktrínája - amelyet Vlagyimir Putyin elnök egy 2020-as rendeletében rögzített - kimondja, hogy akkor vetnek be atomfegyvereket, ha az ellenség  nukleáris támadást intéz az ország ellen, illetve akkor, ha a hagyományos fegyverekkel történő támadás az állam létét fenyegeti. 

Az Amerikai Tudósok Szövetsége szerint Oroszország és az Egyesült Államok a világ két legnagyobb atomhatalma: az összes nukleáris fegyver 88 százalékát birtokolják, amiket folyamatosan modernizálnak. 

Sokan próbálták lebeszélni a katolikus egyházfőt a hétfőn kezdődő ázsiai körútjáról, de ő deklarálta: márpedig az utazásra sor kerül majd. A majdnem két hétig tartó vizitsorozat alatt a vallások közötti együttműködés lehetőségei, továbbá az éghajlatváltozás súlyos következményei lesznek főszerepben.