;;;

árvíz;Magyarország;készültség;települések;

Gyorsan emelkedik a Duna vízszintje, de a gátakat is hatékonyan magasítják a veszélyeztetett területeken

- Felkészültek az árvízre a Duna menti települések, de még veszélyes lehet, ha a lassú apadás miatt átáznak a gátak

Eközben pedig megy a számháború. Körkép.

Budakalászon mintegy ötezer homokzsákot töltöttek meg a Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi szakembereinek irányításával a kirendelt katonák, civil önkéntesek, a városgazdaság- és a városrendészet munkatársai és cserkészek, összesen körülbelül 150-en – nyilatkozta lapunknak Péterffy Gábor, a budakalászi önkormányzat kabinetvezetője. Ő úgy kalkulált, ha délutánra minden homokzsák a helyére kerül, nyugodtan várhatják a szombatra jelzett tetőzést.

„Budakalászon 266 olyan ingatlan van az üdülőterületen, amely hullámtérbe, vagyis a Duna és a gát közötti területre épült, ezeket várhatóan érinteni fogja az árvíz. Ezeknek az ingatlanoknak 150 állandó lakója van, az ő védelmükről és elhelyezésükről igyekszünk gondoskodni” ‒ mondta Péterffy, és hozzátette, az itt élők vagy nyaralóval rendelkezők számára az önkormányzat a saját forrásból több ezer homokzsákot osztott szét, míg a partszakasz védelme állami feladat.

A Komáromhoz közeli Dunaalmáson szombat óta folyamatosan zajlik a munka, Makay Tibor polgármester elmondása szerint eddig minden nap körülbelül 150 önkéntes is segítette a munkát. Keddi állás szerint 500 tonna homokot zsákoltak be, amelynek eredményeképpen mintegy 46 ezer zsákot építettek be a gátakba. Három helyszínen belterületen is kell védekezniük, a vasúti töltés alatti átjárókat lezárták, vagy gátat építettek mellé, így védve a töltés túloldalán található házakat. „A negyedik kritikus helyszín az Által-ér mederszakaszán van, itt az önkormányzat közösen védekezik az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatósággal, éppen most épül egy 400 méteres mobilgát szakasz, ami további 400 homokzsákkal lesz megerősítve” – mondta Makay Tibor. A polgármester bizakodó, mert a szakemberek a péntek reggel 7 órára becsült tetőzést 8 méteren várják, a település védekezési magassága pedig 8 méter 30 centi, vagyis van még „tartalék” a gátakban.

– A probléma csak az, hogy az apadás lassú lesz, napokig nagyon magas marad a vízállás, a gátak átázása és hosszú távú többletterhelése hordoz magában veszélyeket 

– teszi hozzá a településvezető, aki még nem számolta ki, hogy mennyibe kerül Dunaalmásnak az árvízi védekezés, de a költségek nagy része vis maior támogatásként visszaigényelhető lesz.

Neubauer Roland, Kismaros polgármestere elárulta, minden önkormányzatnál a település sajátosságait figyelembe véve a védekezési-, vagy veszélyelhárítási tervben határozták meg, milyen anyagból mekkora készleteket kell tárolni. Kismaros épp ezért az első 30 ezer zsákot saját készletből tudta megoldani, múlt hét végén már a környező építőanyag kereskedőkkel, bányákkal, fuvarosokkal, elindult a homokszállítás is. Vasárnap pedig az önkormányzat megküldött igényei alapján az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF), elkezdte küldeni a további zsákokat, amiből így további 100 ezer érkezett. A szükséges fóliákat, ami az átszivárgások ellen véd, az önkormányzat már a hétvégén megvásárolta – tájékoztatta lapunkat Neubauer Roland. Kismaros egyébként 600 méteren védekezik, a polgármester tájékoztatása szerint 250-en vannak a védekezési vonalon, köztük a honvédség és a katasztrófavédelem emberei is. Mint mondta, nagyon magas a civil részvétel is, még Budapestről is érkeznek, amire szükség is van, mivel a település egy kritikus szakaszán csak kézi erővel tudnak védekezni. „Körülbelül tízezer homokzsákot csak csatárláncban tudunk eljuttatni a megfelelő helyre.”

Leányfalun már vasárnap nekiláttak a munkálatoknak, hétfőn pedig megérkeztek a Vízügy és Katasztrófavédelem emberei is. Az ő irányításukkal megindult a veszélyeztetett részek kijelölése. Az egyik legfontosabb védendő terület a 11-es főút, mivel a Szentendrei-szigetet csak erről a főútról leágazó mellékúton keresztül lehet megközelíteni. Adorján András, a település polgármestere elárulta,

kedd reggel 75 katona érkezett, a Ludovika harmadéves hallgatói, ők építik a 11-es út legmélyebb pontján a gátat váltásban az éjjel érkező másik 75 katonával. 

A munkálatokat 110-120 önkéntes is segítette, köztük a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumból negyven dolgozója, és maga Navracsics Tibor miniszter is. „A település összefogott, a helyi vállalkozók rögtön felajánlották a segítséget, valaki ételt, van aki kávét hoz. A munkálatok helyszíneire mobil vécéket hozattunk. Van egy kritikusabb része a településnek, az utat, ahol meg lehet közelíteni a vízparti házakat, már elöntötte a víz. Az ott lakókat szórólapon időben tájékoztattuk, kértük, költözzenek ki az ingatlanokból, mert hamarosan az áramot is központilag lekapcsolják. A költözésben is segítünk. Egy helyi vállalkozó felajánlott három motorhajót, a Vadkacsa Gyermek Vízi flotta segíti a járőrözést, de a rendőrség is segítséget nyújt” – mondta Adorján András.

Az egyik leginkább veszélyeztetett település Kisoroszi, amit akár hat-nyolc napra is elzárhat az ár, itt az önkormányzat ételt, orvosi és tűzoltói ügyeletet biztosít ez idő alatt, vészhelyzet esetén pedig motorcsónakkal lehet majd elhagyni a települést. Mint azt Molnár Csaba korábban elmondta, a lakosok maguk dönthetnek, hogy elhagyják, részlegesen kipakolják otthonukat, vagy homokzsákokkal és fóliákkal védekeznek. Az önkormányzat minden esetben segít nekik.

Nagykoalíció a gátakon

Javában folyt a munka még kedd délután is a Római-parton, ahol az áradás miatt - sok más helyszínhez hasonlóan - versenyt futottak az idővel. A víz több helyen megjelent a sétányon, volt, ahol csak pár arasznyira a kertektől. A sietség oka, hogy szerda reggel minden bizonnyal már bokáig érő vízben kellene gátat építeni.

A Pünkösdfürdői gát tövénél mérce jelzi az eddigi árvízszinteket, a tetején van a 2013-nagy áradás nyomasztóan magas szintje. Ez a szemközti, nemrég épült luxuslakások első emeletének az erkélyéig ér. A háznál már tucatjával dolgoznak munkások, hogy még azelőtt megállítsák a vizet, hogy betörne a garázsokba. Bár mint a helyszínen elmondták, a kivitelező kalkulált ezekkel az áradásokkal, azaz a környékbeli házak zömének az alapjai árvízbiztosak, nem tudni, hogy mi történik, ha sokáig áznak.

Márpedig láthatóan a katasztrófavédelem is arra készül, hogy a Duna, illetve a Királyok útja-Nánási út (ahol a gát van) közötti terület lakóingatlanainak a nagy részét elönti a víz. 

A védvonal betonkapuit agyagos földdel töltötték fel és döngölték le. A gáton túl, a Duna felé eső részen a lakosok külön-külön védik a házukat. Az Újpesti vasúti híd és Pünkösdfürdő közötti területen hemzsegnek az önkéntesek, közöttük a politikusok is. Ottjártunkkor a Duna parti Divinus hotel előtt dolgozott Bús Balázs volt óbudai fideszes polgármester, mellette mi hazánkos aktivisták adogatták a homokzsákot, de egy utcával odébb Kunhalmi Ágnesbe (MSZP) és Szabó Tímeába (Párbeszéd) botlottunk, akik Béres András párbeszédes politikussal és néhány aktivistával érkeztek. A következő utcában tisza párti aktivistákat látunk, (mint elmondták, a pártelnök Magyar Péter is itt lapátol a közelben), de látták Karácsony Gergely főpolgármestert is a helyszínen a helyi vízügyesekkel, illetve Gyurcsány Ferenc DK-s pártvezető is feltűnt az önkéntesek között, majd lapátot ragadott.

Védik a Margit-szigetet is, a fővárost várhatóan péntek este vagy szombat hajnalban éri el a legmagasabb ár

A politikusokon túl nagyon sok „sima” önkéntes is érkezett a Római partra és környékére.

Az egyik helyszínen elmesélték, hogy a Navracsics-féle közigazgatási és területfejlesztési minisztérium néhány hivatalnoka jelent meg önkéntes munkára. Kedd délután a területen nem találkoztunk katonákkal, a Római part vízvédelmi munkálatait szinte kizárólag a helyi civilek, önkéntesek – közöttük politikusok – végzik, hordják az immáron az óbudai önkormányzat által is leszállított homokzsákokat. Mint a helyiek elmondták: sokadjára élik meg az áradást, lassan életük részévé válik, hogy évente kell készülni egy-egy árhullámra, és tízévente egy igazi, nagy, 800 centimétert meghaladó áradásra.

A fővárosban a rakpartokat már hétfőn lezárták az autós forgalom elől – csak a vízügy autói robognak el néha – ellenben a kerékpárosok és a gyalogosok tegnap még használhatták azt, igaz nem sokáig, mert a víz ottjártunkkor már csak néhány centire hullámzott a rakpart szintjétől. A városban, mint minden áradás, ez is közösségi élmény lett: a rakparton mindenfelé korzózókat, futókat és főleg versenybringásokat lehetett látni. A dunai árhullám miatt a BKV leállította 10 hajóját és lezárta 17 kikötőjét. Az árvíz miatt ma lezárják a H5-ös HÉV alagúti szakaszát, a szerelvények a Batthyány tér helyett csak a Margit híd budai hídfőig járnak. Közben a politikusok közlekedési javaslataiból sem volt hiány: Szentkirályi Alexandra visszalépett főpolgármester-jelölt, a Fidesz budapesti elnöke azt vetette fel, hogy a rakpartok lezárása idején mindenki ingyenesen használhassa a BKK járatait, a DK pedig a személyautók előtt nyitná meg ideiglenesen a Lánchidat. Az árvíz péntek este vagy szombat hajnalban tetőzhet Budapesten.

Az egyik helyszínen elmesélték, hogy a Navracsics-féle közigazgatási és területfejlesztési minisztérium néhány hivatalnoka jelent meg önkéntes munkára.

 Kedd délután a területen nem találkoztunk katonákkal, a Római-part vízvédelmi munkálatait szinte kizárólag a helyi civilek, önkéntesek – közöttük politikusok – végzik, hordják az immáron az óbudai önkormányzat által is leszállított homokzsákokat. Mint a helyiek elmondták: sokadjára élik meg az áradást, lassan életük részévé válik, hogy évente kell készülni egy-egy árhullámra, és tízévente egy igazi, nagy, 800 centimétert meghaladó áradásra.

A fővárosban a rakpartokat már hétfőn lezárták az autós forgalom elől – csak a vízügy autói robognak el néha – ellenben a kerékpárosok és a gyalogosok kedden még használhatták azt, igaz nem sokáig, mert a víz ottjártunkkor már csak néhány centire hullámzott a rakpart szintjétől. A városban, mint minden áradás, ez is közösségi élmény lett: a rakparton mindenfelé korzózókat, futókat és főleg versenybringásokat lehetett látni. A dunai árhullám miatt a BKV leállította 10 hajóját és lezárta 17 kikötőjét. Az árvíz miatt ma lezárják a H5-ös HÉV alagúti szakaszát, a szerelvények a Batthyány tér helyett csak a Margit híd budai hídfőig járnak. Közben a politikusok közlekedési javaslataiból sem volt hiány: Szentkirályi Alexandra visszalépett főpolgármester-jelölt, a Fidesz budapesti elnöke azt vetette fel, hogy a rakpartok lezárása idején mindenki ingyenesen használhassa a BKK járatait, a DK pedig a személyautók előtt nyitná meg ideiglenesen a Lánchidat. Az árvíz péntek este vagy szombat hajnalban tetőzhet Budapesten.

A fővárosban a rakpartokat már hétfőn lezárták az autós forgalom elől – csak a vízügy autói robognak el néha – ellenben a kerékpárosok és a gyalogosok kedden még használhatták azt, igaz nem sokáig, mert a víz ottjártunkkor már csak néhány centire hullámzott a rakpart szintjétől. A városban, mint minden áradás, ez is közösségi élmény lett: a rakparton mindenfelé korzózókat, futókat és főleg versenybringásokat lehetett látni. A dunai árhullám miatt a BKV leállította 10 hajóját és lezárta 17 kikötőjét. Az árvíz miatt ma lezárják a H5-ös HÉV alagúti szakaszát, a szerelvények a Batthyány tér helyett csak a Margit híd budai hídfőig járnak. Közben a politikusok közlekedési javaslataiból sem volt hiány: Szentkirályi Alexandra visszalépett főpolgármester-jelölt, a Fidesz budapesti elnöke azt vetette fel, hogy a rakpartok lezárása idején mindenki ingyenesen használhassa a BKK járatait, a DK pedig a személyautók előtt nyitná meg ideiglenesen a Lánchidat. Az árvíz péntek este vagy szombat hajnalban tetőzhet Budapesten.

Számháború a honvédekkel

Már csaknem 1400 katona segíti az árvíz elleni védekezést – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden. Magyar Péter – aki a korábbi napokhoz hasonlóan tovább lapátolt – ugyanakkor továbbra is kevesli a kivezényelt katonák létszámát. Nem érti, a kormány miért csak „1400 katonát tud/akar az árvízi védekezésbe bevonni az egyik legsúlyosabb dunai árvíz idején”. Többek között azt tudakolta, „miért hazudozott Dömötör Csaba államtitkár vasárnap este 17 ezer katona mozgósításáról”, pontosan hány kivezényelhető katonája van a magyar honvédségnek, igaz-e, hogy jelenleg a védelmi munkálatok helyett a Bakonyban gyakorlatozik a honvédség jelentős része. (Lapunk több kérdést is feltett tegnap a honvédelmi tárcának, de estig nem érkezett válasz). Magyar Péter úgy tudja, a 12 ezer önkéntes tartalékosnak csak hétfőn ment ki az első üzenet az árvízi feladatvállalásról. A vitába Orbán Viktor is beszállt: Facebook oldalán katonákkal pózol egy „Van elég legény a gáton” felirattal ellátott fotón.

Horváth József nem mellesleg az UD Zrt. egyik társalapítója is volt.