;

főtanácsadó;Kulturális és Innovációs Minisztérium;Krausz Ferenc ;

- Tudománypolitikai főtanácsadó lesz Hankó Balázs mellett a Nobel-díjas Krausz Ferenc

Az Orbán-kormány célja, hogy hazánk 2030-ra Európa legjobb tíz, 2040-re a világ legjobb tíz innovátorországa közé kerüljön. 

 Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter felkérését elfogadva október 1-jétől Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus professzor tudománypolitikai főtanácsadóként erősíti a magyar tudomány és kutatás ügyét. A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) azt írta, Krausz Ferenc professzor munkáját Nobel-díjas Iroda fogja támogatni. E szerint Krausz Ferenc tudománypolitikai főtanácsadóként a korábbiaknál még erőteljesebben támogatja a magyarországi tudomány és kutatás megerősítését. Elsőszámú feladataként a jelenleg külföldön dolgozó, már bizonyítottan kiváló magyar kutatók hazahozatalát tűzte ki a Nobel-díjas Iroda számára.

Mivel az új feladatkör összeférhetetlen a Kutatási Kiválósági Tanács (KKT) elnöki feladatkörével, arról Krausz Ferenc szeptember 30-ával lemond. Október 1-jétől utódjaként, azaz a KKT új elnökének Domokos Péter fizikust, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Szilárdtestfizikai és Optikai Intézetének igazgatóját javasolta, aki el is nyerte a KKT elnökét jelölő Hankó Balázs miniszter, Gulyás Balázs HUN-REN-elnök és Freund Tamás MTA-elnök támogatását. Domokos Péter KKT-elnöki feladatköre mellett a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) - újonnan létrehozott - tudományos társelnöki pozícióját is betölti majd.

A KIM stratégiai célként határozta meg a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap Kutatási Alaprésze forrásainak jelentős emelését annak érdekében, hogy a magyar kiválóságok nemzetközi mércével mérve is kiváló finanszírozási és infrastrukturális körülmények között végezhessék kutatómunkájukat.

Az Orbán-kormány célja, hogy hazánk 2030-ra Európa legjobb 10, 2040-re a világ legjobb 10 innovátor országa közé kerüljön. Ehhez szükséges, hogy a magyar egyetemeken és kutatóintézetekben dolgozó kutatók számára rendelkezésre álljon egy hosszútávon kiszámítható, jelentős forrásokat magában foglaló kutatástámogatási rendszer. A KKT szerepének továbberősítése, valamint az NKFIH tudományos társelnöki pozíciójának létrehozása ezt a célt szolgálja - emeli ki a közlemény.

2 291 életviteli vizsgálatból 4 esetben, 0,17 százalékban, a vezetői pszichológiai alkalmassági vizsgálaton pedig 268 főből 0,7 százaléknál, vagyis 2 embernél jeleztek kifogást.