Az Európai Parlament szeptember 5-i ülésén támogatta azt a javaslatot, melynek célja az uniós piacon elérhető játékok biztonságának javítása. Külön figyelmet fordítottak a gyermekekre káros és mérgező anyagokra, valamint a digitális termékek által okozott növekvő kockázatokra.
Marion Walsmann német EP-képviselő, aki a Parlamentben irányította az ügyet, azt nyilatkozta a Euronewsnak, hogy a jelenlegi, 2009-es játékbiztonsági irányelv elavult és felülvizsgálatra szorul, különösen az online piacterek növekvő jelentősége miatt.
„A káros vegyi anyagokkal kapcsolatos legújabb tudományos eredményekre való tekintettel azonban elsősorban a megfelelő határértékeket kellene módosítani vagy bevezetni”
– tette hozzá. Az Európai Bizottság pontosan ezért 2023-ban egy új rendeletjavaslatot terjesztett elő, amely biztosítja, hogy a játékokkal érintkező gyerekek még jobban védve legyenek a káros vegyi anyagoktól – mondta Thierry Breton európai uniós biztos, aki arról is beszámolt, hogy a digitális technológiáknak köszönhetően az utóbbi években könnyebbé vált a nem biztonságos játékok kiszűrése az EU határain.
Az uniós rendelet alapvető követelményeket vezetne be a játékokra vonatkozóan. A rákkeltő, mutagén (génmutációt okozó) és mérgező anyagokra vonatkozó meglévő tilalmat kiegészítené az endokrin rendszert (belső elválasztású mirigyek, amelyek hormonokat termelnek) károsító vegyi anyagok (EDC) és a légúti szenzibilizáló (érzékenységet növelő) szerek tilalmával.
Mivel a gyermekek endokrin rendszere és agya gyorsan fejlődik, nagyon érzékenyek minden olyan anyagra, amely befolyásolja ezt a folyamatot.
A légúti szenzibilizátorok a gyermekkori asztma előfordulásának a növekedéséhez vezethetnek, a neurotoxikus (idegmérgeket tartalmazó) anyagok pedig különösen károsak a gyermekek fejlődésben lévő agyára, amely jóval érzékenyebb ezekre, mint a felnőtteké.
Az endokrin rendszert károsító anyagok olyan vegyi anyagok, amelyek megváltoztatják a szervezet normál hormonális aktivitását; az ezeknek való kitettség még nagyon alacsony dózis esetén is veszélyes lehet, és a későbbi életkorra is kihathat. A hormontermelési rendszert károsító vegyi anyagoknak való kitettséget széles körben tanulmányozták az elmúlt években, mivel az elemzések azt sugallják: ezek felelősek lehetnek a spermiumok számának csökkenéséért, a nemi szervi rendellenességgel született fiúgyermekek számának növekedéséért s bizonyos ráktípusok előfordulásának gyakoribbá válásáért.
Az Európai Parlament által most javasolt szöveg még jobban megköveteli a gyártóktól, hogy a játékokon olyan figyelmeztetéseket helyezzenek el, amelyek leírják a lehetséges kockázatokat és pontosítják a megcélzott korcsoportokat.
Ezenkívül a gyártóknak digitális termékútlevelet kell létrehozniuk, amely tájékoztatást nyújt arról, hogy a játék mennyire felel meg ennek a rendeletnek és a játékokra vonatkozó egyéb jogszabályoknak. A termékek forgalomba hozatala előtt biztonsági értékelést is kell végezniük, amelynek ki kell terjednie az összes kémiai, fizikai, mechanikai, elektromos, gyúlékonysági, higiéniai és radioaktivitási veszélyre. A képviselők abban is egyetértettek, hogy ennek az értékelésnek figyelembe kell vennie a digitális játékok egészségügyi kockázatait is, azokat is, amelyeket a gyermekek mentális egészségére és kognitív fejlődésére jelentenek.
A következő lépés, hogy az új szabályokról intézményközi tárgyalásokat kell folytatni a Parlament, a Bizottság és a Tanács között.