Az Európai Parlament (EP) elfogadás előtt álló többpárti állásfoglalása sürgeti Magyarországot, hogy vonja vissza azt a rendeletet, amely megszünteti a nyugat-ukrajnai menekülteknek biztosított menedékhelyek állami finanszírozását. A kormány augusztusban szigorította a nekik járó lakhatási támogatást, ami miatt többen az utcára kerültek.
Az Ukrajnának nyújtott pénzügyi és katonai támogatásról szóló határozattervezetről a tervek szerint csütörtökön szavaz a képviselő-testület plenáris ülése Strasbourgban.
A lapunk birtokába jutott szöveg arra kéri a tagállamokat, hogy gyakoroljanak nyomást a magyar kormányra annak érdekében, hogy ne akadályozza tovább a megtámadott országnak fegyvereket szállító tagállamok pénzügyi kompenzálását az erre szolgáló pénzügyi eszközből.
A hosszú hónapok óta tartó budapesti blokkolás miatt 6,6 milliárd euró ragadt az Európai Békekeret nevű alapban. Az Orbán-kormány a kijevi kormánnyal fennálló vitái miatt nem hajlandó feloldani a vétóját.
A határozattervezet szerint az Ukrajnának nyújtott pénzügyi és katonai támogatás mindaddig nem éri el a hatását, amíg az EU engedélyezi az orosz fosszilis tüzelőanyagok behozatalát. Ezért az EP felszólít a gáz, az olaj, az újraexportált orosz finomított orosz olajtermékek valamint egy sor stratégiai nyersanyag importjának a tilalmára. A képviselők emellett teljes embargót sürgetnek az orosz cseppfolyósított földgázra, az orosz nukleáris ágazatra és szankciókat szorgalmaznak a Gazprommal és az orosz olajvállalatokkal szemben. Emellett kérik a kormányok képviselőiből álló EU Tanácsot, hogy foglalkozzon az uniós székhelyű vállalatok, harmadik felek és harmadik államok által elkövetett szankciók kijátszásának kérdésével.
Az uniós képviselő-testület szerint az EU-nak és tagállamainak fenn kell tartaniuk a lehető legszélesebb támogatást Ukrajna számára, és olyan békés megoldáson kell dolgozniuk, amely tiszteletben tartja Ukrajna függetlenségét és területi integritását.
Valamennyi uniós tagállamnak és NATO-szövetségesnek kollektíven és egyénileg is vállalnia kell, hogy évente legalább a bruttó hazai termékük 0,25 százalékával segítik Ukrajnát — áll az állásfoglalásban.
Az EP úgy véli, hogy az Európai Bizottságnak kommunikációs kampányt kéne folytatnia a tagállamokban, hogy elmagyarázza a polgároknak, miért fontos Ukrajna védelme Európa stabilitása számára.