„Szintet lépett a Népszava ma reggel: olyan exállamtitkárral karöltve kezdtek hangulatkeltésbe a nyugdíjakról, aki éppen akkor volt hivatalban a baloldali kormány pénzügyminisztériumi államtitkáraként, amikor elvették a 13. havi nyugdíjat” - közölte egy szerdai Facebook-posztjában a Pénzügyminisztérium.
Mindezt arra nyilatkozatra reagálva közölték, amit a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának szakértője, korábbi pénzügyminisztériumi államtitkára tett a Népszavának. Katona Tamás szerint a költségvetésből, az adótörvényekből és a makroadatokból lehet következtetni arra, miként alakul a következő évi infláció. Egyelőre ezek egyike sem készült még el, Varga Mihály pénzügyminiszter ennek ellenére közölte, a januári emelés mértéke az éves várható inflációval megegyezően 3,2 százalék körül alakulhat, értékelése szerint nem lesz sem kiegészítő nyugdíjemelés, sem nyugdíjprémium.
Nem lesz évközi nyugdíjemelés, a gazdaság gyengélkedése miatt pedig nyugdíjprémium semA tárca sajnos nem közölte, mit is jelent pontosan a szintlépés, mi volt az korábban, ami a mostani cikkünkben újdonságot jelent, de emlékeztet, a nyugdíjtörvény szerint akkor szükséges nyugdíjkiegészítés, ha az első 8 hónap adatai alapján az éves infláció várható mértéke meghaladhatja a januári nyugdíjemelés mértékét. Idén januárban a kormány 6 százalékkal emelte a nyugdíjakat, az éves infláció pedig várhatóan 3,7 százalékkal körül alakul. Ez azt jelenti, hogy 2025-ben a nyugdíjak reálértéke nem csökken, hanem tovább emelkedik. Kitért a Pénzügyminisztérium arra is, hogy a nyugdíjtörvény szerint nyugdíjprémiumot akkor lehet fizetni, ha a gazdasági növekedés meghaladja a 3,5 százalékot és az államháztartás egyenlegcélja teljesül. Nyugdíjprémiumot kizárólag az úgynevezett „nemzeti kormány” fizetett az időseknek, 2017 óta 5 alkalommal. A baloldal ezt sosem tette meg - szúrt oda a Pénzügyminisztérium a14 évvel ezelőtti elmúlt nyolc évre .